Zašto su prosvjednici na Trgu skandirali ime lijeka – ivermektin?

ivermektin
Foto: Fah; fotomontaža: Narod.hr

U Zagrebu se u subotu održao veliki prosvjed protiv COVID potvrda i postojećih epidemioloških mjera. Nekoliko tisuća građana pristiglih iz različitih dijelova Hrvatske krenulo je u dvije povorke prema Trgu bana Jelačića odakle se na skupu od Vlade tražilo ukidanje Covid potvrda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Tisuće ljudi prosvjedovalo protiv Covid potvrda, uz njih Raspudić, Hasanbegović, Bulj, Bartulica…: ‘Vratite nam slobodu – Plenkoviću odlazi!’

Okupljeni na glavnom zagrebačkom trgu skandirala je “Ivermektin, Ivermektin”.

O kakvom se lijeku radi?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nebraska dozvolila ivermektin u liječenju korone: U 30 godina zabilježeno je manje od 7491 štetnih nuspojava

U listopadu je republikanski državni odvjetnik u Nebraski izdao pravno mišljenje na gotovo 50 stranica u kojem je utvrđeno da liječnici uporabljuju ivermektin i hidroksiklorokin protiv koronavirusa, djeluju u granicama liječničke dozvole, pod uvjetom da dobiju odgovarajući pristanak za njihovo korištenje.

U obrazloženju državni odvjetnik podsjeća na kontradikciju u slučaju hidroksiklorokina kada je o njemu objavljeno istraživanje u uglednom znanstvenom časopisu Lancet. U Lancetu je naime usred pandemije koronavirusa objavljeno kako je taj lijek opasan, međutim zbog manjkavih podataka novinari su posumnjali u kvalitetu rada. Tada je nakon što je jedan od autora odbio objaviti podatke dobivene istraživanjem članak povučen, ali ne prije nego su brojne zemlje odustale od njegove uporabe. Nakon toga je urednik Lanceta sam kazao kako je istraživanje bila monumentalna prevara, pa stoga državni odvjetnik Nebraske smatra kako liječnici imaju pravo na skepticizam spram istraživanja objavljenih i u najuglednijim znanstvenim krugovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SZO ivermektin smatra esencijalnim lijekom

Državni odvjetnik je istaknuo kako nije pronađeno dovoljno podataka o nedostacima ivermektina i hidroksiklorokina tijekom uporabe protiv koronavirusa, pa ne postoji razlog da se provode disciplinski postupci protiv liječnika koji ga koriste. U analizi se također podsjeća da Svjetska zdravstvena organizacija prepoznaje ivermektin kao jedan od esencijalnih lijekova, da je njegovo otkriće nagrađeno Nobelovom nagradom te da ga se već dugo koristi kao lijek protiv parazita. Državni odvjetnik je citirao i Nacionalni institut za zdravlje koji je tijekom svoje recentne analize ivermektina zaključio da je ivermektin ekstremno siguran za uporabu kod ljudi.

Kako bi ilustrirao sigurnost ivermektina, spominje se kako je u kratkom vremenu kod remdesivira, još jednog eksperimentalnog lijeka protiv koronevirusa, zabilježeno 7491 štednih reakcije kod njegovog korištenja – a njegovo je korištenje odobreno iako se prije nije koristio. S druge strane, štetnih reakcije kod ivermektina zabilježeno je manje nego u zadnjih 30 godina.

Neki pacijenti su podnijeli tužbe jer ne mogu dobiti ivermektin, prenosi NPR. Pacijent u Illinoisu je odbijen, ali druge bolnice, uključujući jednu u Ohiju, bile su prisiljene dati lijek unatoč prigovorima liječnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lesa Berry iz Richmonda u Virginiji imala je prijateljicu koja je umrla ranije ove godine od COVID-a. Liječnici su odbili koristiti ivermektin, unatoč zahtjevima Lese i pacijentičine kćeri. Sada znaju bolje, kaže.

“Moj prvi pokušaj bio bi da je zadržim izvan bolnice”, istaknula je te dodala: “Jer sada kad odete u bolnicu, daju vam samo ono što je na CDC-ovom protokolu”.

Danas Berry i njezin suprug imaju vlastitu zalihu ivermektina, koju drže kod kuće.

Proturječna istraživanja

Ivermektin se inače koristi protiv infekcije glistama i šuge, a Svjetska zdravstvena organizacija, Europska agencija za lijekove, hrvatski HALMED, američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) i Nacionalni institut za zdravlje (NIH) se protive njegovom korištenju jer navodno nije provedeno dovoljno kliničkih ispitivanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, mediji su u travnju prošle godine objavili kako je studija koju su predvodili znanstvenici s australskog Sveučilišta Monash otkrila da jedna doza lijeka Ivermektin može zaustaviti rast virusa SARS-CoV-2 u stanicama. Ipak, neki kritizirali istraživanje kazavši da je riječ o dozi koja je prevelika za ljudski organizam.

Isto tako, u lipnju ove godine u specijalizirana znanstvena ustanova Cochranova baza podataka, objavila je kako ima vrlo malo dokaza da ivermektin smanjuje mortalitet i da sprječava teške slučajeve oboljevanja od koronavirusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.