Ne stišavaju se reakcije nakon što je Donald Trump otkrio svoj plan za okončanje rata na Bliskom istoku. Kako je naglasio predsjednik, SAD bi vodio proces obnove, a plan bi uključivao i raseljavanje Palestinaca. Kako ovakav plan doživljava EU? Može li ovakav plan stvoriti više problema nego što ih može riješiti? O tome je bilo riječi u emisiji HRT-a “Otvoreno”.
Član Odbora za vanjsku politiku Europskog parlamenta Davor Ivo Stier, osvrnuo se na najnoviji Trumpov plan za Gazu te ustvrdio kako je to dio njegove pregovaračke strategije.
> Trump želi preuzeti pojas Gaze i stvoriti rivijeru Bliskog Istoka
Stier: Trump prvo šokira, to je njegov način pregovaranja
– Kod Trumpa se može primijetiti jedan šablon ponašanja, prvo šokira, traži ono što je izvan svakog racionalnog okvira, a onda počinju pregovori i onda nešto pokušava ishoditi, rekao je.
To smo, kako je istaknuo, “vidjeli na primjeru Kolumbije, Kanade i Meksika“.
– Ovo doista, kada imate takav šablon ponašanja, možete se i prekombinirati. U ovom trenutku, meni se čini da on definitivno stavlja pritisak na arapske zemlje. Traži veći angažman Egipta, Jordana i Saudijske Arabije, kazao je.
Rekonfiguracija ove regije, istaknuo je Stier, ima za cilj “redefinirati Bliski istok procesom pomirbe i uspostave diplomatskih odnosa između Izraela i Saudijske Arabije“.
> Trump ima upute: ‘Ako me ubiju, nestat će s lica zemlje’
Bekić: Trump ne prijeti Grenlandu, ne misli ga osvojiti silom
Janko Bekić, politolog sa Sveučilišta obrane i sigurnosti “Dr. Franjo Tuđman”, istaknuo je kako ne misli da Trump prijeti Grenlandu.
– Ne bih rekao da Trump prijeti Grenlandu. On smatra da bi Grenlandu bilo bolje s SAD-om. Mogli bi čak na to gledati kao na nastavak procesa dekolonizacije, jer je Grenland jedan od zadnjih ostataka nekadašnje kolonijalne sile. SAD je većinu svojih teritorija nabavio kupnjom, a ne osvajanjem. Kupnja Louisiane kao i Aljaske su bili najvažniji korak, rekao je.
– Postoji opasnost da Grenland proglasi neovisnost od Danske. I u tom slučaju više nije NATO teritorij i onda je, što bi rekli Amerikanci “up for grabs” – lovina, u koju bi se mogle upustiti velike svjetske sile, a to su Rusija i Kina – koja se prije nekoliko godina prozvala blisko-arktičkom silom, kazao je.
– Skoro sam uvjeren da Trump i njegova administracija neće primjenjivati silu. Međutim, ozbiljno će ustrajati u tome da kupe Grenland, dodao je.
> Kako europski lideri planiraju spriječiti Trumpa u preuzimanju Grenlanda?
Bartulica: Biden nije napravio ništa kako bi riješio palestinsko pitanje
Stjepo Bartulica, zastupnik u Europskom parlamentu ukazao je na to da je Donald Trump puno spremniji za drugi mandat nego što je bio za prvi. Poručio je da više ne stoji pretpostavka da je nebitno tko sjedi u Bijeloj kući.
– Ova najava o pojasu Gaze, sigurno je mnoge zatekla, ne samo u svijetu nego i u Washingtonu. Podsjetio bih samo da Bidenova administracija nije postigla ništa što se tiče palestinskog pitanja, rekao je.
Ustvrdio je kako niti Europska unija nije ništa poduzela.
– Ne bih rekao da Trump nije postigao značajne rezultate. Meksička predsjednica je obećala poslati 10 tisuća vojnika na granicu. To je jedan veliki korak i konkretna pobjeda Trumpa jer on ipak gleda interese američkih ljudi. To je velika promjena u odnosu na naslijeđeno stanje. Popustio je i Trudeau, kazao je.
Bartulica je dodao kako mu se čini da “u EU raste svijest da se stvari mijenjaju jako brzo“.
> Trump postigao cilj pa suspendirao carine za Meksiko i Kanadu
– Teze koje su tvrdile da je svejedno tko je u Bijeloj kući i da američka vanjska politika ima stalne smjerove – ta teza očito nije točna. Puno ovisi o tome tko je na vlasti, a Trump je u odnosu na prvi mandat – puno spremniji, dodao je.
Stier: Ako Trump odluči ići s carinama, EU će čvrsto odgovoriti
Stier se osvrnuo i na najavu uvođenja carina Europskoj uniji.
– EU je već rekla da ona ima spreman odgovor. Naravno da neće otvoriti sve karte, ali i ne želi da dođe te situacije, rekao je.
Istaknuo je kako je predsjednica EK-a Ursula Von der Leyen u više navrata razgovarala s Trumpom te da se kontakt održava.
– Otvaraju se neki prostori koji su poznati, a to je suradnja oko energetike i povećanje izdvajanja za obranu. Bez obzira na Trumpov stil i njegovo viđenje, neke stvari jesu kontinuitet u američkoj vanjskoj politici. Konkurencija s Kinom je to što determinira međunarodne odnose. U tom kontekstu moramo gledati trans-atlantske odnose SAD-a i EU-a, kazao je.
– Trebaju se povećati izdvajanja za obranu i promijeniti pravila kako bi to bilo jednostavnije, dodao je. Govoreći o LNG-u, Stier je ustvrdio kako se otvara novi prostor suradnje budući da je Trump liberalizirao tržište.
– Ako Trump odluči ići s carinama, EU će čvrsto odgovoriti, zaključio je.
> Trumpov državni tajnik Marco Rubio u Europi provodi politiku ‘podijeli pa vladaj’?
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr/HRT vijesti
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.