Kod jame na predjelu Konjska glava iznad Postira na Braču jučer je upriličen spomen na žrtve komunističkoga režima koje su stradale u tijeku prošloga stoljeća. Misu za sve stradale prošloga stoljeća, posebno u bračkim jamama, služio je župnik župe sv. Ivana Krstitelja u Postirima mons. Tonči Jelinčić u koncelebraciji sa župnikom Brusja i Veloga Grablja na Hvaru Jurom Martinićem i umirovljenim svećenikom Riječke nadbiskupije Ivom Glavinićem, prenosi IKA.
Na Braču ima oko 250 jama u koje su bacane mnoge žrtve, a tadašnje komunističke vlasti u jame su na žrtve bacale otpad kako bi zatrli tragove svojih zločina.
U toj jami stradao je Ivan Jelinčić 2. veljače 1943. godine. Bio je ribar i radnik koji je otišao u partizane, te je od njih pobjegao i nije se htio više vratiti. Odveli su ga, zatim, na Konjsku glavu, smaknuli ga udarcima u glavu i bacili u jamu. Imao je 20 godina kada su ga partizani ubili. U pokušajima speleologa da dođu do ostataka tijela iz bračkih jama, susretali su se s neugodnim plinovima koji su ih onemogućavali da dođu do žrtava. Tim više, u jami na Konjskoj glavi pristup je bio otežan jer je u nju bacan riblji otpad iz tamošnje tvornice kako bi se zatrli tragovi zločina.
“Konjska glava nosi svoju tajnu jedne od bračkih jama. Ukazuje i na druge jame u koje su bacane žrtve. Okupili smo se kako bismo žrtvama iskazali počast i spomen te ih uključili u žrtvu Krista Gospodina. Molimo kako bi njihova žrtva bila blagoslovljena za život vječni, a nama na blagoslov i rast u ljudskosti i ostvarivanju nebeskoga kraljevstva”, rekao je u uvodu u misno slavlje mons. Jelinčić, pozvavši vjernike da u misnu žrtvu uključe sve stradale prošloga stoljeća.
“Ovo mjesto stradanja upućuje nas na tolika mjesta stradanja. Dovodi nas i do krvavoga 20. stoljeća koje je za nama, ali koje nas i dalje opterećuje. Sve su revolucije opasne, donose zlo i ljudske žrtve, osim revolucije ljubavi. Ovaj spomen–čin nije samo sjećanje na stradaloga Ivana Jelinčića, nego i na sve koji su ljudskom zloćom prognani s ovoga svijeta”, rekao je u propovijedi župnik Jelinčić.
Jelinčić je podsjetio na papu Ivana Pavla II. i njegov poziv na tzv. čišćenje memorije, te poručio: “Čišćenje memorije znači njegovati suosjećanje prema žrtvama, znači suosjećati s onima koji su ostali rastuženi, stvarati ozračje da se to nikada ne bi ponovilo. Čišćenje memorije znači tražiti istinu, istinu prihvatiti i po njoj živjeti. Ono nas oslobađa od napasti da krenemo na stranputicu osvete, te nas potiče da znamo oprostiti i tražiti oproštenje”.
Prema kazivanju speleologa, na Braču ima oko 250 jama u koje su bacane mnoge žrtve, a tadašnje komunističke vlasti u jame su na žrtve kasnije bacale otpad kako bi zatrli tragove svojih zločina. Uz jamu na predjelu Konjska glava najčešće se spominju Bežmekova jama I., Bežmekova jama II., Latešo brdo, Ješkalovica i Bršćalovica.
Izvor: narod.hr/ika.hr
Photo: ika.hr