Srušen Tomaševićev sporni zakon o razvrstavanju otpada, kazne ipak neće plaćati svi

otpada
Foto: Fah, montaža: Narod.hr

U slučajevima kada se ne može utvrditi tko ne razvrstava otpad, komunalno poduzeće više neće moći naplaćivati kaznu svim suvlasnicima koji koriste zajednički spremnik. Odlučio je to prije deset dana Ustavni sud ukidajući članak 72. stavak 4. Zakona o gospodarenju otpadom, javlja Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Načelo ”onečišćivač plaća”

Taj članak definira plaćanje ugovorne kazne ako se ne poštuju odredbe o odlaganju otpada. Sporni stavak 4. koji je Ustavni sud ukinuo određivao je da “kad više korisnika usluge koristi zajednički spremnik, nastalu obvezu plaćanja ugovorne kazne u slučaju kad se ne utvrdi odgovornost pojedinog korisnika snose svi korisnici usluge koji koriste zajednički spremnik sukladno udjelima u korištenju spremnika”.

Zakon je stupio na snagu 2021. godine i usklađen je s direktivama EU koje se odnose na gospodarenje otpadom. I Ustavni sud se referirao na odredbe posljednje Direktive EU iz 2018. godine po kojoj vrijedi načelo ”onečišćivač plaća”. To je načelo definirano i u aktualnom zakonu tako da proizvođač otpada odnosno posjednik otpada snosi troškove mjera gospodarenja otpadom, te je financijski odgovoran za provedbu sanacijskih mjera zbog štete koju je prouzročio ili bi je mogao prouzročiti otpad.

>Tomašević najavio strožu kontrolu i pisanje kazni za smeće; a tko će kazniti njega za otpadni kaos?

Nerazvrstavanje otpada povećava planirani trošak obrade otpada

Zakon definira kako će jedinice lokalne samouprave definirati komunalne usluge skupljanja otpada, regulira obaveza pružatelja usluge skupljanja otpada, ali jednako tako i obaveze korisnika. Među obavezama korisnika je i razdvajanje otpada, a zakon je predvidio i sankciju za one koji tu obavezu krše.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ustavni sud ne osporava propisivanje kazne za nepoštivanje pravila o razdvajanju otpada u svrhu njegova odvoza i odlaganja koja vrijede za sve građane neke lokalne zajednice jer nerazvrstavanje otpada neminovno povećava planirani trošak obrade otpada, a on se mora podmiriti iz zajedničkih sredstava svih pripadnika konkretne lokalne zajednice.

Ustavni sud kaže da je svatko u Hrvatskoj dužan razmjerno snositi troškove otpada za koji je osobno odgovoran, ali ujedno nije dužan na sebe preuzimati troškove koji nastaju proizvodnjom otpada za koji je odgovoran netko drugi. Iz toga proizlazi i to da kaznu nije dužan plaćati onaj tko uredno izvršava svoje obaveze, ali bi ga kazna snašla zato što je suvlasnik i koristi spremnik u koji je netko neutvrđen ubacio pogrešan otpad.

>Tomašević izmjenom uvjeta odlaganja otpada u Zagrebu neke diskriminirao?

Grad Zagreb: Ukinutu odredbu donio je Sabor

Ustavni sud ukinuo je odredbu Zakona o gospodarenju otpadom, koji je donio Hrvatski sabor. Nije ukinuo odluku Gradske skupštine Grada Zagreba o načinu prikupljanja otpada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slične odluke donijele su i druge jedinice lokalne i područne samouprave jer su se morale uskladiti sa zakonom. Napominjemo da Grad Zagreb od uvođenja novog modela prikupljanja otpada nije naplatio kolektivnu kaznu nijednom korisniku već naplaćuje isključivo individualne kazne.

Npr. u mjesecu rujnu ove godine, naplaćeno je više od 2000 pojedinačnih kazni. Zaključno, ova odluka Ustavnog suda ne utječe na provedbu novog modela prikupljanja otpada u Gradu Zagrebu, uključujući korištenje ZG vrećica, izvijestili su iz Grada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.