Ponedjeljak, 24 ožujka, 2025
12.2 C
Zagreb
Pratite nas:
ZAHTJEV MINISTARSTVU

Sindikat Jadrolinije traži da se poništi odluka o odgovornosti kapetana ‘Lastova’

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Strukovni sindikat pomoraca Jadrolinije uputio je Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture zahtjev da se poništi odluka o odgovornosti zapovjednika broda “Lastovo” u nesreći u kojoj su u kolovozu 2024. u malološinjskoj luci poginula tri Jadrolinijina pomorca.

U zahtjevu objavljenu na internetskim stranicama Sindikata, ističu kako su detaljno pročitali oba objavljena izvješća o nesreći i izlaganja predstavnika Ministarstva mora, prometa i infrastrukture te Agencije za istraživanje nesreća u zračnom, pomorskom i željezničkom prometu.

>Jadrolinija proživljava teške dane: Tko je za to odgovoran?

Sindikat: Neke tvrdnje su kontradiktorne

Iz Sindikata napominju kako skreću pozornost upravo na izvješće Ministarstva, u kojemu se navode neke kontradiktorne tvrdnje, iz kojih ispada da je zapovjednik broda odgovoran za postupke koje kompanija uopće nije propisala.

“Stoga smatramo da isti ne može snositi odgovornost za navedeno, točnije propuste kompanije. Također je navedeno da kompanija nije upoznala zapovjednika i posadu s načinom funkcioniranja hidraulike trajekta Lastovo, na kojemu je očito hidraulički sustav neispravan ili funkcionira s nevjerojatnim sigurnosnim propustima”, ističe se u zahtjevu.

Dodaju da je iz izvještaja Agencije razvidno vještačenje samo jednog ventila.

“Na temelju dosadašnjih iskustava s različitih brodova Jadrolinije, upoznati smo da se hidraulički blok sastoji od više ventila, od kojih neki imaju ulogu prilikom gašenja same hidraulike; kvara na hidraulici, nestanka napajanja, da zadrže teret u zraku u ovom slučaju brodsku rampu. Molimo pojašnjenje o kakvom se zapravo hidrauličkom sustavu radi”, kažu iz Sindikata.

>Vlada smjenjuje cijelu Upravu Jadrolinije

Poručuju da traže hitno poništenje odluke.

Taj je sindikat jedan od tri koja djeluju u Jadroliniji.

Zaključci izvida i odluke

Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture objavilo je u ponedjeljak izvješće o izvidima pomorskih prekršaja prilikom nesreće trajekta “Lastovo”, u kojem se predlaže pokretanje prekršajnog postupka protiv Jadrolinije, predsjednika Uprave Jadrolinije Davida Sopte kao odgovorne osobe i zapovjednika broda Gorana Đolonge. Prekršajne prijave bit će podnesene ako ne bude pokrenut kazneni postupak, što je u nadležnosti Državnog odvjetništva.

Zaključeno je da sustav upravljanja sigurnošću u Jadroliniji nije u cijelosti uspostavljen, a da je zapovjednik broda prekršio odredbe poslovnika upravljanja sigurnošću, kojima se propisuju odgovornosti pojedinih članova posade u obavljanju operativnih zadaća vezanih uz sustav pramčane rampe.

I Agencija za istraživanje nesreća u zračnom, pomorskom i željezničkom prometu objavila je izvješće o nesreći i pritom Jadroliniji dala 12, a Hrvatskom registru brodova tri sigurnosne preporuke.

Istragom je utvrđeno da se nekontrolirani pad rampe dogodio u okolnostima dok se rampa nalazila podignuta u krajnjem gornjem položaju, pri čemu je hidraulički sustav podizanja i spuštanja bio isključen, a rampa neosigurana mehaničkim sredstvima. Prema tom izvješću, članovi posade broda “Lastovo” nisu bili odgovarajuće i u cijelosti upoznati s funkcionalnostima pramčane rampe i pripadajućeg hidrauličkog sustava.

Nakon što su objavljena ta dva neovisna izvješća, u utorak je predsjednik Uprave Jadrolinije Sopta poručio da je spreman otići, a iz Vlade je potvrđeno da će biti smijenjena tročlana Uprava Jadrolinije, piše HRT.

>Jadrolinija: Incidenti ne prestaju, a Butković ne zna što bi s trojicom HDZ-ovaca iz uprave

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/hrt

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci