Tko o čemu? Ljevica o ‘drukanju’ i ‘cinkanju’: Sjetite se kako su se hvalili da bi prijavili generala Gotovinu

cinkanje
Foto: fah

Ovih dana odvija se rasprava o “drukerima” i “cinkerima”, posebno kada je u pitanju afera Zambija. Tako je saborska zastupnica Možemo Sandra Benčić optužila Igora Peternela iz Domovinskog pokreta da je druker i cinker i da je u emisiji kod Velimira Bujanca s njim zvao zambijske novinare.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, trenutačno najpoznatiji druker, posebno u lijevim krugovima, je bivši saborski zastupnik Ivan Pernar. Titulu “drukera” dobio je jer je priznao da je vlastima u Zambiji slao prijave vezane uz hrvatske državljane optužene za trgovinu djecom. Uz to najavio je i da je podnio kaznenu prijavu protiv svih sudaca u RH koji su ovjeravali posvojenja iz DR Konga.

Ljevica i cinkanje

Iako se ljevica gotovo ujedinila oko slučaja Zambije pa su svi oni koji u tome vide problem drukeri i cinkeri, slučaj generala Ante Gotovine pokazuje da je upravo ljevica bila najspremnija na cinkanje. Naime, novinar Slobodne Dalmacije Saša Jadrijević Tomas u ožujku 2005. objavio je odgovore poznatih političara koje je pitao bi li generala Antu Gotovinu, koji je tada bio u bijegu, prijavili policiji i za tu “uslugu” uzeli novac.

>Afera Zambija: Peternel u Otvorenom pita zašto Hrvati nisu išli po djecu u Kongo; Benčić ga napala da je ‘druker’
>Pernar kazneno prijavio Hrvate uhićene u Zambiji, suce, pravobraniteljicu i Sandru Benčić

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tadašnja saborska zastupnica SDP-a Željka Antunović kazala je da bi ga prijavila.

“Ne znam bih li imala telefon da obavijestim MUP, ali našla bih načina da obavijestim službenu osobu. Izluđena sam više tom paranojom, mislim da nekome jako paše da se prikaže kako je Gotovina razlog zašto nećemo u EU”. S time se složio i njezin stranački kolega Šime Lučin koji je kazao da je građanska dužnost, posebno političara, to prijaviti. Još jedna SDP-ovka, Ingrid Antičević-Marinović, bez problema bi prijavila hrvatskog generala.

“Kao što bih nazvala 92 kad bih vidjela da muž tuče ženu, tako bih nazvala isti broj kad bih vidjela Gotovinu. Ne bih se nimalo dvoumila, ali nikakav novac ne bih uzela jer je moja dužnost prijaviti”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Generala Gotovinu prijavio bi i tadašnji saborski zastupnik IDS-a Damir Kajin.

“Oni koji ga ne bi prijavili su nezreli ekshibicionisti. Ja bih osobno volio znati i kako se to pojedinac bez kune može toliko vremena uspješno skrivati. Treba provjeriti i navode iz medija da je bio blizak narkomiljeu, a ako je to točno, treba mu i u RH suditi. Nagradu za njegovo prijavljivanje ostavio bih u državnom proračunu”.

“Moderni” cinker

A priča o cinkanju bila je aktualna i u vrijeme pandemije koronavirusa kada su vlasti pozivale da se prijavi kršenje mjera. Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković tada je za RTL kazao da bi prijavio susjede kada bi se kod njega okupilo više od 10 ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Biste li prijavili nekoga tko krade u dućanu. Prijavio bih jer smatram da je kršenje zakona i što smatram da je ugrožavanja zdravlja i života drugih građana. Takvim ponašanjem zaista možemo ugroziti zdravlje drugih osoba. Pa zar je vrijedno organizirati jedan tulum, raditi feštu i napiti se, a to onda može uzrokovati to da netko umre. Jako sam sada drastičan, ali upravo o tome se sada radi. Pozivam sve da se strpe određeno vrijeme. Znam da nije nikome lako. Ovo je vrijeme sada Adventa, Božića i Nove godine i ljudi bi se željeli družiti. Ali bilo je ovakvih situacija, bilo je ratova, bolesti i teških kriza i sve je to čovjek prošao. Traži se od nas strpljenje, odgovornost i solidarnost i to je prioritet. A ne hoće li imati tulum ili ne”, kazao je tada Jandroković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.