Pemo d.o.o., koji je od osnutka dobit pretežito ulagao u razvoj, sad kad se snažno pozicionirao na dubrovačkom tržištu, želi dodatno poboljšati radne i životne uvjete i standard zaposlenika pa uvažava njihovu želju da im nedjelja bude slobodna, kao dan za obiteljska i prijateljska druženja, piše laudato.hr.
Na konferenciji za novinare u srijedu 6. rujna ispred hipermarketa Pemo Centar u Dubrovniku javnosti su predstavljeni rezultati interne ankete o radu nedjeljom među zaposlenicima Pemo d.o.o. za trgovinu, ugostiteljstvo, turizam, transport i usluge te je najavljeno kako od sljedeće nedjelje veći dio Pemovih prodavaonica neće raditi.
Govorili su dr. Nikola Butigan, direktor društva, Biljana Bender, zaposlenica Pemove prodavaonice Naš dom iz Mokošice i Angelina Tadić, katehistica i novinarka.
Direktor Butigan rekao je kako Pemo u Dubrovniku posluje 23 godine, danas ima 33 prodavaonice, 267 zaposlenika i prihode od 320 milijuna kuna.
Ovaj naš iskorak odnosi se na društveno odgovorno poslovanje, a to je koncept kojim poduzeća dobrovoljno rade dodatne vrijednosti neovisno o zakonskim regulama, na način da u svoje poslovanje implementiraju dobrobit za okoliš, zajednicu ili svoje zaposlenike – rekao je, predstavivši ovim riječima kontekst odluke.
Dodao je kako su oni osluškivali bilo svojih zaposlenike da bi vidjeli što oni misle što im može pomoći u podizanju kvalitete života. Proveli su među radnicima anketu o raznim pitanjima među kojim i pitanje o radu nedjeljom. Inicijativu o neradnoj nedjelji podržalo je 83% zaposlenika. Njihov je prijedlog da se prodavaonice zatvore skroz nedjeljom, a najvećim dijelom od 1. rujna do 1. svibnja. Uprava Pema je tu njihovu želju uvažila, pa će, rekao je Butigan, u prvom turnusu od 15. rujna nedjeljom biti zatvoreno 16 butiga. Dodao je kako se pritom vodilo računa i o potrošačima pa će u kvartovima i regionalno ostati poneka dežurna butiga koja će raditi u jutarnjim satima.
Zaposlenica Bender u ime zaposlenica i zaposlenika podijelila je svoje zadovoljstvo uvođenjem neradnih nedjelja za većinu prodavaonica.
– Za mene neradna nedjelja znači jedan obiteljski dan. Poći na misu, zajedno objedovati, eventualno prošetati. Taj dan smo svi doma i to mi puno znači – rekla je.
Katehistica i novinarka Tadić podsjetila je na važnost nedjelje u kršćanskoj kulturi kako za vjernike koji idu nedjeljom na mise tako i za one koji redovito ne sudjeluju na nedjeljnim slavljima, ali su zadržali unutar svojih obitelji kulturu nedjelje. Nedjelja kao slobodni dan postoji u mentalitetu ljudi, stariji još pamte kako se nekada nedjeljom nije radilo, i to treba njegovati i podržavati.
– Kao što čuvamo našu materijalnu baštinu takoje i kultura nedjelje nešto što već imamo, što već postoji, i što treba njegovati – kazala je, istaknuvši važnost nedjelje za obitelji jer je to dan kada svi mogu biti doma, razgovarati, družiti se i kvalitetno komunicirati, ali i kako je dobrobit obitelji važna za cijelo društvo. Napomenula je i kako se za neradnu nedjelju zauzimaju hrvatski biskupi te podsjetila na dokument HBK ‘Nedjelja radi čovjeka’ (1997.) kao i na poticaje Komisije HBK ‘Iustitia et pax’ koja svakih par godina podsjeća na to.
I Europski savez za nedjelju od 2011. godine zalaže se za rješavanje tog pitanja i u drugim zemljama Europe. Podsjetila je da se u Republici Hrvatskoj dva puta pokušala uvesti neradna nedjelja, ali je na višoj instanci to oboreno. Istaknula je kako dubrovački trgovački lanac ‘Pemo’ može biti primjer drugim trgovačkim lancima i prodavaonicama u Hrvatskoj, a i šire, te pozvala Pemove kupce da neradne nedjelje ne dožive kao neko ograničenje nego da se raduju zajedno sa zaposlenicama koje od sada neće raditi nedjeljom, a kupovinu organiziraju nekim drugim danom u tjednu. Čestitala je upravi ‘Pema’ kao i zaposlenicima i zaposlenicama na toj odluci i poželjela im da je uspiju u potpunosti ostvariti.