SDP pokreće opoziv premijera Plenkovića zbog Agrokora

Foto: Snimka zaslona

SDP će, zajedno s ostalim oporbenim strankama u Saboru, potaknuti najnovijim otkrićem o ugovoru Agrokora s investicijskim fondovima o roll-up kreditu, pokrenuti postupak opoziva premijera Andreja Plenkovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Otkriveno tko je dao milijardu eura Agrokoru – Ramljak o optužbi da je veleizdajnik

Najveća oporbena stranka namjerava prikupiti petinu potpisa koliko je potrebno za uvrštenje tog prijedloga u proceduru. Neslužbeno se može čuti da neće inzistirati na što većem broju potpisa za opoziv premijera, nego će skupiti najmanje potreban broj potpisa, 31, kako bi eventualno za šest mjeseci mogli ponoviti zahtjev.

Doznaje se da će se SDP-ovoj inicijativi, koja bi mogla već u petak biti upućena u parlamentarnu proceduru, pridružiti zastupnici Mosta, GLAS-a, HSS-a, IDS-a i još nekih manjih oporbenih stranaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada se prijedlog uvrsti na dnevni red Sabora, Vlada ima rok od osam dana da se očituje o njemu, a Sabor o opozivu mora raspraviti najkasnije za 30 dana.

SDP je nedavno najavio da razmatra i pokretanje postupaka opoziva ministara financija Zdravka Marića i potpredsjednice Vlade i ministrice gospodarstva Martine Dalić, također zbog afere Agrokor.

Čeka se, međutim, da 5. studenoga istekne rok od šest mjeseci kada su prvi put zatražili opoziv ministra Marića, također zbog Agrokora, zbog čega se raspala koalicija HDZ-a i Mosta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oporba ne odustaje od zahtjeva za dolazak premijera u Sabor

Tražimo da nam ministrica Dalić i premijer Plenković dođu objasniti okolnosti nastanka ugovora. Poruka je jasna: Ramljak je jači od Vlade, Vlada više ne upravlja Agrokorom, njime upravljaju fondovi pa bi se ‘lex agrokor’ mogao nazvati ‘lex fondovi’, poručio je SDP-ov Arsen Bauk dodajući kako se Agrokor od danas treba zvati “Ramljakor”.

Mostovac Nikola Grmoja opetovano je upozoravao na potrebu za radom saborskog istražnog povjerenstva. Ne aboliramo odgovornosti ni SDP-ove Vlade i želimo da svi odgovore na sva pitanja pred povjerenstvom, poručio je Grmoja. U jednoj od stanki SDP-ov Siniša Hajdaš Dončić optužio je Ramljaka da je omogućio fondovima rizičnog kapitala da dobiju povlaštenu informacijiu i otkupe obveznice od Agrokora u nominali koja je bila umanjena za 70 posto. Fondovi rizičnog kapitala u konglomeratu s domaćim bankama i ostalim iz te priče će odlučitvati o svemu, uvjeren je Hajdaš Dončić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dolazak premijera i potpredsjednice vlade u Sabor prizvao je i ‘mostovac’ Miro Bulj. Gospodine Plenkoviću, nemate se čega bojati. Dođite i objasnite ugovor kojim se suspendira zakon koji je donio ovaj parlament. Pozvao je predsjednika Odbora za nacionalnu sigurnost da zbog ugroze gospodarstva sazove sjednicu, a pozvao je i predsjednicu republike da sazove Vijeće za nacionalnu sigurnost.

HDZ-ov Josip Borić oporbi je poručio da bombardiraju javnost neistinama te ih je upitao jesu li oni agenti nekih banaka. Jesu li to možda neke banke kojima je ponuđeno da sudjeluju u onom kreditu pa su odbili, pitao je Borić. Nije istina da ugovor suspendira zakon. Prava vlade u odnosu na izvanrednu upravu utvrđena su zakonom i ni jedan ih ugovor ih ne može umanjiti, poručivao je Borić.

Nakon prve stanke saborska oporba prozvala je vladu zbog, kako su rekli, izdaje nacionalnih interesa u slučaju Agrokor te su zatražili dolazak premijera Andreja Plenkovića ili potpredsjednice Martine Dalić u Sabor. Budući da je u tijeku izdaja nacionalnih interesa i izvrtanje lex Agrokora tražimo od predsjednika Sabora da obavijesti premijera ili potpredsjednicu Vlade da se moraju pojaviti u Saboru i dati odgovore na pitanja koja su se otvorila u javnosti, pozvao je SDP-ov Gordan Maras. Ako premijer želi ignorirati Sabor, spremni smo napraviti sve da ga natjeramo da dođe, poručio je. Ne dođe li, SDP će, kako je najavio, svakih 10 minuta tražiti stanke tijekom sjednice. Pozvao je i sve ostale klubove da im se pridruže. Informaciju ću prenijeti premijeru, kratko je uzvatio predsjednik Sabora Gordan Jandroković.

