Tko je Jelena Milić, koja se spominje kao nova veleposlanica Srbije u Hrvatskoj

izvor: Wikipedia

Nova veleposlanica Republike Srbije u Hrvatskoj mogla bi biti Jelena Milić (rođena 1965.), javljaju beogradski mediji. Radi se o lobistici, političkoj analitičarki i ravnateljici Centra za euroatlantske studije u Beogradu.
Međutim, iz hrvatskog Ministarstva vanjskih i europskih poslova izvijestili su kako još nisu zaprimili diplomatsku notu kojom se imenuje novi veleposlanik u RH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
“Nova veleposlanica Srbije u Zagrebu bit će Jelena Milić. Vučić je amenovao njen odlazak, čeka se samo agrément vlasti iz Zagreba. Jelena Milić najbolji je dokaz da su laprdanje, etiketiranje neistomišljenika i govor mržnje u Vučićevoj Srbiji najbolje preporuke za ambasadora. Dno dna” – napisao je odvjetnik Nikola Lakić, bivši dužnosnik Narodne stranke na Twitteru.

Zagovara članstvo Srbije u EU

Centar za euroatlantske studije (CEAS) u Beogradu, čija je Milić osnivačica prati i analizira trendove u liberalnim zapadnim demokracijama i zagovara punopravno i aktivno članstvo Srbije u Europskoj uniji i NATO-u.
Sama za sebe, Milić navodi da je stručnjakinja u području reforme sigurnosnog sustava, odnosa Srbije i EU, odnosa Srbije i NATO-a, ruskog utjecaja na zapadnom Balkanu, Kosova i veze između nasilnih promjena vlasti, tranzicijske pravde i reforme sigurnosnog sustava.
Kako pišu srpski mediji, Milić se obrušila na nedavne prosvjede u Srbiji, a prosvjednike je usporedila s paravojnim formacijama i optužila ih da su htjeli sukobe s policijom.

Bila je tajnica Gorana Svilanovića, bivšeg srbijanskog ministra vanjskih poslova nakon pada Slobodana Miloševića, u doba dok je radio u tada još aktivnom Paktu o stabilnosti.

Srpski mediji pišu kako je Milić izuzetno sklona Vučićevoj politici, ali i kako zagovara ulazak Srbije u NATO.

Na Wikipediji na engleskom jeziku Jelena Milić predstavljena je kao srpska politička analitičarka, lobistkinja i osnivačica Centra za euroatlantske studije (CEAS) u Beogradu, koji prati i analizira trendove u liberalnim zapadnim demokracijama i zagovara punopravno i aktivno članstvo u Europskoj uniji i NATO-u od njegova osnutka 2007. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stručnjakinja je u području reforme sigurnosnog sustava; odnosa Srbije i EU; odnosa Srbije i NATO-a; ruskog utjecaj na zapadnom Balkanu; Kosova i veze između nasilnih promjena vlasti, tranzicijske pravde i reforme sigurnosnog sustava. Prema Wikipediji, zbog svoje stručnosti, Milić je često glavna govornica na visokim međunarodnim konferencijama koje se bave pitanjima EU, NATO-a, SAD-a i jugoistočne Europe.

Bila je udana za Nenada Milića, bivšeg pomoćnika ministra unutarnjih poslova Dušana Mihajlovića u Vladi Zorana Đinđića i dužnosnika Liberalno demokratske partije. Jelena s Nenadom ima dvoje djece, Savu i Anu.

Milić je diplomirala inženjerstvo i sigurnosni menadžment 2017. godine, a magistrirala iz istog smjera 2020. godine na Sveučilištu UNION-Nikola Tesla u Beogradu. Ona je također alumni Međunarodne akademije za vodstvo Friedrich-Naumann-Stiftung (IAF) i stekla je stipendiju u Pariskom istraživačkom centru CERI na Sveučilištu Science Po.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na Wikipediji se tvrdi da je Milić utjecajna politička analitičarka u Srbiji i regiji Zapadnog Balkana. Radila je također za Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji.

Kolumnistica i producentica

Krajem 90-ih sudjelovala je u nenasilnom studentskom pokretu OTPOR (otpor), te je bila producent dokumentarnog filma o ovom pokretu pod nazivom “Obaranje Diktatora”, a koji je dio originalne serije “A Force More Powerful”, projekta SAD-a.

Milić radi i kao kolumnistica, a vodi kolumnu OP/ED u vodećim srbijanskim novinama Danas i  blog na BlicOnline, online portalu u Srbiji. Isto tako, piše kolumne za Al Jazeeru Balkans, poput: ”Njemački uslovi za europski put Srbije”, ”Zašto Putin ne bi trebao doći u Srbiju”, te ”Jovanka Broz – posljednji simbol SFRJ” itd.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.