Srijeda, 22 siječnja, 2025
0.5 C
Zagreb
Pratite nas:

Jadrolinija proživljava teške dane: Tko je za to odgovoran?

Podijeli

Najveća domaća brodarska tvrtka i simbol Jadrana – Jadrolinija živi jedne od najtežih dana svoje bogate povijesti. Baš u razdoblju ljeta kada tvrtka ostvaruje većinu svojih prihoda i kada je prijevoz putnika Jadranskim morem najfrekventniji i najpotrebniji, Jadroliniju je pogodilo nekoliko afera. Sve je započelo kvarom na trajektu Oliver koji je satima plutao morem, a što je otvorilo pitanje nabave starih, očito isluženih brodova od strane Jadrolinije. Ipak, nažalost po našu najznačajniju brodarsku kompaniju, tu nije bio kraj lošim vijestima. Prije nekoliko dana rampa trajekta Lastovo na Malom Lošinju pala je na četiri pomorca, zaposlenika Jadrolinije. Trojica su poginula, a jedan je ozlijeđen. Javnost traži krivce, a mnogi upiru prstom u upravljačku vertikalu koja je premrežena HDZ-ovim kadrovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Znate li gdje je uspostavljena prva trajektna veza na našoj obali?

Tko je tko u Jadroliniji?

Prema ustroju Jadrolinije za njezino funkcioniranje zadužena su tri tijela. To su Skupština, Nadzorni odbor i Uprava društva. U skupštini “sjede” trojica ministara: Oleg Butković, Tonči Glavina i Marko Primorac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nadzorni odbor čine predsjednik tog tijela Damir Zec i još trojica članova. To su Mile Perić, Zoran Turuk i Nediljko Bulić.

U operativnom smislu kompanijom upravlja tročlana Uprava na čelu s predsjednikom Davidom Soptom. Uz njega tu su još Goran Frković i Riano Bukša.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gnjev javnosti zbog nezapamćene tragedije uperen je u prvom redu na predsjednika uprave Davida Soptu i resornog ministra Olega Butkovića. Poseban krimen vide u njihovoj stranačkoj poveznici (HDZ), ali i u Soptinoj karijeri. Naime, on je najveći dio svoje profesionalne karijere proveo daleko od mora i brodova baveći se drugim poslovima u HEP-u, Eurohercu i Real Grupi. Ministru Olegu Butkoviću javnost zamjera lošu komunikaciju nakon tragedije i nepreuzimanje odgovornosti.

>Ministar Butković u prvom obraćanju nakon tragedije na Lošinju: Nisam htio ometati istragu

I preostala dvojica članova uprave, Goran Frković i Riano Bukša članovi su HDZ-a.

Stranačko kadroviranje nije iznimka nego pravilo u tvrtkama u državnom vlasništvu. Takvo što javna je tajna koju dosad nitko nije imao političke volje promijeniti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brodovi stari i 55 godina

Flotu Jadrolinije koja godišnje preveze više od 12 milijuna putnika čine 39 trajekata, 12 katamarana, 4 klasična broja i 2 trajekta na međunarodnim linijama. Prosječna starost brodova je 25 godina. Međutim, starost od broda do broda uvelike varira. Najmlađi brodovi u floti stari su 10 godina, a najstariji među kojima je i ranije spomenut trajekt Lastovo broji čak 55 godina.

Broj zaposlenih prema satima rada u 2023. godini je 2.037, što je smanjenje od 3,96% u odnosu na prethodnu godinu. Ukupni prihodi u 2023. godini iznosili su € 166,87 mil., što je povećanje od 3,82% u odnosu na prethodnu godinu. U 2023. godini poslovni subjekt ostvario je neto dobit od € 3,95 mil., što je povećanje od 57,79% u odnosu na prethodnu godinu, stoji na stranicama FINE.

Povijest

Jadrolinija je jedna od najstarijih hrvatskih tvrtki koja se bavi pomorskim prijevozom. Osnovana je 20. siječnja 1947. godine u Rijeci, a nasljednica je Jadranske plovidbe d.d., dijela Dubrovačke plovidbe i ostatka Zetske plovidbe. Jadranska plovidba d.d. također je nastala udruživanjem brodara male obalne plovidbe nakon propasti austrougarskog carstva, a ti su prethodni brodari nastali nekim drugim udruživanjem i tako unazad sve do 1872.godine. Navedene godine naručen je parobrod “Hrvat” te se uspostavlja redovita linija Senj – Rijeka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Tri člana posade Jadrolinije poginula u strašnoj nesreći na Lošinju; na njih je pala rampa trajekta

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci