Dvojica hrvatskih pomoraca, zapovjednik broda „Sutton Tide“ Duško Jelača i prvi časnik Vanja Maričić, koji su tri mjeseca bili u kućnom pritvoru u Angoli pod optužbom za ilegalnu preprodaju goriva, nakon povratka u Hrvatsku na konferenciji za novinare u utorak istaknuto su kako se ovakve situacije više ne bi smjele događati, a iz Sindikata pomoraca Hrvatske rečeno je kako će se pokušati preko međunarodnih organizacija donijeti rezolucije da se u ovakvim slučajevima u pravosuđu koriste stručnjaci u pomorstvu.
Glavni tajnik Sindikata pomoraca Hrvatske (SPH) Neven Melvan, naglasio je kako se pravila ponašanja u istražnim postupcima i suđenjima moraju poštivati, bez obzira je li riječ o o Grčkoj, Angoli, Hrvatskoj ili Velikoj Britaniji.
Savjetnik SPH Predrag Barzzoduro ocijenio kako se u ovom slučaju dogodila kriminalizacija hrvatskih pomoraca. Najveća greška je sada reći da je sve gotovo i da je sve dobro prošlo, kazao je.
„Ovo nije gotovo, na početku smo velike bitke. Pokušat ćemo preko međunarodnih organizacija donijeti obvezujuće rezolucije da se u ovakvim slučajevima u pravosuđu koriste stručnjaci u pomorstvu“, naglasio je Brazzoduro.
Da se u ovom slučaju konzultiralo stručnjake, rekao je, postupak bi bio gotov na početku jer bi sudac shvatio kako je optužnica posve nerealna, odnosno da se preprodaja tolike količine goriva teško mogla obaviti u tako kratkom vremenu.
Pogreške u ovom slučaju su, ističe Brazzoduro, pretres broda bez naloga suda i istražnih tijela, to što osumničenima nije rečeno za što se sumnjiče, ispitivanje pomoraca bez tumača, zahtjev da potpišu dokument na jeziku kojeg ne razumiju, a poslije se pokazalo da je to bilo prizanje krivice, oduzimanje putovnica i smještaj u kućni pritvor u hotel bez izdavanja bilo čijeg naloga, kao i nedodjeljivanje branitelja po službenoj dužnosti.
Hrvatske pomorce bez dokaza optužio jedan član posade
Brazzoduro je istaknuo kako je naše pomorce optužio bez dokaza jedan član posade. Nakon što je postupak protiv dvojice hrvatskih pomoraca obustavljen on je otišao iz Angole a da nije bio terećen za davanje lažnog iskaza. Svjedočio je protiv njih stipendist kompanije, ovisan o njoj, te četiri puta mijenjao iskaz, dodao je.
Duško Jelača se, zahvaljujući svima na pomoći i podršci, naveo da je time obavljen toliki pritisak na pravosudna tijela u Angoli da su morali popustiti i obaviti svoj posao po pravilima.
Dokaza nije bilo, iako su ih stalno pokušavali progurati, naglasio je.
U cijelom razdoblju zatočeništva, kaže Jelača, najteže je bilo izdržati psihički pritisak. Loše je kad znate da ste u državi gdje je korupcija normalna i sve ide preko porodica, veza, a kad vas maknu s broda nemate mogućnosti doći do dokumenata da bi se mogli obraniti, kazao je.
Ostavio je otvorenom mogućnost tužbe protiv kompanije za koju su plovili, zbog njihovog nekorektnog ponašanja.
Prvi časnik Vanja Maričić rekao je da im je “najveća greška” bila što su bili stranci u tuđoj zemlji a to je “bila čista prilika ljudima iz Angole za izlačenje dodatnog novca”.
„Kompanija nas je postavila u tu situaciju, policija je to iskoristila sa jedinom svrhom izvlačenja novca. Od samog starta nisu radili po zakonu“, naglsio je Maričić.
Jedan i drugi su izrazili sumnju da će ih ova kompanija ponovno zvati na ukrcaj, a Maričić je istaknuo da više ni nema previše volje raditi za njih.
Glavni tajnik SPH Melvan, ocijenio je da je stožer za pomoć pomorcima dobra metoda, ali da je u ovom slučaju trebao djelovati efikasnije.
Tekst se nastavlja ispod oglasa