Savez antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske (SABA RH) podržava inicijativu o povratu nazivlja Ulici Ive Lole Ribara, 8. svibnja 1945. i 10. zagrebačkog korpusa u Zagrebu, istaknuo je na konferenciji za novinare u četvrtak predsjednik SABA RH Franjo Habulin.
Habulin smatra da je 90-tih godina učinjena nepravda promjenom imena mnogih ulica nazvanih po osobama i događajima “značajnim za Narodnooslobodilačku borbu u Drugom svjetskom ratu”.
SABA RH u obrani imena Trga maršala Tita: ‘U Hrvatskoj na djelu ofenziva neoustaštva’
“Zagreb je dao ogroman doprinos jer je od tadašnjih 250.000 stanovnika svaki četvrti sudjelovao u otporu okupaciji i svim kvislinzima u partizanskim jedinicama ili na neki drugi način. Zagreb i cijela sjeverozapadna Hrvatska podnijeli su ogromne žrtve”, ustvrdio je Habulin.
Rekao je kako je “10. zagrebački korpus jedni, od ukupno 11 u sastavu NOV-a, koji je nosio ime po gradu Zagrebu, pa će se ponovnim vraćanjem naziva ulice po njemu na najbolji način odužiti njegovim žrtvama i sačuvati sjećanje na te slavne dane”, kaže Habulin.
Podržao je i “vraćanje ulice Ive Lole Ribara, borca, revolucionara i bliskog suradnika Josipa Broza Tita, koji je poginuo 1943. na Glamočkom polju, te Ulice 8. svibnja 1945., dana oslobođenja Zagreba”.
Zastupnik stranke Naprijed Hrvatska u zagrebačkoj Gradskoj skupštini Renato Petek rekao je kako je pokrenuo tu inicijativu “da bi se komemorirali važne osobe i događaji iz Drugog svjetskog rata”. “One osim svakodnevne komunikacije imaju i simboličnu političku poruku, a neki pokušavaju time manipulirati i izmijeniti kolektivno poimanje povijesti, sjećanje i identitet naroda”, ustvrdio je Petek.
“Očita je bila želja zastupnika stranke Neovisni za Hrvatsku Zlatka Hasanbegovića da ovlada skupštinskim Odborom za imenovanja naselja, ulica i trgova, jer je želio to iskoristiti kako bi mijenjao identitet grada”, rekao je Petek dodavši kako “svjedočimo brojnim istupima političara kojima se relativiziraju ustaški zločini, amnestiraju i veličaju zločinci i krivotvori slika grada i države, kao da su orijentirani prema prošlosti i tzv. NDH”.
Petek dalje tvrdi da je devedesetih godina prošlog stoljeća “provedeno najveće preimenovanje gradskih ulica i trgova u povijesti Zagreba, u nastojanju tadašnjih vlasti da se odreknu naslijeđa socijalizma i bivše države, ali je time stradao i antifašizam”. Zagreb je tada izgubio brojne ulice koje su komemorirale antifašizam i nosile imena boraca iz Drugog svjetskog rata, a narodne heroje zamijenili su kraljevi i kneževi.
Podsjetimo, nedavnom je odlukom Gradske skupštine donesena odluka o preimenovanju zagrebačkog Trga maršala Tita u Trg Republike Hrvatske – za tu odluku je glasalo 29 zastupnika, 20 ih je bilo protiv, a jedan suzdržan. Nakon toga otvorile su se brojne rasprave i ideje o preimenovanju i vraćanju starih naziva još nekih trgova i ulica.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Hina/dž