“Izložen sam tolikim prijetnjama zbog vašeg prosvjeda. Skinut ću sve lažne branitelje za sedam dana samo da mi premijer da vizu za Kanadu”, poručio je ministar Predrag Matić Josipu Klemmu na jučerašnjem sastanku u Banskim dvorima. Zaboravio je da je isto govorio kada je najavljivao objavu registra branitelja, na neki način optuživao branitelje da su varalice. Registar je objavljen, a nije se dogodilo ništa…
Gdje to ima… da ministar branitelja stalno, bez dokaza tvrdi da postoje stotine tisuća lažnih branitelja….
“Ja moram pripremiti sve zakonske osnove da bi na taj način registar bio objavljen i da bi izbjegli bilo kakve neugodnosti. Naglašavam po tko zna koji put da pravi branitelji nemaju ni jednog razloga da se boje i da zaziru od objave registra branitelja, a onim drugim, kao što sam milijun puta rekao – kako im Bog da”, poručio je ministar Matić, te je dodao: “Za one druge, kažu mi, nemojte ih zvati lažnim braniteljima, ne znam koji izraz reći. Ja sam ministar branitelja i o njima želim skrbiti, a za ove druge, ne želim ni čuti”.
“Moje shvaćanje objave registra je široko i ako se iz tog registra ne izdvoji žito od kukolja nećemo puno postići. Moja želja je da se objavi ratni put jer jedino tako možemo prepoznati tko je bio u ratu, a tko nije. Nije problem imati 500 tisuća sudionika Domovinskog rata jer i pekar koji je radio kruh za dečke na fronti je sudjelovao u ratu. Samo, on ne može biti invalid i primati mirovinu. Takve želimo razotkriti”, poručio je tada.
U nekoliko navrata je tako optuživao da među braniteljima ima “lažnjaka”, a spominjalo se da ih ima čak 150 tisuća.
Registar branitelja nije razotkrio “lažnjake”
Registar branitelja je objavljen 19. prosinca 2012., u njemu je objavljen ratni put svakog hrvatskog vojnika, što se dogodilo nakon toga?
Nakon objave registra branitelja bilo je više pitanja nego odgovora. Odmah se slilo oko 11 tisuća prijava, najviše zbog nepotpunih i netočnih podataka, a za “lažne branitelje” bilo ih je jako malo.
“Ono što bih njima poručio je da se požale Iliji Rkmanu i Potrošačkom kodu, jer očito da su kupili falš proizvod”, poručio je rada ministar Matić lažnim braniteljima.
Rekao je da će se s popisa brisati lažni branitelji. “Ako se utvrdi da je netko lažni branitelj, nakon podnesene prijave DORH-u, briše ga se s popisa” jasan je bio Matić.
“Lažnjak Hrvatsku košta milijun eura – jer ako je sa 20 godina ušao u mirovinski sustav i pretpostavlja se da će živjeti do 80. godine, znači da 60 godina prima mirovinu od tisuću eura. Tome treba dodati invalidninu, pa stambeno zbrinjavanje i razne druge beneficije od školskih knjiga, dionica, zdravstvene skrbi… Ako Registar skine ijednog lažnjaka, uz to što će to moralno pročistiti naš popis i sudionike rata, na svakom ćemo uštedjeti milijun eura”, pojašnjavao je tada Matić.
Što je donio registar branitelja?
Nakon objave Registra hrvatskih branitelja kao da se nije dogodilo ništa, policija je nadležnim državnim odvjetništvima podigla jako malo kaznenih prijava zbog sumnje da je počinjeno kazneno djelo prijevare i krivotvorenja službenih isprava čime su stjecani lažni statusi branitelja.
Brojčano gledano, u Registru branitelja nalazi se 501 tisuća branitelja, a privukao je je veliku pozornost javnosti zbog nekih procjena da je u njemu čak 150 tisuća “lažnih branitelja”. Gdje su sada svi ti “lažni branitelji” i zašto ih Matić ne razotkrije? Uostalom, nije se čak ni ispričao zbog svojih izjava kojima je branitelje nazivao varalicama.