U Lisičiću kraj Benkovca blagoslovljen je spomenik povjesničaru i piscu fra Stanku Bačiću, rad zagrebačkog kipara Tomislava Kršnjavog.
Spomenik je postavljen u povodu 20. obljetnica njegove smrti, a tim prigodom održan je i kolokvij o njegovu životu i djelu u gradskoj knjižnici u Benkovcu.
Blagoslov kipa, misa i kolokvij
Kip je blagoslovio provincijal dalmatinske franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja fra Marko Mrše, a služena je u misa.
>11. ožujka 1933. don Ivo Prodan – tko je svećenik pravaš koji je pohrvatio talijansku ‘Katoličku Dalmaciju’
Fra Stanko Bačić bio je veliki i predani franjevac, teološki pisac, istraživač povijesti i domoljub.
Rođen je 1916., a umro 2003. godine. Obnašao je crkvene službe u brojnim dalmatinskim mjestima. Prema Hrvatskoj enciklopediji, proučavao je djelovanje franjevačkoga reda na području sjeverne i srednje Dalmacije u razdoblju od 15. do 18. stoljeća te demografski razvoj pojedinih naselja u zadarskom i šibenskom zaleđu. Važnija djela su mu: “Visovački franjevci u Skradinskoj biskupiji” (1991), i “Franjevci u Zadarskoj nadbiskupiji i Ninskoj biskupiji” (1995).
Plodni istraživač
Svojim je radovima znanstveno osporio velikosrpske pretenzije i laži o “pravoslavnoj” Dalmaciji.
Na kolokviju o životu i djelu fra Stanka Bačića u gradskoj knjižnici u Benkovcu izlagali su fra Josip Klarić o njegovom životu i duhovnosti, dr. don Zdenko Dundović o ulozi franjevaca u Zadarskoj i Ninskoj biskupiji prema istraživanjima fra Stanka Bačića, dr. Goran Mladineo o fra Stanku Bačiću spram crkvenoj pravoslavnoj historiografiji i dr. Radomir Jurić o arheologiji u djelima fra Stanka Bačića.
>Djelo kipara Tomislava Kršnjavoga ‘Silni Relja i Zmaj Ognjeni’ postavljeno u Slavonskom Brodu
Tomislav Kršnjavi autor je više od 130 javnih skulptura, imao je devet samostalnih izložaba i sudjelovao na 20 skupnih. Njegove su skulpture često sakralne naravi, ali među njegovim radovima ima i brojnih vezanih za povijesne osobe, događaje ili određenu tematiku.
Tekst se nastavlja ispod oglasa