Sjednica Nacionalnog vijeće za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije sazvana je radi rasvjetljavanja problema upravljanja u INA-i. No početak sjednice malo je kasnio jer nije bilo kvoruma. Čekalo se da dođe Dalija Orešković koja je zapela u prometu. Hrvoje Zekanović došao je na početak sjednice, ali zatim napustio dvoranu kako ne bi držao kvorum, prenosi HRT.
“Zekanović je tražio ovo saslušanje, a ne želi držati kvorum i opstruira rad Vijeća”, kazao je predsjednik Antikorupcijskog vijeća Nikola Grmoja.
Zekanoviću je poručio da nazove Klub HDZ-a i Željka Reinera za daljnje upute.
Zekanović mu je uzvratio da nije sposoban sazvati sjednicu i dovesti četiri osobe na saslušanje te da je mutež, antivakser, ravnozemljaš, demagog i populist.
>Grmoja: ‘Sigurno je da su Vlada i premijer upleteni u aferu sa Žalac i Rimac’
Nakon početnog prepucavanja i dolaska Orešković saslušavanje je počelo, a prvi na pitanja odgovarao je Božo Petrov.
Grmoja: Krađa se nije mogla dogoditi bez INA-e i MOL-a
Grmoja je na početku sjednice kazao da je Sisačka rafinerija ugašena po nalogu Vlade.
“Gotovo svi svjedoci su rekli da se krađa nije mogla dogoditi bez INA-e i MOL-a. Prijedlog kolege Zekanovića je da se dovedu bivši Mostovi dužnosnici – Petrov, Panenić i Dobrović. Prijedlog sam nadopunio s pozivom svim premijerima”, kazao je Grmoja.
Istaknuo da je kontaktirao sve koje je trebalo.
“Gospođa Kosor je htjela doći, ali ima zdravstvenih problema. Bivši premijer Orešković je u Rusiji ili negdje na putu. Nazvao me predsjednik Milanović i rekao da zbog zaštite institucije predsjednika ne želi doći ovdje. Poziv je otvoren i premijeru Plenkoviću. Odazvali su se Petrov, Dobrović i Panenić”, naglasio je Grmoja.
Na javno saslušanje, uz ostale, pozvani su i predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović i predsjednik Vlade Andrej Plenković. Cilj saslušanja je rasvjetljavanja problematike upravljanja trgovačkim društvom INA d.d. i unapređenja mjera iz Akcijskog plana od 2022. do 2024., uz Strategiju sprječavanja korupcije do 2030. koje se odnose na poboljšanje upravljanja i sprječavanje korupcije u trgovačkim društvima i pravnim osobama u državnom vlasništvu.
DORH je priopćio da će se glavna državna odvjetnica Zlata Hrvoj-Šipek, kao i dosad, odazvati na poziv Hrvatskog sabora.
Izvor: narod.hr/HRT