SDSS: tekst spomen-ploče u Vojniću vrijeđa srpski narod

Organizacija Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS) Vojnić tvrdi da u bivšoj zgradi suda u Vojniću tijekom Domovinskog rata nije bio logor te da je tekstom sa spomen-ploče, otkrivene 11. travnja, “uvrijeđen srpski narod”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na ploči piše: “U znak sjećanja i opomene da se ne zaboravi da su na ovom mjestu tijekom Domovinskog rata 1991. – 1995. godine bili zatvarani, mučeni i ubijani hrvatski branitelji i civili”, te potom piše ime udruge ‘Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora’, koja je postavila to obilježje.

“Ovim tekstom uvrijeđen je srpski narod s područja Vojnića jer spomenuti objekt nije nikad imao svrhu koncentracijskog logora, kako je stvorena i medijska percepcija povodom postavljanja sporne ploče. Smatramo uvredom za sve građane Vojnića postavljanje ploče 10. travnja u popodnevnim satima – na dan obilježavanja NDH”, piše u priopćenju SDSS-a, koji je najavio da će uskoro objasniti i koja je uloga načelnika Nebojše Andrića (HDZ) u tome.

Na otkrivanju spomen-ploče u subotu, 11. travnja, Andrić je u ime Općine Vojnić zapalio svijeću pod spomenik, nakon Ante Deura kao izaslanika predsjednice Republike Kolinde Grabar- Kitarović i Ive Jelušića kao izaslanika predsjednika Hrvatskog sabora Josipa Leke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sisačka podružnica Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora je, pod visokim pokroviteljstvom Predsjednice Republike, postavila spomen-ploče na mjestu na kojemu je Vojniću bio logor, te u karlovačkim predgrađima Turanj i Gornje Mekušje gdje je bila obavljena razmjena

Župan Ivan Vučić tom je prigodom rekao da je u Karlovačkoj i Sisačko moslavačkoj županiji bilo između četiri i pet tisuća zarobljenika srpskih koncentracijskih logora, a da je kroz logor u Vojniću prošlo blizu tisuću hrvatskih zarobljenih vojnika i civila”.

Izaslanik Predsjednice Republike, njezin savjetnik za branitelje Ante Deur, rekao je da takva mjesta treba obilježiti u znak sjećanja i opomene, da se ne zaboravi da su tu tijekom Domovinskog rata 1991- 1995. godine bili zatvarani, mučeni i ubijani hrvatski branitelji i civili. Pri tom ne treba gajiti mržnju ni prema kome, već brinuti o bivšim logorašima kao skupini koja zahtjeva posebnu skrb, poštovanje i dostojanstvo, rekao je Deur.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izaslanik predsjednika Sabora zastupnik Ivo Jelušić rekao je da su mjesta poput bivšeg logora u Vojniću i razmjene zarobljenika na Turnju i u Gornjem Mekušju, mjesta dvojakih osjećaja – ponosa zbog pobjede, ali i boli zbog svih razornih posljedica Miloševićeve velikosrpske politike iz devedesetih godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.