I čelnik SDP-a Davor Bernardić ranije je pozvao premijera da u Saboru kaže je li znao za ugovor o ‘roll up’ kreditu u Agrokoru koji je potpisao povjerenik Ante Ramljak. Ako je znao znači da su ortaci u poslu, a to znači da Plenković i cijela vlada mora otići. Ako nije znao onda mora smijeniti Ramljaka, poručio je Bernardić nakon stanke koju je zatražio u Saboru, javlja HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jučer u medijima objavljen ugovor sa strvinarskim Knighthead fondom, kazao je, potvrđuje da je Plenkovićev povjerenik bio i prije lex Agrokora u kontaktu sa strvinarskim fondom. Agrokor je za Hrvatsku uzrok i posljedica, alfa i omega svih privatizacija, koje građane dovode u neravnopravan položaj. Zakoni ne vrijede jednako za sve. Zato je odgovornost Sabora u ovom trenutku i više nego velika, a ovo je još jedan dokaz da saborsko istražno povjerenstvo mora nastaviti s radom, poručio je Bernardić.

Ivan Lovrinović (Promijenimo Hrvatsku) ustvrdio je kako se, temeljem najnovijih informacija, pokazalo da je lex Agrokor kontaminiran više nego se mislilo. Ovdje je riječ o novim okolnostima, a primjer ugovora o ‘roll up’ kreditu primjer je kolonijalnog odnosa prema RH i njenim građanima. Strvinarski Knighthead fond praktično, po ugovoru, vuče konce i upravlja procesom. Čemu onda služi izvanredni upravitelj i izvanredna uprava, pitao se Lovrinović.

Podržava, kaže, ideju predsjednika povjerenstva da na sjednicu dođe glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan i da na zatvorenoj sjednici kaže što će DORH istraživati kako bi povjerenstvo znalo što može ono istraživati. “Ja ću tražiti da odmah poslije dođu svjedočiti i Martina Dalić i Ante Ramljak”, poručio je. Ako vladajući budu insistirali na ukidanju povjerenstva, predložit će, kaže, da sva oporba stane na jednu stranu i pristupi bojkotu rada sabora”.

Mostovac Nikola Grmoja poručio je kako je podrška radu povjerenstva stigla i od Vladimira Šeksa i od predsjednice republike. Nova saznanja pokazuju da sve predstavljeno proteklih mjeseci ne stoji, rekao je dodavši kako se slaže da na prvu sjednicu povjerenstva treba pozvati vladina povjerenika Ramljaka, Martinu Dalić te premijera Plenkovića. Moraju dati odgovore na ova pitanja. Zanima nas kako je Ramljak pio kavu s jednim fondom prije donošenja lex Agrokora da bi taj fond onda postao njegov šef, a ne vlada, rekao je Grmoja.

HDZ-ov Josip Borić rekao je kako se dobiva dojam da SDP žali što Agrokor nije završio u stečaju. HDZ je omogućio zakonski okvir kojim bi Agrokorom upravljala izvanredna uprava. Imamo činjenicu da umjesto angažiranja sredstava poreznih obveznika koje je tražio Ivica Todorić, imamo odluku Vlade kojom je stvoren okvir da novac osiguraju sami vjerovnici. Pitamo se što to smeta SDP-ovcima da cijelo vrijeme traže sukob, upitao je Borić.

Stjepan Čuraj (HNS) rekao je kako imamo zakon kakav imamo. Ono što tvrdim je da svima nama mora biti budućnost Agrokora, očuvanje radnih mjesta, dobavljača i poljoprivredne proizvodnje. Prioritet je donijeti plan restrukturiranja i to je ono na čemu treba biti angažirana izvanredna uprava i svi mi. Treba sve istražiti kako se ovakvo nešto ne bi nikad više dogodilo, dodao je Čuraj.

Milorad Pupovac rekao je kako su zastupnici u Saboru u najboljoj vjeri glasovali za Lex Agrokor i to zato da se ne dogodi nekontrolirani proces financijskog sloma koji bi mogao pogubno djelovati na ukupne financijske i ekonomske odnose u zemlji. Vlada je preuzela upravljanje Agrokorom s namjerom da zaustavi negativne posljedice oko gubitka radnih mjesta, Vlada je imala snažne argumente za to. Nakon objave ovog ugovora potrebno je preispitati jesu li ta upravljačka prava dovedena u pitanje i ako jesu, tko je za to dao suglasnost. Ako je urađeno bez suglasnosti onda je sasvim jasno tko je za to odgovoran. No, prerano je skačemo u ulje, rekao je Pupovac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.