Testirali smo AI Gemini: Evo kako vidi hrvatsku povijest i političku scenu

gemini
Foto: snimka zaslona, commons.wikimedia.org. Montaža: narod.hr

Alati umjetne inteligencije postali su svakodnevica. Popularni chatbotovi koriste se za brze i jednostavne odgovore na pitanja. Jedan takav razvio je i Google – aplikaciju Gemini koja je i govorni digitalni asistent, ali i razgovorni chatbot. Nije dugo trebalo da se oko njega razviju kontroverze oko iskrivljavanja povijesti. Stoga smo odlučili vidjeti kako Gemini prezentira hrvatsku povijest i političku scenu – od ustaša i partizana do superizborne godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Alata umjetne inteligencije Gemini Googleov je chatbot koji može odgovarati na pitanja, pisati poeziju, generirati slike, skice e-pošte, analizirati osobne fotografije… No nije dugo trebalo da se supermoderni Gemini suoči s kritikama i da se vidi njegova pristranost.

Naime, Gemini je netočno i iskrivljeno prikazivao povijesne događaja. Na primjer, na zahtjeve poput “nacrtaj mi sliku prvih doseljenika u Ameriku”, “Henrika VIII Tudora” ili “vojnika Whermachta” prikazivao je gotovo isključivo slike tamnoputih ljudi. Kako bi smanjili tenzije vodeći ljudi Google su se ispričali uz pravdanje da “niti jedan Al nije savršen, osobito u ovoj fazi razvoja industrije”.

Možda će vas zanimati

Umjetna inteligencija Google Gemini afrikanizirala je svjetsku povijest

Umjetna inteligencija nije se proslavila na polju likovne umjetnosti. Google Gemini afrikanizirao je i nacistički Whermacht.

Kako Gemini vidi i predstavlja Hrvatsku, odlučili smo se saznati kroz nekoliko pitanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tito vs. Tuđman

Za Franju Tuđmana kaže da je bio je hrvatski povjesničar, političar i državnik,a najpoznatiji je kao prvi predsjednik samostalne Republike Hrvatske te vrhovni zapovjednik Hrvatske vojske tijekom Domovinskog rata. Tuđman je odigrao ključnu ulogu u međunarodnom priznanju hrvatske suverenosti.

No, ističe da Tuđman kontroverzna i kompleksna figura u hrvatskoj povijesti. Kaže da su njegove zasluge za osnivanje samostalne države su nesporne, ali mu se također zamjeraju autoritarni stil vladavine i nacionalistička retorika. Slično opisuje i Josipa Broza Tita. No kod njega ističe da je kontroverzan zbog svog autoritarnog stila vladavine i kršenja ljudskih prava, ali da je i dalje izuzetno utjecajna figura u historiji bivše Jugoslavije i šire regije.

Ustaše, partizani, Drugi svjetski rat…

Sastavni dio svakodnevice su rasprave o Drugom svjetskom ratu. Tako Gemini za Bleiburšku tragediju ili Križni put, kaže da predstavlja složen i kontroverzan dio hrvatske povijesti. Opisuje što se točno dogodilo, navodi da su se morali predati Jugoslavenskoj armiji. “Nakon predaje, dio zarobljenika je pobijen na licu mjesta, a ostali su prisiljeni na duge i iscrpljujuće marševe smrti kroz Sloveniju i Hrvatsku. Mnogi su umrli od gladi, žeđi, bolesti i iznemoglosti. Procjenjuje se da je u Bleiburškoj tragediji ubijeno oko 40.000 ljudi”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Studija pokazala: ChatGPT pokazuje ljevičarsku političku pristranost

No ističe kako su događaji na Bleiburgu i danas predmet rasprava i različitih interpretacija. “Neki ih smatraju genocidom i ratnim zločinom, dok ih drugi pak vide kao posljedicu rata i neizbježnu sudbinu poraženih”. Ali naglašava da su dostupni dokumenti i svjedočanstva o Bleiburgu ograničena i često kontradiktorna.

Možda će vas zanimati

(Ne)pristranost umjetne inteligencije: Kako popularni chatbot opisuje osobe s hrvatske scene?

Chatbot s umjetnom inteligencijom izazvao mnoga pitanja o mogućoj pristranosti.

