Selak Raspudić traži izbacivanje mobitela iz škola: Odvlače pažnju i negativno utječu na mentalno zdravlje

selak raspudić
Foto: fah

Mostova zastupnica Marija Selak Raspudić najavila je u utorak da će u saborsku proceduru uputiti prijedlog izmjena Zakona o obrazovanju kojima bi se mobiteli izbacili iz školskih ustanova jer tijekom nastave odvlače pažnju učenika i imaju negativan utjecaj na mentalno zdravlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kada pogledate što napominje Institut za javno zdravstvo Hrvatske o utjecaju mobitela na razvoj djece, mentalno zdravlje i san učenika te kad pogledate UNICEF-ovo istraživanje o praćenju obrazovanja za 2023., vidimo sustavnu potrebu za rješavanjem ovog problema”, istaknula je.

Statistika je poražavajuća

U 2018. godini u dobnoj skupini do 17 godina bilo je 45.356 osoba kod kojih je zabilježena neka dijagnoza koja se odnosi na mentalne poremećaje i poremećaje ponašanja, dok je 2022. broj takvih slučaja porastao na 51.094. Kada govorimo o broju hospitalizacija u dnevnim bolnicama zbog mentalnih poremećaja i poremećaja ponašanja u dobnim skupinama do 17 godina u 2018 . bilo ih je ukupno 10.573, da bi 2022. taj broj narastao na 13.478, navela je Raspudić.

> Dr. Dodig-Ćurković: Djetetu je traumatsko iskustvo kad mu se razbije mobitel, a kamoli kad ga se izvrgne ‘promjeni spola’

Najavila je rijedlog izmjena Zakona o obrazovanju osnovnoj i srednjoj školi kojima bi se u školskim ustanovama učenicima zabranilo korištenje mobilnih telefona, pametnih satova i tableta osim u edukacijske svrhe ili ako je njihova uporaba opravdana medicinskim razlozima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.