Utorak, 29 travnja, 2025
24.4 C
Zagreb
Pratite nas:

Gdje je nestao Vukašin Šoškočanin? Uklonjena ploča četničkog zločinca u Borovu

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spomenik koji veliča ratnog zločinca Vukašina Šoškočanina nestao je s mauzoleja na groblju u Borovu selu. Kada je nestao i tko je za to zaslužan još se ne zna. No poznato je da mještani njegovo uklanjanje traže već dugo.

“U općini Borovo kraj Vukovara s mauzoleja na mjesnom groblju uklonjen je spomenik Vukašinu Šoškočaninu, četničkom vojvodi izravno odgovornim za smrt i masakr 12 hrvatskih redarstvenika. Tko god ga je uklonio nakon što je 30 godina na hrvatskom tlu veličao četništvo i velikosrpsku politiku znao je da Domovinski pokret dolazi po Vukašina Šoškočanina!”, napisao je na Facebooku vukovarski gradonačelnik Ivan Penava.

Možda će vas zanimati

Tko je bio Šoškočanin i zašto vođa pokolja redarstvenika ima svoj spomenik u Borovu Selu?

U Borovu Selu još stoji podignut spomenik četniku Šoškočaninu, glavnom odgovornom za masakr nad hrvatskim policajcima

Napisao je i da se aktivno radi na novom Zakonu o grobljima s pomoću kojeg će se svi takvi spomenici moći ukloniti.

Cilj novog zakona uklanjanje ostavštine velikosrpske agresije

Naime, trenutačni Zakon o grobljima navodi: “Natpisi na grobovima i grobnicama ne smiju vrijeđati ničije nacionalne, vjerske ili moralne osjećaje niti na bilo koji način povrijediti uspomenu na pokojnika”. Ipak, diljem Hrvatske mogu se pronaći slični spomenici.

>Braniteljica pokrenula peticiju za rušenje mauzoleja Vukašinu Šoškoćaninu

“Novi zakon će regulirati ono što do sada zakon nije imao, a to je jedan dvostupanjski upravni postupak koji će propisivati nadležnosti, odgovornosti, mehanizme i rokove uklanjanja svih takvih spomenika”, rekao je za Novu TV David Vlajčić, državni tajnik u Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine.

>U sjeni napada na Bartulicu ostala izmjena Zakona o grobljima koja će donijeti micanje četničkih spomenika

Na novom zakonu radi radna skupina Ministarstva.

“Ono što je glavni fokus radne skupine jest uklanjanje ostavštine velikosrpske agresije na RH u Domovinskom ratu i uklanjanje svih spomenika koji su nam tu sporni, oni koji veličaju četništvo i samu velikosrpsku agresiju na Republiku Hrvatsku”, nadodao je Vlajčić.

Tko je bio Šoškočanin?

N ukradenoj ploči pisalo je da je Šoškočanin “narodni junak”. Hrvatska zemlja nazvana je srpskom. Navodi se da je preminuo u 32. godini života 15. 5. 1991. te da je “komandant obrane Borova sela”.

Podsjetimo, Šoškočanin je bio vođa oružane pobune u Borovom Selu, zapovjedio je ubojstvo i masakr hrvatskih redarstvenika, a navodno i snajperom ubio policajca Stipana Bošnjaka. Umro je u nerazjašnjenim okolnostima nekoliko dana nakon masakra. Brod kojim se iz Vojvodine vraćao preko Dunava se prevrnuo, a Šoškočanin se utopio. No o njegovoj smrti postoji više teorija.

Možda će vas zanimati

2. svibnja 1991. Borovo selo - pobuna hrvatskih Srba i neslužbeni početak Domovinskog rata

Nažalost, za pokolj do danas nitko nije odgovarao.

Spomen-ploča Vukašinu Šoškočaninu postavljena je na obiteljskoj grobnici u Borovu. Godinama je trn u oku žitelja Borova, ali i svih Hrvata jer veliča četničkog zločinca. Godinama se kroz razne inicijative i prijedloge radilo na uklanjanju spomenika. No, nakon godina čekanja, čini se da je netko odlučio uzeti stvar u svoje ruke.

O slučaju se još nije oglasila policija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci