Stalni arbitražni sud u Den Haagu danas će objaviti odluku o teritorijalnom sporu Hrvatske i Slovenije vezano uz morsku granicu, javlja HRT.
Toj odluci Hrvatska neće pridavati nikakvu važnost i hrvatski predstavnik neće biti prisutan jer je još krajem srpnja 2015. Sabor donio odluku o povlačenju iz tog procesa. Razlog je kompromitacija arbitraže sa slovenske strane.
> Njemačka Vlada protiv Hrvatske? – Pozvali Hrvatsku da poštuje odluku suda
O ovoj temi u iz pulskog studija za Studio 4 govorila je gošća, magistrica znanosti Tatjana Tomaić s Instituta Ivo Pilar.
“Mi nismo više stranka u postupku. Možemo samo pratiti odluku arbitraže, no morali smo izaći iz tog procesa jer su ga Slovenci jako kontaminirali nakon godina prikupljanja podataka. To je stav kojeg ćemo se i u budućnosti držati”, rekla je Tomaić.
> 5 činjenica o arbitražnom sporazumu iz 2009.
“Slovenci su jako samopouzdani, tako su se ponašali i u proljeće 2015., da bi u srpnju izašao na vidjelo skandal”
“Arbitražni sud trebao je uspostaviti tri točke: tijek morske i kopnene granice, dodir s otvorenim morem (junction) te režim korištenja relevantnih morskih područja”.
Zašto je sud uopće nastavio s radom kad nema mehanizama prisile
“Sud je u jednom priopćenju utvrdio odgovornost Slovenije za nedopušteno djelovanje, no smatrao da je nedovoljno za prekid rada suda. Hrvatska misli da su i suci kompromitirani “, rekla je Tomaić te dodala da je Arbitražni sud doveo u pitanje svoju vjerodostojnost.
Bečka konvencija
Bečka konvencija o pravu međunarodnih ugovora dopušta razvrgnuće sporazuma u slučaju njegove teške povrede, što se, tvrdi Tomaić, i dogodilo kada su Slovenci lobirali kod arbitražnih sudaca.
“To jest teška povreda, no tu nije bilo riječi samo o lobiranju nego o prevari, to je bilo nedopustivo djelovanje kojom nas je Slovenija prisilila da aktiviramo članak 60 Bečke povelje. I to je bio presedan”.
Izvor: narod.hr/hrt.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.