SAD cijeni doprinos Hrvatske međunarodnoj sigurnosti i energetskoj diversifikaciji EU-a

Foto: Fah

SAD iznimno cijeni doprinos Hrvatske međunarodnoj sigurnosti i napore koje ulaže po pitanju energetske diversifikacije Europske unije, izjavio je u srijedu novinarima pomoćnik američkog državnog tajnika za europske i euroazijske poslove A. Wess Mitchel nakon razgovora s visokim hrvatskim dužnosnicima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Vrlo sam sretan zbog prijateljstva i bliskog savezništva Hrvatske i SAD-a,(…) razgovarao sam o tome kako osnažiti to prijateljstvo i izrazio iskrenu američku zahvalnost Hrvatskoj za ulogu koju igra na području međunarodne sigurnosti”, kazao je Mitchell i istaknuo hrvatsko sudjelovanje u misijama na Kosovu (KFOR), ISAF u Afganistanu i misiju “Resolute Support”, koja je njezin nastavak i koja je započela 1. siječnja 2015.

“Hrvatska daje neophodan doprinos međunarodnoj sigurnosti”, istaknuo je pomoćnik američkog državnog tajnika Mikea Pompea.

S hrvatskim dužnosnicima je, kako je kazao, također razgovarao o energetici i susjedstvu te ulozi koju Hrvatska ima kao regionalni lider i izvor stabilnosti na Jadranu i zapadnom Balkanu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Razgovarali smo o LNG terminalu na Krku. Dao sam do znanja da američka strana cijeni sve napore koje hrvatska vlada ulaže kako bi doprinijela energetskoj diversifikaciji Europske unije. Zahvalan sam hrvatskoj vladi na kreativnosti koju je pokazala u ovoj drugoj fazi projekta LNG terminala na Krku”, kazao je Mitchell i ocijenio da se Hrvatska odlučila za jedan “mudar pristup”.

Dodao je da SAD po pitanju energetske diversifikacije surađuje s Mađarskom, Hrvatskom i drugim zemljama u regiji.

“I dalje vjerujemo da je u dugoročnom interesu Europe da diversificira energetske izvore i dobavne pravce. To je stajalište i SAD-a i EU-a”, poručio je američki dužnosnik i kazao da će o LNG-u razgovarati s dužnosnicima u Bruxellesu 21. i 22. lipnja, nakon posjete Pragu, u koji putuje odmah nakon Zagreba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se tiče Agrokora, kazao je da SAD želi vidjeti “primjerenu” nagodbu koja “uzima u obzir dugoročne gospodarske interese i interese vezane uz nacionalnu sigurnost Hrvatske, naše NATO saveznice”.

Osvrnuo se i na stanje u regiji srednje i istočne Europe i kazao da je SAD sa saveznicima jako angažiran na pitanjima vezanim uz tu regiju.

“Jako smo svjesni činjenice da se upravo na tom području vodi strateško rivalstvo. Kina i Rusija su vrlo aktivne u srednjoj i istočnoj Europi”, izjavio je Mitchell, spominjući posebice kineske inicijative “Kina +16”, koja okuplja Kinu i 16 zemalja srednje i istočne Europe te “Jedan pojas, jedan put”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upozorio je da se Kina koristi tzv. “dept-trap” diplomacijom kao sredstvom moći koje može iskoristiti u budućnosti, a da su Rusi također ovdje i vrše pritisak na energetskom planu.

“Moja poruka je da Zapad to rivalstvo mora shvatiti vrlo ozbiljno”, istaknuo je Mitchell i dodao da se SAD, EU i NATO moraju snažno diplomatski angažirati kada su u pitanju zemlje srednje i istočne Europe, kako one koje su unutar EU-a tako i izvan europskog bloka.

Komentirao je i odluku SAD-a o povlačenju iz Vijeća za ljudska prava UN-a i kazao da je SAD je predvodnik u doprinosu humanitarnoj pomoći, ali da ih brine činjenica da u tom tijelu sjede zemlje poput Kine, Venezuele i Kube.

“Ljudska prava shvaćamo vrlo ozbiljno. Dovodimo, međutim, u pitanje postupak odabira članica tog tijela i posao koje je to tijelo sposobno obaviti s takvim članicama”, rekao je Mitchell.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najavljujući povlačenje iz Vijeća za ljudska prava UN-a, američka veleposlanica u UN-u Nikki Haley je kazala da je riječ o “licemjernom tijelu koje služi samo sebi”.

Hale je kazala da se Washington odlučio na povlačenje iz Vijeća jer druge države “nisu imale hrabrosti” da se priključe američkoj borbi kako bi se to tijelo reformirao. No, dodala je da taj korak ne znači i američko povlačenje iz “angažiranja u vezi s ljudskim pravima”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.