Slučaj u Splitu otkrio porast nasilja među djevojčicama: Evo što o uzrocima kažu stručnjaci

Foto: Thinkstock

Prije nekoliko dana na društvenim mrežama proširile su se dvije snimke maloljetničkog nasilja među djevojčicama u Splitu. Četiri djevojčice zlostavljale su druge dvije vršnjakinje. Riječ je o djevojčicama od 14 i 15 godina. Četiri djevojčice su, kako javlja Slobodna Dalmacija, upotrijebile nasilje prema dvjema vršnjakinjama i sve snimile te objavile na društvenim mrežama. Nakon što se snimka proširila, očevici su prijavili slučaj policiji nakon čega je policija reagirala i uhitila počiniteljice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slučaj je zaintrigirao javnost te izazvao raspravu u javnosti među stručnjacima koji upozoravaju na sve veću pojavu nasilja među maloljetnicama. Zanemarenost, fokusiranost na vlastiti ego, prevelika zaštićenost, kopiranje obiteljskog i društvenog nasilja te život na društvenim mrežama jedni su od vodećih uzroka negativnog trenda rasta maloljetničkog nasilja.

>Nasilje u zagrebačkoj školi: Neki učenici tvrde da je profesor bio izložen najbezobraznijim provokacijama

Prezaštićenost kao uzrok nasilja

Specijalistica kliničke psihologije Tanja Sever u emisiji Otvoreno rekla je da su djeca danas od samog početka života prezaštićena. ”Time što činimo puno stvari umjesto njih stvaramo dosta nezreli i nezdravi narcizam, zbog kojeg dijete u frustraciji reagira promptno i najčešće vrlo impulzivno”, kaže Sever.

Sever ističe i da je jako narušen odnos između doma, roditelja i škole. ”Taj odnos ne funkcionira, on je zaista sve samo ne suradnja”, dodala je. Tvrdi i da su djeca pod velikim pritiskom i to od strane nas, odraslih, što često ne mogu podnijeti, tvrdi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Porast broja nasilja među djevojčicama

Lana Petö Kujundžić, sutkinja Visokog kaznenog suda i predsjednica Udruge sudaca za mladež, obiteljskih sudaca i stručnjaka za djecu i mladež rekla je kako je, statistički gledano, prije 10 ili 15 godina između dječaka i djevojčica bila velika razlika. Samo 5 posto djevojčica ponašalo se delinkventno. U 2023. godini, dodala je, pojavljuje se zapanjujuća brojka za Zagreb – 20 posto djevojčica sudjelovalo je u činjenju kaznenih djela.

Rekla je kako joj psiholozi i socijalni pedagozi na pitanje o takvom trendu govore kako se radi o tome da sad učimo dječake i djevojčice da su jednaki. Da imaju ista prava, da se mogu jednako ponašati, što ima pozitivnu, ali i negativnu stranu. ”Ako su dječaci agresivni, i ja kao djevojčica mogu biti agresivna”.

Petö Kujundžić poručila je da dijete, kada napravi neki loš korak, treba zaustaviti, i to na samom početku. Odrasle osobe – i roditelji, i učitelji, i odgajatelji – vrlo jasnim granicama trebaju pokazati djeci što je ispravno, a što ne, dodala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Rat, terorizam i nasilje: Kako o tome razgovarati u obitelji?

Za maloljetnice postoje mjere koje mogu djelovati efikasnije od istražnog zatvora

Veljko Miljević, odvjetnik i stručnjak za kazneno pravo tvrdi da postoji negativan trend porasta nasilja među maloljetnicima.

”Pogrešno je izdvajati bilo koje sredstvo kao sredstvo koje će to riješiti. To treba sprečavati svim sredstvima”, kazao je za HRT. Maloljetne djevojke zlostavljačice nakon uhićenja puštene su na slobodu, uz podatak da je jedna od njih i ranije počinila slična djela. Mediji su ovdje odigrali vrlo pozitivnu ulogu i alarmirali javnost, tvrdi Miljević.

Miljević tvrdi da se prema maloljetnicima mogu kombinirati određene mjere koje se u redovnom kaznenom postupku ne mogu. To su upravo određene mjere koje nisu prvenstveno pravnog karaktera, nego oko prava, koje mogu onda djelovati možda i efikasnije od istražnog zatvora, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Miljević: ”Nama su autoriteti narušeni”

Miljević je kazao da je svaki oblik nasilja zlo, od vršnjačkog, obiteljskog do uličnog te se treba suzbijati svim sredstvima.

”Tisuću poruka policiji na crveni gumb je jedna fenomenalna poruka. Znači, ljudi prate taj fenomen i žele se na neki način uključiti u rješavanje tog fenomena. Samo nama zakazuje vlast u tom pogledu i autoritet. Naglasak je na autoritetu(…)autoritet je mogućnost provođenja određenih stvari bez sile, bez ičega nego utjecajem. Nama su se autoriteti porušili”, ustvrdio je Miljević.

”Nastavnici i svi ostali imaju svoju ulogu pozitivnog djelovanja da se to sprečava. Kako? Bez socijalnih službi neće ići. Bez psihološke i psihijatrijske pomoći neće ići. Dakle, ujedinimo sve te mjere i onda će i nasilje slabiti”, zaključio je odvjetnik Miljević.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.