Saborski Odbor u srijedu će raspravljati o kandidatima za Programsko vijeće te HRT-ovim tužbama

Foto: Fah

Imena 12 kandidata za četiri člana Programskog vijeća HRT-a znat će se u srijedu, 23. siječnja, za kada je sazvana sjednica saborskog Odbora za informiranje, informatizaciju i medije na kojoj će se utvrditi lista s koje će Hrvatski sabor izabrati nove članove Vijeća, a Odbor će, na inicijativu oporbe, raspravljati i o tužbama HRT-a protiv novinara, HND-a i drugih medija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Odboru ne žele izlaziti s imenima, no prema neslužbenim informacijama među kandidatima za Programsko vijeće HRT-a su bivši SDP-ov ministar kulture Antun Vujić, povjesničar Tvrtko Jakovina, a još jedan mandat žele i neki bivši članovi Vijeća.

Programsko vijeće HRT-a, čija je zadaća zastupati i štititi interes javnosti, ima 11 članova, od kojih devet bira i razrješuje Sabor, a dva novinari i drugo kreativno osoblje HRT-a. Mandat članova Vijeća traje četiri godine, s tim da se svake dvije godine imenuje polovina članova, a ista osoba može najviše dva puta može bit izabrana za člana Vijeća HRT-a.

Zbog isteka četverogodišnjeg mandata Zdravku Kedži, Saši Miloševiću, Nedi Ritz i Ivici Maštruku, pokrenut je izbor novih članova Vijeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što u srijedu sastavi listu kandidata koji ispunjavaju propisane uvjete, Odbor za informiranje, informatizaciju i medije će je proslijediti Saboru koji će glasovati pojedinačno o svakom kandidatu. Praksa je Odbora i saslušati kandidate, odnosno čuti njihovo viđenje rada Vijeća.

Oporba inicirala raspravu o HRT-ovim tužbama

Tematsku raspravu o HRT-ovim tužbama iniciralo je šest oporbenih članova Odbora: nezavisni Bojan Glavašević, Nikola Grmoja (Most), Goran Beus Richembergh (Glas) te SDP-ovi Darko Parić, Nenad Stazić i Damir Tomić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Učinili su to nakon što je HRT krajem prošle godine najavio tužbe protiv novinarke Sanje Mikleušević Pavić, predsjednice ogranka HND-a na HRT-u, suspendiranog novinara Hrvoja Zovka, predsjednik-a HND-a, te samog HND-a.

>HRT odbacuje HND-ove tvrdnje da uskraćuje slobodu mišljenja

Podsjetimo, HRT traži naknadu štete zbog ‘grube povrede časti, ugleda i imena’ jer je ogranak HND-a na HTV-u zbog priopćenja objavljenog u rujnu prošle godine oko pokušaja preprodaje karata za Svjetsko nogometno prvenstvo 2018.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od HND-a tužbom traže 200.000 kuna, od predsjednice Ogranka HND-a na HTV-u Sanje Mikleušević Pavić 50.000 kuna.

HRT je tužio i predsjednika HND-a i svog suspendiranog novinara Hrvoja Zovka, a od njega u jednoj od tužbi potražuje 250.000 kuna, a u drugoj 10.800 kuna za opremu koju je zadužio. Predsjednik HND-a Hrvoje Zovko za tužbe kaže da su sumanute te napominje da je ovo nezabilježeno u zemljama EU i šire, da javni servis tuži strukovnu udrugu. vodstvo HND-a je najoštrije osudilo tužbe uprave HRT-a protiv HND-a i novinara javne radiotelevizije, od kojih traže više od 500.000 kuna naknade štete zbog njihovih javnih istupa.

HND je taj postupak HRT-a ocijenio ”nezabilježenim napadom na rad i djelovanje Ogranka HND-a, zastrašivanjem novinara i pokušajem financijskog ataka na HND”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.