Za koncentracijski logor u Jasenovcu navodi da je bio dio nacističkog i ustaškog sistema progonstva i istrebljenja. U tom logoru su se “sprovodile zločine protiv čovečnosti neviđenih razmjera. Zbog magnitude počinjenih zločina, Jasenovac je simbol stradanja i patnje u periodu Drugog svjetskog rata, ne samo za Hrvatsku, već i za čitavu regiju”.

Riječ “čovečnost” nije slučajnom greškom u rečenici iznad. Točno tako Gemini odgovara. A na ekavicu se prebacuje kad ga se pita o partizanima pa tako kaže da je u Jugoslaviji, za vrijeme Drugog svjetskog rata, ”delovala narodnooslobodilačka vojska poznata i kao partizani”. Za partizane još kaže da su bili otporne snage koje su se borile protiv nacističke okupacije i njihovih suradnika u različitim zemljama Europe. Partizanske zločine nije spomenuo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Grok: Musk uvodi umjetnu inteligenciju sa smislom za humor?

Za ustaše kaže kako su suradnji s nacističkom Njemačkom, počinili brojne zločine protiv čovječnosti, uključujući holokaust Židova, genocid Srba i Roma, te progon i teror nad svim onima koji nisu bili lojalni NDH. Dodaje da je “važno napomenuti da ustaše ne predstavljaju hrvatski narod niti njihovu povijest. Velika većina Hrvata se protivila ustaškim zločinima i mnogi su im se suprotstavili u sklopu partizanskog pokreta i antifašističke borbe.”

Domovinski rat = srpska agresija

No, kod Domovinskog rata daje konkretan odgovor. Iako ističe da je to bio sukob s više uzroka i aktera, ističe nekoliko ključnih figura:

1. Slobodan Milošević: Milošević je svojim nacionalističkim politikama i podrškom srpskim pobunjenicima u Hrvatskoj uvelike doprinio eskalaciji sukoba i izbijanju rata.
2. Srpske pobunjeničke snage: Pobuna hrvatskih Srba, uz podršku JNA, bila je direktan povod za početak oružanih sukoba.
3. JNA: JNA je aktivno sudjelovala u agresiji na Hrvatsku i igrala ključnu ulogu u širenju sukoba.

Možda će vas zanimati

Tražili smo prvu hrvatsku AI platformu članak o partizanskim zločinima; evo što je umjetna inteligencija napisala

Nedavno je lansirana prva hrvatska aplikacija pomoću koje umjetna inteligencija (AI) može umjesto vas pisati članke, eseje, poslovne planove i slično. Isprobali smo ovu aplikaciju...

Tako, za razliku od mnogih političara, za Google Gemini nema sumnje tko je započeo agresiju na Hrvatsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posebno ističe ulogu Slobodana Miloševića te naglašava da je njegovo zagovaranje za centralizaciju Jugoslavije i dominaciju Srba dovelo do sukoba s ostalim republikama, uključujući i Hrvatsku.

Predviđanja izbora 2024.

A budući da smo u superizbornoj godini, Googleov chatbot pitali smo što on misli o nadolazećim izborima. Iako na to ne može konkretno odgovoriti, dao je neke zanimljive odgovore.

>Europska unija nastoji odgovoriti na izazov umjetne inteligencije, Crkva poziva na otvorenost i upućuje na etiku

Tko će pobijediti na parlamentarnima izborima 2024. Gemini ne zna. No kaže kako se očekuje da će se HDZ i SDP, kao dvije najjače stranke u Hrvatskoj, natjecati za prvo mjesto na izborima.

Zanimljivo je pak, koga ističe kao ostale značajne stranke, a to su: Most, Domovinski pokret, Reformisti i Glas. Dodaje da se bilježi porast popularnosti lijevih i zelenih stranaka.

Zanimljivo je da stranku Možemo ne navodi kao ključnog igrača na izborima.

>Selak Raspudić upozorila na pristranost ChatGPT-a: Moćno političko oružje u rukama privilegirane manjine

Osim parlamentarnih, ove godine očekuju nas predsjednički izbori. Gemini smatra da je to još daleko. Ipak ističe da aktualni predsjednik Zoran Milanović ima veliku podršku birača i ako se odluči kandidirati za drugi mandat, imat će velike šanse za pobjedu. Drugi najveći kandidat, smatra Gemini, je HDZ. Ali, dodaje, njihov kandidat će imati veliku šansu za pobjedu ako uspije ujediniti desnicu i predstaviti uvjerljivu viziju za budućnost Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.