Proteklog vikenda netko je u općini Borovo kraj Vukovara s mauzoleja na mjesnom groblju uklonio spomenik Vukašinu Šoškočaninu. Radi se četničkom vojvodi izravno odgovornom za smrt i masakr 12 hrvatskih redarstvenika. Uklanjanje ovog mauzoleja, koji vrijeđa najveći dio hrvatskih građana, već je godinama tema u hrvatskoj politici. Domovinski pokret, koji s HDZ-om vlada na nacionalnoj razini, najavljuje novi Zakon o grobljima. Taj bi zakon na sustavan način riješio ovaj problem četničkih spomenika koji, nažalost, nije vidljiv samo u Borovu nego na grobljima diljem Hrvatske. Policijska uprava vukovarsko-srijemska zasad se nije oglašavala o ovom slučaju. Stoga nije jasno tko je uklonio spomenik s početka ovog teksta. Mi smo im radi opravdane zainteresiranosti građana uputili službeni upit.
>Tko je bio Šoškočanin i zašto vođa pokolja redarstvenika ima svoj spomenik u Borovu Selu?
Inicijative za micanje četničkih spomenika u RH
Uklanjanje spomenika Šoškočaninu djelo je pojedinca ili grupe njih, a ne dio državne politike. A hoće li i kada takva državna politika ugledati svjetlo dana, teško je reći.
U prošlosti je bilo više inicijativa i zahtjeva da se Hrvatska, jednom zauvijek, na sustavan način “pozabavi” četničkim spomenicima na grobljima diljem RH. Takve inicijative dolazile su s desne stranke političkog spektra i nikako nisu uspijevale pronaći put do vlasti i pripadajućih poluga moći. Spomenici koji slave četništvo i velikosrpsku agresiju uvijek su ostajali na postavljenim mjestima, a to nije slučaj primjerice s pločama HOS-a iz Jasenovca koje su pod pritiskom vlasti prebačene u Novsku.
Situacija se promijenila nakon ovogodišnjih izbora kada je u Vladu ušao desni Domovinski pokret. Oni i dalje, za razliku od mnogih inicijativa koje su se “pogubile” putem od oporbe do vlasti, ustraju na sustavnom rješavanju problema četničkih spomenika koji s pravom uznemiravaju većinu građana RH.
DP: Pripremamo zakon kojim ćemo ukloniti velikosrpske i četničke spomenike
Trenutačni Zakon o grobljima koji je na snazi kaže kako: “Natpisi na grobovima i grobnicama ne smiju vrijeđati ničije nacionalne, vjerske ili moralne osjećaje niti na bilo koji način povrijediti uspomenu na pokojnika”, no, diljem Hrvatske mogu se pronaći slični spomenici pa se priprema novi Zakon o grobljima.
“Novi zakon će regulirati ono što do sada zakon nije imao, a to je jedan dvostupanjski upravni postupak koji će propisivati nadležnosti, odgovornosti, mehanizme i rokove uklanjanja svih takvih spomenika”, rekao je David Vlajčić, državni tajnik u Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine.
Na njemu radi radna skupina Ministarstva. “Ono što je glavni fokus radne skupine jest uklanjanje ostavštine velikosrpske agresije na RH u Domovinskom ratu i uklanjanje svih spomenika koji su nam tu sporni, oni koji veličaju četništvo i samu velikosrpsku agresiju na Republiku Hrvatsku”, nadodao je Vlajčić.
“Sigurno ćemo ukloniti sve takve s područja Hrvatske, a Hrvatsku ostaviti svima onima koji Hrvatsku vole”, rekao je Penava.
Inicijativa braniteljice iz 2023.
Hrvatska braniteljica Danka Dražina 2023. je inicirala peticiju “Rušenje mauzoleja ratnom zločincu Vukašinu Šoškočaninu na groblju u Borovu”.
>Znate li koliko je u Hrvatskoj spomenika djeci žrtvama Domovinskog rata?
Dražina je peticijom od institucija Republike Hrvatske zatražila “da u razumnom roku, a najkasnije do obljetnice Dana sjećanja na žrtve Vukovara i Škabrnje 18. 11. 2024. godine, ukloni mauzolej koji je posvećen ratnom zločincu Vukašinu Šoškočaninu”. Ova inicijativa usprkos više tisuća prikupljenih potpisa nije rezultirala rušenjem mauzoleja.
PU vukovarsko-srijemska nije se oglasila
Policijska uprava vukovarsko-srijemska zasad se nije službeno oglasila vezano uz slučaj uklanjanja spomenika s mauzoleja Vukašinu Šoškočaninu.