Šimpraga na obljetnici ustaškog zločina nad Srbima: ‘Glina je i u 90-ima pretrpjela veliko nasilje’

Foto: fah

U Glini je u petak obilježena godišnjica zločina kojeg su ustaše 1941. počinili nad Srbima toga kraja. Na obilježavanju je govorila potpredsjednica hrvatske Vlade iz redova SDSS-a Anja Šimpraga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pokolj nad srpskim seljacima dogodio se 12. svibnja u selu Prekopa. Kada govorimo o procjeni žrtava, zagrebački nadbiskup Stepinac u pismu Paveliću dva dana kasnije spominje 260 strijeljanih Srba. SNV u izviješću s današnje komemoracije objavio je da je tom prilikom ubijeno “više od 400 građana”.

Hrvati glinskog kraja tijekom prve Jugoslavije bili su izloženi snažnim pritiscima i teroru velikosrpskog režima. Uspostavom Nezavisne Države Hrvatske 1941. na čelu s ustaškim režimom ondje pak dolazi do niza zločina nad srpskim stanovništvom. Ove je zločine promptno osudio zagrebački nadbiskup Alojzije Stepinac koji u pismu poglavniku NDH Anti Paveliću 14. svibnja 1941. snažno staje u zaštitu Srba koji su strijeljani “bez ikakve istrage ili suda”.

> Pavliček Šimpragi čitao u Saboru tjednik Novosti pa joj postavio za nju neugodno pitanje na koje je – odbila odgovoriti

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Miroslav Josić: ‘Umjesto djevojčice u plavom kaputiću, u Vladi imamo ‘devojčicu’ s traktora’

> Mišić poručio kćeri komentirajući Šimpragu: ‘Razlika između tvog i Anjinog tate je – tvoj voli Hrvatsku, njen mrzi’

Uz Šimpragu, predstavnici lokalne vlasti, SNV-a, predstavnici srbijanskog veleposlanstva i antifašističke udruge

Na današnjoj komemoraciji u Glini održano je molitveno sjećanje, parastos za žrtve, kojeg je predvodio episkop SPC gornjokarlovački Gerasim i obilježavanje kod spomen-kosturnice na pravoslavnom groblju, izvijestio je SNV.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na obilježavanju je bila prisutna potpredsjednica Vlade iz redova SDSS-a Anja Šimpraga, a nazočili su i: Ivan Janković, gradonačelnik Gline, Branka Bakšić, dogradonačelnica Gline, Dejan Mihaljević i Nikola Arbutina ispred Srpskog narodnog vijeća te predstavnici srbijanskog veleposlanstva u Hrvatskoj i antifašističkih udruga.

U svojem obraćanju Šimpraga je rekla kako zločin ne smije biti zaboravljen, a izjavila je i kako je Glina “i u devedesetima pretrpjela veliko nasilje u kojem je stradao i hrvatski narod.”

> Marin Miletić: Tužit ću zbog klevete Pupovčeve Novosti koje financira Plenković

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Mišetić: Evo koje je komemoracije SNV do sada organizirao – jesam li što propustio?

> Pupovčev SNV blati VRO ‘Bljesak’: ‘Napadnuta je izbjeglička kolona, počinjen je i ratni zločin’

Potpredsjednica vlade Šimpraga (SDSS) na obilježavanju u Glini

“Ustaški režim je odmah nakon uspostave vlasti krenuo sa ubijanjem, donošenjem rasnih zakona, osnivanjem logora. Glina postaje poprište masovnih ustaških zločina. Jedan od prvih zločina bio je ovaj ovdje u Glini. To je bio režim koji je legalizirao teror koji se provodio nad Židovima, Srbima i Romima potpuno ih dehumanizirajući u svojoj brutalnosti. Nitko tada nije mogao ni naslutiti zločin koji će se zauvijek vezati za Crkvu Rođenja Presvete Bogorodice koji komemoriramo krajem sedmog mjeseca” istaknula je Anja Šimpraga.

Za ove žrtve najgori bi bio zaborav i to ne zato što želimo pamtiti zločin i njegovog počinitelja nego zato što žrtve ne zaslužuju zaborav. Trebalo je biti čovjek u tim vremenima, a jedan od onih koji je ostao čovjek i pomagao da se sačuvaju ljudski životi bio je i Franc Žužek, župnik u Glini, za vrijeme rata, koji je poslije govorio  “da je on za vrijeme rata radio samo ono što je dužan svaki kršćanin i čovjek raditi – da pomogne one koji su u nevolji”, podsjetila je potpredsjednica Vlade i na kraju iskatknula kako je  “Grad Glina i u devedesetima pretrpio veliko nasilje u kojem je stradao i hrvatski narod. Sve njih moramo nositi u svom pamćenju. Unatoč stradanjima i patnjama, sigurna sam da Glina ima kapaciteta da bude veća od svoje teške povijesti, da se distancira od svih oblika revizionizma i okrene budućnosti” poručila je Šimpraga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.