Srijeda, 9 travnja, 2025
11.8 C
Zagreb
Pratite nas:
NAPAD NA NAROD.HR

Odgovor AEM-a LGBT udruzi CGI Poreč: Kritika i polemika nisu kažnjive zakonom

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Agencija za elektroničke medije (AEM) na sjednici Vijeća za elektroničke medije (VEM) jednoglasno je usvojilo odgovore na pritužbu na diskriminaciju u člancima na portalu Narod.hr proslijeđenu od strane Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova Višnje Ljubičić kao i odgovor na pritužbu na diskriminaciju protiv 309 članaka objavljenih na portalu Narod.hr proslijeđenu od strane Centra za građanske inicijative Poreč (CGI Poreč). Donosimo odgovor udruzi CGI Poreč.

> Hajka LGBT udruge na Narod.hr dobila rasplet: VEM odbacio zahtjev za cenzurom!

Podsjećamo, VEM je odbacio zahtjev kojim se traži sankcioniranje portala Narod.hr kojeg je podnio CGI Poreč, inače “LGBTIQ+” udruga, a supotpisalo još tridesetak udruga i aktivističkih platformi LGBT i ekstremno lijevog predznaka, uz pravnu pomoć odvjetnice Zrinke Bojanić. Taj napor LGBT aktivista učinjen je zbog navodnog “poticanja mržnje i širenje diskriminacije prema LGBTIQ+ zajednici”.

AEM: Nema kršenja Zakona o elektroničkim medijima

Na početku, AEM konstatira kako je CGI Poreč dostavio svoju “Analizu medijskog utjecaja sadržaja portala Narod.hr na LGBTIQ+ zajednicu“, zatim “Pravnu analizu Narod.hr – diskriminacija ili sloboda izražavanja“ autorice Zrinke Bojanić, zagrebačke odvjetnice, “Zahtjev za sankcioniranje portala Narod.hr” i te “Preporuke za unaprjeđenje rada Vijeća za elektroničke medije“. Ukupno, CGI Poreč je AEM-u dostavio četiri dokumenta.

> Donosimo sve o udrugama koje su pokrenule neuspješnu hajku na Narod.hr

Referirajući se na Pravnu analizu odvjetnice Bojanić, AEM podsjeća na odredbe Zakona o elektroničkim medijima (ZEM) te konstatira da je sloboda izražavanja utvrđena u Ustavu Republike Hrvatske. AEM donosi zaključak kako analiza medijskog sadržaja portala Narod.hr koju je izradila udruga CGI Poreč, anketirajući LGBTIQ+ populaciju, ne dokazuje kršenje odredbe članka 14. st. 2. Zakona o elektroničkim medijima (ZEM).

AEM: Kritika i polemika nisu kažnjivi

AEM piše: „Redovito se radi o polemičkim stavovima koje autori (ili nepoznati autori, ili uredništvo publikacije) koji objavljuju na portalu Narod.hr objavljuju o pitanjima rodne ravnopravnosti, seksualnosti, braka, obiteljske zajednice, socijalnih tema i drugo. Može se i treba uzeti da su sve te teme od interesa za javnost i za diskusiju u javnosti. Dalje, može se generalno uzeti da je stajalište autora koji objavljuju na portalu Narod.hr da djelatnost LGBTIQ+ udruga i zagovaranje ideja koje one pronose treba podvrgnuti javnoj kritici i upustiti se u polemiku s njima, no to samo po sebi ne čini iznošenje takvih stajališta kažnjivim“.

U svezi s Preporukama koje CGI Poreč upućuje AEM-u, Agencija se zahvaljuje te napominje da djeluje u skladu sa zakonima i ovlastima koje posjeduje: „Vijeće je svjesno svoje institucionalne uloge u medijskom i regulatornom okruženju“.

Zatim je AEM podsjetio CGI Poreč da podupire i rodnu ravnopravnost, a sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija podupire i LGBTIQ+ zajednicu i njezine projekte.

> Udruga koja tužaka Narod.hr negoduje: Nakon odluke VEM-a organizira okrugli stol

Gotovo polovica ispitanika nije niti bila izložena sadržaju portala Narod.hr

AEM se posebno osvrnuo na „Analizu medijskog utjecaja sadržaja portala Narod.hr na LGBTIQ+ zajednicu“. Prvo, piše AEM, nije jasno je li uzorak od 537 sudionika reprezentativan za cjelokupnu LGBTIQ+ zajednicu u Hrvatskoj. Pretežito je urbano porijeklo ispitanika. Naime, više od polovice je iz grada Zagreba. AEM iznosi čitav niz problematičnih točaka i dijelova ankete koji su pristrani te subjektivni i sugestivni. Gotovo polovica ispitanika nije niti bila izložena sadržaju portala Narod.hr, navodi AEM. To bi značilo da je njihova reakcija prvenstveno emocionalna, umjesto utemeljena na informacijama.

Metodologija izrade analize poprilično je loša i subjektivna, sudeći po kritikama AEM-a. Posebno je problematično to što autori anekete iz CGI Poreč nisu razdvojili grupu ispitanika na one koji su čitali i koji nisu čitali medijski sadržaj portala Narod.hr.

AEM zaključuje: „Sve potencijalne greške u dizajnu anketnih pitanja, netransparentnost u metodologiji ili nepravilna interpretacija rezultata pri kojoj rezultati ne proizlaze iz istraživanja, mogu narušiti povjerenje u istraživanje i izazvati dugoročne posljedice, posebno ako se koriste za donošenje odluka u javnim politikama“.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

> Markić pisala Hini: Pritisci LGBTIQ+ udruge na Narod.hr opasni su za slobodu medija i pluralizam

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci