Slučaj Kajtazi: U kojim slučajevima saborski zastupnik gubi svoj mandat?

Mandat
Foto: fah

Slučaj saborskog zastupnika iz redova nacionalnih manjina Veljka Kajtazija potaknuo je pitanje u kojim slučajevima izabrani predstavnik naroda u Saboru mora podnijeti ostavku i vratiti mandat? Istraga DORH-a u vezi fizičkog napada na predsjednicu Saveza Roma je u tijeku. Pravomoćna presuda za nasilje (još) ne postoji. Bi li Kajtazi trebao dati ostavku na mjesto saborskog zastupnika? Postoje li mehanizmi koji ga na to mogu prisiliti silom zakona?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Karate Kajtazi nasrnuo na predsjednicu Saveza Roma: Nema romskih projekata bez čvrste ruke

Prema Zakonu o pravima i dužnostima zastupnika u Hrvatskom saboru, mandat zastupnika prijevremeno se prekida u slučaju pravomoćne presude na kaznu zatvora. U tom slučaju nema ni pravo na naknadu plaće nakon prestanka obnašanja dužnosti. Riječ je o modelu 6+6 (šest mjeseci pune plaće i šest mjeseci 50% plaće). Kada bi Kajtazi iz moralnih razloga podnio ostavku, također ne bi imao pravo na naknadu 6+6.

Mandat neodgovornosti i nepovredivosti

Mandat saborskih zastupnika je mandat neodgovornosti i nepovredivosti, a ova obilježja mandata definirana su Ustavom kako bi se osigurao neovisan rad predstavničkog tijela, Hrvatskoga sabora. Mandat neodgovornosti zastupnika štiti od kaznene odgovornosti, pritvora ili kažnjavanja za izraženo mišljenje ili glasovanje u Hrvatskom saboru. Mandat nepovredivosti zastupnika štiti od pokretanja kaznenog progona i pritvaranja za počinjena kaznena djela dok to ne odobri Sabor, odnosno Mandatno-imunitetno povjerenstvo.

> Kajtazi izbačen iz Saveza Roma zbog nasilja nad predsjednicom Suzanom Krčmar

Nadalje, Ustav Republike Hrvatske i Zakon o izborima zastupnika u Hrvatski sabor propisuju u kojim specifičnim slučajevima zastupnik gubi mandat ili mora napustiti dužnost. Prvi i najočitiji slučaj je istek mandata. Zatim, zastupnik iz bilo kojeg razloga može podnijeti ostavku, no to je na dobrovoljnoj bazi. Kao što smo već spomenuli, svoju dužnost po sili zakona gubi u slučaju pravomoćne presude na kaznu zatvora. Potom, u slučaju da preuzima neku novu dužnost, naprimjer ministra, mora napustiti mjesto zastupnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa utvrdi ozbiljan sukob interesa koji je nespojiv s obnašanjem zastupničke dužnosti, i to može dovesti do prestanka mandata. Ustavni sud je također institucija koja može ukinuti saborski mandat. To se može dogoditi u slučaju da se ustanovi da je zastupnik bio izabran na neustavan ili nezakonit način. Logično, mandat saborskog zastupnika prestaje automatizmom u slučaju smrti.

Rijetko koji zastupnik će vratiti mandat iz moralnih razloga

Po svemu sudeći, Kajtazi ostavku iz moralnih razloga vjerojatno neće dati. Zakon nalaže da pravomoćna presuda mora uključivati zatvorsku kaznu. Jedino u tom slučaju bi Kajtazi prisilno napustio svoj mandat. Neki su zastupnici nesmetano obnašali i danas obnašaju svoju dužnost i s pravomoćnim presudama. Rijetko koji zastupnik je ostavku dao isključivo iz moralnih razloga. Međutim, možemo izdvojiti jedan pozitivan primjer. Ive Ćaleta-Car (DP) odrekao se mandata zbog raskola u stranci. Ispričao se biračima i časno dao ostavku. Naime, u Sabor je ušao kao zamjena, što je bio dodatan razlog za podnošenje ostavke.

> Ive Ćaleta-Car (DP) uz isprike biračima vratio mandat stranci

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.