– Primorsko-goranska županija bilježi trend smanjivanja broja pozitivnih u populaciji posljednjih desetak dana. To se reflektira i na stanje u KBC-u Rijeka. Tako da smo 1. veljače imali 113 bolesnika, a uz dnevne varijacije bilježimo trend pada u posljednja dva tjedna. Jutros smo imali 93 bolesnika koji se liječe od COVID-a. Od toga je njih dvanaest na respiratoru, rekao je dr. Alen Ružić, ravnatelj KBC-a Rijeka za HRT.
> Zašto su prosvjednici na Trgu skandirali ime lijeka – ivermektin?
> Prvih 5000 doza remdesivira za Hrvatsku – koliko je učinkovit?
Od ukupnog broja testiranih u ovoj županiji, pozitivnih je manje od 24 posto.
“Najćešći pacijenti stariji s kroničnim stanjima”
Najveći pritisak na bolnicu predstavljaju necijepljeni građani, što se tiče broja pozitivnih, tako i onih težih kliničkih slika bolesti. Danas je dvanaest ljudi na respiratoru, što je skok u odnosu na prethodne dane, a najčešći pacijenti su stariji bolesnici, s dugotrajnim organskim oboljenjima, oni s kroničnim stanjima.
– Oni prvi razvijaju nepovoljni klinički tijek, tako da pad broja hospitaliziranih na respiratoru tek očekujemo i to je dinamika koju obilježava ovu bolest, poručio je.
> Testovi za djecu već danas u Hrvatskoj, testiranje na COVID sljedeći tjedan
Broj preminulih
Prvo pada broj zaraženih u populaciji, a s vremenskim odmakom se to reflektira na smanjenje broja hospitaliziranih, a onda i na smanjenje onih najtežih oblika.
Ružić je rekao kako se smanjuje i broj preminulih proporcionalno broju hospitaliziranih, tako da se i tu bilježi lagani pad uz dnevnu varijabilnost koja je očekivana.
Prosjek preminulih u KBC-u Rijeka je oko troje pacijenata na dan, a u posljednja 24 sata preminule se dvije osobe.
“Koristio se lijek Remdesivir i monoklonska antitijela”
Od početka pandemije u KBC-u Rijeka ukupno se liječilo 6418 bolesnika pozitivnih na COVID.
U liječenju pacijenata se koristio i lijek Remdesivir.
– Naši pacijenti koji su taj lijek primili imali su dobre ishode, poručio je.
U posljednje vrijeme koristilo se liječenje i s monoklonskim antitijelima, na njih 44 bolesnika, a od toga 25 ih se liječilo ambulantno.
– Monoklonska antitijela daju se pacijentima koji imaju visoki rizik za tešku bolest i treba ih dati što ranije, objasnio je ravnatelj KBC-a Rijeka.
Kardiologija i pandemija
Srčani bolesnici pripadaju u rizične pacijente, stoga im se preporučuje cijepljenje, te primanje i booster doze.
Kardiologija KBC-a Rijeka uključila se u rad s takvim pacijentima i rezultati su dobri.
Ružić je kazao kako je pandemija pokazala da ima više lica, a osobe koje su zaražene omikronom imaju većinom blaže kliničke slike.
Dodao je da su u siječnju u KBC Rijeka imali veliki broj zaraženog osoblja, zbog toga što se soj omikron vrlo brzo širi.
Tekst se nastavlja ispod oglasa