Tko je Denis Šeler Pena – junak ukrajinskog rata?

Denis Šeler je pripadnik bataljuna Azov koji se na ukrajinsku bojišnicu odazvao kao dragovoljac iz Hrvatske, primio je visoko odličje Narodni heroj Ukrajine. Time je država Ukrajina počastila ovog Hrvata posebnim odlikovanjem koje daje samo najzaslužnijim pripadnicima borbe za ukrajinsku samostalnost i neovisnost. Denis Šeler, poznatiji kao Pena, je i jedan od bivših vođa navijačke skupine BBB, dokazani domoljub i čovjek visokih moralnih kvaliteta koje je pokazao od početka rata u Hrvatskoj do ovog visokog odlikovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šeler je bio jedan od Hrvata koji su se zaputili u neizvjesnost ukrajinsko – ruskog rata, a u to vrijeme morali su medijski “pravdati” svoju odluku o odlasku:
“Nismo nikakvi ilegalci ili nešto slično. Mi smo dio legalne postrojbe i kao takvi smo dovedeni u sustav”, rekao je tada Šeler i dodao da su “hrvatski borci na ukrajinskoj bojišnici spremni ostati do kraja.”

Damir Markuš Kutina, čuveni borac HOS-a iz Vukovara i dobročinitelj izjavio je: „Tijekom Domovinskog rata, nama su u pomoć došli mnogi strani dragovoljci, njih preko 500, a među njima i Ukrajinci. Na tome smo im jako zahvalni pa su sada naši dragovoljci odlučili pomoći Ukrajini. Iz te grupe poznajem starije dečke, veterane i neke Dinamove navijače, dvojicu od njih posebno dobro i zato znam koliko je ta odluka bila teška i za njih i njihove obitelji. Vodili su se dugi, nimalo laki razgovori: Ukrajina je daleko i jako je opasno. Poštujem njihovu odluku, ali razumijem strah njihovih obitelji pa im uistinu želim samo dobro i da nam se svi vrate“.

139 Engleza od kojih je 15 poginulo, 55 Nijemaca od kojih 15 mrtvih, 73 Francuza, 33 Mađara, 27 Nizozemaca i mnogi drugi pomogli su Hrvatima u borbi za slobodu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako su se mladići iz Hrvatske, po uzoru na mnogobrojne mladiće iz cijelog svijeta koji su došli u Hrvatsku 1991. boriti se protiv srpske agresije, priključili pukovniji Azov. Ta glasovita postrojba sastavljena od međunarodnih dragovoljaca iznijela najteži teret rata oko crnomorske luke Mariupol za koju su vođene teške borbe zbog izuzetne strateške važnosti spajanja ruskog teritorija sa odcijepljenim Krimom.

Denis Šeler je rođeni Zagrepčanin, branitelj i predsjednik Udruge navijača Dinama, te je još 2009. predao je gradonačelniku Bandiću potpise 18.000 Zagrepčana koji su željeli pravedniji i pošteniji hrvatski nogomet i odnose u njemu. Medijski manipulatori, kao i mnogo puta do sada, prešutili su ili iskrivili ovu želju Zagrepčana za poštenijim nogometom i hrvatskim društvom uopće. Svoju borbu je nakon strašnog rata u Hrvatskoj, gdje je bio istaknuti branitelj, prebacio sa nogometnih terena prema još jednom u povijesti potlačenom i progonjenom narodu – Ukrajincima.

„U Ukrajini sam prepoznao snagu i volju. Zemlja se htjela osloboditi ruskih okova, kao i okova Europske unije i SAD-a. Drugi razlog je povijest, Hrvati dolaze iz Ukrajine, a treći je to što je Ukrajina prva priznala hrvatsku nezavisnost, prije Vatikana i Njemačke. Ovo nije samo rat za ukrajinsku nezavisnost, ovo je rat za slobodu Europe.“ – rekao je ovaj junak ukrajinskog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rat u istočnoj Ukrajini je doveo je do smrti službeno najmanje 3.171 osobe, između 600.000 izbjeglica ili raseljenih osoba i velika razaranja kod civilnog stanovništva, te se smatra najvećim oružanim sukobom u Europi nakon II. svjetskog rata nakon krvave velikosrpske agresije na Hrvate, Bošnjake i Albance.
Ove nedjelje po svim hrvatskim crkvama skupljana je pomoć za ugrožene katolike u ovoj prijateljskoj zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.