Šola: Za razumijevanje europske politike prema ratu u Ukrajini, pogledajte Pervanovu ‘Večernju školu‘

šola večernja putin rusija
Foto: Knjižara Nova, snimka zaslona, Fah; fotomontaža: Narod.hr

Legenda hrvatskoga glumišta, pokojni Đuro Utješanović, među mnoštvom genijalnih uloga ostao je zapamćen kao urnebesno duhovit lik u Pervanovoj “Večernjoj školi”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tamo je igrao ulogu “stare komunjare” pod imenom Tetak Krokanić. Tetak, koji je tamo govorio da je u partizane otišao sa šest mjeseci, nerijetko se bavio problematikom rata. Tako Tetak u jednoj od Pervanovih “Večernjih škola” tvrdi da se ratovi događaju zato što se napadnuti brane. Da se ne brane, ratova ne bi bilo, i zaključuje: “Krivi su oni što se brane”, a kada vas netko napadne, samo ga pustite na miru da uzme što hoće i mir Božji.

Tetak Krokanić u svojoj ekspertizi zapravo je sažeo stav ključnih država EU-a, poglavito Njemačke i Francuske, pa onda i pape Franje, bolje od svih analitičara koje svaki dan gledamo na televiziji, a tumače odnos EU-a prema Ukrajini, piše Ivica Šola u kolumni za Slobodnu Dalmaciju koju djelomice prenosimo.
.

‘Lajanje NATO-a’

(…)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Merkelova, koja je svojim pristupom migrantskoj krizi učinila ogromne štete Europi, koja je zemlje članice EU-a tretirala kao njemačke savezne pokrajine, a EU kao četvrti Reich, a sada se kao zgraža nad Putinom, ali ona i njezina politika s tim kao nemaju veze. U zadnjih sto godina, njemačka politika činila je uglavnom velike štete Europi, tako i u stvaranju monstruma Putina. I, rekao bi Tetak Krokanić, zašto dopustiti Španjolskoj da isporuči tenkove Rusiji kada je problem rata u onom koji se brani.

I, na koncu, u skladu s mirovnom doktrinom Tetka Krokanića, javio se i Macron, tvrdeći kako Rusija iz ovog rata “ne smije izaći ponižena”. Dobro, može se u kontekstu realpolitike to činiti razumnim. Ali Ukrajina je već ponižena, negiraju se kao ljudi, kao nacija, kao država, negira im se Crkva, negira im se jezik, negira im se povijest, negira im se pravo na postojanje, a Macron se sekira hoće li miroljubiva Putinova Rusija koja u Ukrajini vrši genocid, kao i Staljin tridesetih, izaći ponižena!?

Rusija, pogotovo Putinova, već stoljećima od pojma “poniženosti” pravi izliku vlastitih zločina. Nisu u tome jedini. Hitler je na tome “doktorirao”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vječno vraćanje na staro

No, ima jedna lijepa francuska riječ, izgleda nepoznata Macronu – ressentiment. U prijevodu, ogorčenost. U Rusiji već stoljećima postoji “kultura ogorčenosti” prema Zapadu, pri čemu smatraju da nisu dovoljno uvažavani, da Zapad ne poštuje Ruse, njihovu iznimnu posebnost u odnosu na Europu.

Razni intelektualci govorili su o Rusiji kao o “zemlji ogorčenosti”, poput filozofa Mihaila Yampolskog, politologa Sergeja Medvedeva, filologa Mihaila Edelsteina ili povjesničara Ivana Kurille. Ta ogorčenost prema Zapadu i njezina povijest nije od jučer, a najbolja demonstracija ruske kulture ogorčenosti su “poniženi i uvrijeđeni” junaci Gogolja, Dostojevskog i Tolstoja. Tu ogorčenost je Putin pokazao još 2007. godine govorom u Münchenu, iako mu je Europa široko pružala ruke, pokazivala poštovanje. U tom kontekstu, kada imate naciju impregriranu resentimentom, kako je možete poniziti kada joj je vjekovni iracionalni i patološki osjećaj poniženja jedan od razloga za napad na Ukrajinu?

Kažu da nakon Putinove agresije na Ukrajinu nastupa novi svjetski poredak, novo preslagivanje. Ma klinac. Samo vječno vraćanje istog u ime “povrijeđenih i uvrijeđenih”. Zato, u skladu s Tetkovom doktrinom, spasite Putina, u ime mira, u ime ljubavi, u ime poniženih i uvrijeđenih. Na dobrom ste putu…, zaključuje Ivica Šola u kolumni za Slobodnu Dalmaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kolumnu u cijelosti pročitajte na Slobodnoj Dalmaciji.

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.