Site icon narod.hr

Teme queer festivala u Rijeci: Od LGBTIQ obrazovanja djece do ‘štetnosti’ religije

queer

Foto: Snimka zaslona (LORI)

Od 10. do 12. listopada centrom Rijeke će se vijoriti zastave duginih boja jer se održava već tradicionalni Festival queer i feminističke kulture Smoqua. Riječ je o ”festivalu” koji ima za cilj educirati javnost o ”društvenoj blagodati” feminizma, homofobiji, transfobiji i drugim fobijama usko vezanima s ljudskom spolnošću. Ono što se posebno želi istaknuti je nedostatak takvih sadržaja u odgojno – obrazovnim institucijama. Ovogodišnja tema festivala je Otpor i otpornost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječka lezbijska udruga LORI koja organizira ovaj festival već dugi niz godina održava radionice za djecu i mlade kako bi im pružila adekvatno ”feminističko i queer obrazovanje”. Kako navode na svojim stranicama, to je jedan od njihovih strateških ciljeva.

Festival podržavaju: Grad Rijeka, Austrijski kulturni forum Zagreb, Astraea Lesbian Foundation for Justice, Adria print, Youth Cultural Centre Palach.

>Lezbijska udruga LORI ulazi u škole i djecu podučava LGBTIQ temama

Teme na festivalu: Položaj queer mladih u školama…

Na festivalu će sudjelovati više od 45 umjetnika i aktivista, 20 organizacija, kolektiva, inicijativa… na 7 lokacija u centru Rijeke. Održavat će radionice, izložbe, performanse i slično. Jedan od ključnih ciljeva festivala je suzbijanje LGBTIQ fobije u obrazovnom sustavu!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kroz nekoliko panela i razgovora na festivalu će se govoriti o temama:

LGBTIQ fobija u obrazovanju i položaj queer mladih u školama, žene od značaja za feminizam u regiji, položaj Romkinja u Europi. Kao i osobna queer iskustva smještena u javne prostore te o duginim obiteljima.

Na udaru je opet obrazovni sustav

Na panelu će se raspravljati o položaju LGBTIQ+ djece i mladih u obrazovnom sustavu. Rečeno je i da će se podijeliti najbolje prakse za unapređenje obrazovnog sustava. Moderira Anamarija Sočo iz udruge Status M. Status M inače udruga koja se bori protiv ”rodnih stereotipa” u obrazovanju i ranom djetinjstvu te radi na izgradnji rodno odgovorne pedagogije u obrazovanju djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Kako udruga Status M pod krinkom rodne ravnopravnosti nameće LGBT i rodnu ideologiju djeci od 3 do 12 godina?

Predavači su: Helena de Karina, nastavnica u Prvoj riječkoj hrvatskoj gimnaziji, poznata po tome što je sudjelovala u izradi kurikula Građanskog odgoja i obrazovanja, Gordana Rešicki Degoricija, knjižničarka u Tehničkoj školi Kutina, Michaela Gojevic, studentica i aktivistica, Inicijativa AUT.

>Rijeka uvodi Građanski odgoj i u srednje škole: Evo tko stoji iza kurikula

Među predavačima se našla i pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, Višnja Ljubičić. Ljubičić je gorljiva zagovornica feminističkih i LGBTIQ prava. No osim toga, vrlo je kritična pa čak i oštra prema onima koji se usude kritizirati rad LGBTIQ udruga u školama i vrtićima nastojeći seksualno (pre)odgojiti djecu i mlade.

Višnja Ljubičić/ Foto: Fah
>Pravobraniteljica Ljubičić poslala upozorenje našem portalu: Podržava pravo na slobodu govora, ali

Nakon panela slijedi predavanje Petera Dankmeijera, direktora nizozemske organizacije GALE (Global Alliance for LGBT Education), putemplatforme Zoom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dankmeijer je inače vodeći međunarodni stručnjak za LGBTI pitanja u obrazovanju. Direktor je GALE-a (globalne mreže učitelja o seksualnoj raznolikosti) i Edu-Diverse (nizozemskog stručnog centra za seksualnu raznolikost u obrazovanju).

Dankmeijer je u svojoj karijeri pokrenuo i sudjelovao u 30-ak međunarodnih projekata te organizirao više od 60 međunarodnih skupova. Neki od njegovih radova uključuju i poduke za LGBTIQ aktiviste kako da što bolje razviju obrazovnu strategiju za podučavanje djece i mladih. Dankmeijer snosi i veliku odgovornost za gay i lezbijsku edukaciju u nizozemskim školama.

Napad na nuklearnu obitelj

Osim zadiranja u obrazovni sustav, queer festival napada i nuklearnu obitelj odnosno tradicionalni oblik obitelji koji podrazumijeva jednog oca i jednu majku te djecu. Za LGBTIQ udruge postoje još i tzv. dugine obitelji. Na panelu će se govoriti i o njima te o mogućnostima i preprekama za tzv. LBTQ roditeljstvo.

>GOOD Školica: Put kojim GOOD inicijativa i Dugine obitelji guraju LGBTIQ u škole

Govori se i o ”štetnosti” religije za LGBTIQ osobe

Osim LGBTIQ tema nastojat će se posvijestiti ”štetnost” religije za LGBTIQ osobe. O tome će govoriti dr. Jamie Marich. Na poseban način osvrnut će se na svoju knjigu: ”Lagali ste mi o Bogu: Razotkrivanje poruka ispunjenih sramom uslijed duhovnog zlostavljanja i religijske traume.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marich je autorica, edukatorica i terapeutkinja specijalizirana za ”duhovnu i religijsku traumu”. Ona će govoriti o tome što je religijska trauma te kako se oporaviti od njezinog utjecaja na queer osobe.

Knjiga ”You Lied to Me About God” govori o Marichinom putu povezanim s ”religijskom traumom”, kako je ona naziva. Knjiga izlazi 15. listopada 2024., a više o tome može se pronaći na: https://jamiemarich.com/

Romski feminizam

Čuju li se glasovi Romkinja? Tko su žene koje su oblikovale feminizam u regiji? Pitanja su na koja bi trebala odgovoriti Alba Hernandez iz transnacionalne mreže Feminist Collective of Romani Gender Experts, Brigita Miloš iz Centra za ženske studije FFRi i Jan Orlić Krizmanić, autor bloga Kenozoik.

Romski feminizam se bavi rodnom ravnopravnošću unutar romske kulture i tradicije.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version