Hrvatska je iz arbitražnog procesa o graničnom pitanju sa Slovenijom izašla zbog njegove nepovratne kompromitiranosti i Sloveniji od tada nudi pregovore o graničnom prijeporu u novom okviru. U četvrtak 29. lipnja, arbitražni sud bi trebao donijeti odluku za koju je Slovenija rekla da će je poštivati, ali isključuju nove pregovore o rješenju spora, rekao je u razgovoru za ljubljansko “Delo” u ponedjeljak slovenski premijer Miro Cerar.
1. Sporazum o arbitraži i njegova dugotrajnost
Sporazum o arbitraži između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Slovenije potpisan je 4. studenoga 2009., a na snazi je od 29. studenoga 2010. godine. Njime se želi odrediti granica Hrvatske sa Slovenijom. Slovencima je prioritet Piranski zaljev i teritorijalni spoj s otvorenim morem. Ovaj dugotrajni granični prijepor na koji je dosad potrošeno 3,9 milijuna eura i koji je prošao već nekoliko vlada, obilježio je odnose dviju država od njihova osamostaljenja. Slovenci nestrpljivo očekuju presudu i vjeruju da će Sloveniji arbitri dodijeliti izlaz na otvoreno more i većinu Piranskog zaljeva (Savudrijske vale).
2. Slovenija kršila arbitražni sporazum s Hrvatskom, Hrvatska se povukla, a Haag odlučio da se arbitraža nastavlja
Prošle godine 30. lipnja je stalni arbitražni sud u Haagu objavio kako arbitri za granični spor između Slovenije i Hrvatske nastavljaju s radom unatoč tome što je Slovenija kršila arbitražni sporazum, točnije odredbe tog sporazuma potpisanog 2009. godine, jer smatraju da to ne opravdava izlazak Hrvatske iz postupka. Hrvatska se povukla jednoglasnom odlukom Hrvatskog sabora 2015. godine nakon što su mediji objavili snimke o nedopuštenoj komunikaciji tadašnjeg slovenskog arbitra Jerneja Sekoleca s dužnosnicom slovenskog ministarstva vanjskih poslova Simonom Drenik. Prema transkriptu i audio zapisu razgovora suca Jerneja Sokoleca i Simone Drenik arbitražni bi sud dodijelio veći dio zaljeva Sloveniji. Sloveniji su predloženi pregovori o alternativnom rješavanju spora, no oni su to odbili i tražili nastavak prekinutog postupka do konačne presude o spornom dijelu granice na kopnu i moru.
3. Hrvatska više nije stranka u ovom arbitražnom postupku
Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske priopćilo je tada kako smatra da je Arbitražni sud svojom odlukom propustio vratiti povjerenje, kako u neovisnost i nepristranost vlastitoga rada, tako i u međunarodno arbitražno pravosuđe općenito. ‘Podsjećamo da je svojim djelovanjem Slovenija bitno povrijedila Sporazum o arbitraži, čiji se predmet i svrha više nisu mogli ostvariti. Hrvatska više nije stranka u tom arbitražnom postupku te, slijedom toga, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova ne komentira namjere ili odluke Arbitražnog suda, niti se Hrvatska njima smatra obvezanom, bilo da je riječ o postupovnim pitanjima ili o biti (meritumu) graničnog spora između dviju država’, pisalo je u priopćenju Ministarstva vanjskih poslova. Slovenski premijer Miro Cerar je tu odluku pozdravio, a Hrvatska predsjednica je rekla: Jednostrana odluka suda mogla bi donijeti probleme i incidente.
4. EK nema nikakvu nadležnost u arbitražnom postupku, slovenski arbitar odstupio jer ‘nije više bilo primjereno’
Europska komisija pomagala je Hrvatskoj i Sloveniji u zaključivanju arbitražnog sporazuma, ali nema nikakve nadležnosti u vezi s arbitražnim postupkom niti je ona strana u tom postupku. Kada je Hrvatska izašla iz postupka 2015. godine, slovenski sudac Abraham, kojeg je Ljubljana izabrala kao novog suca nakon izbijanja afere nazvane Pirangate, zaključio je da za njega “nije više primjereno” da bude arbitar u spomenutom postupku jer je na imenovanje pristao u nadi da će to “pomoći u obnovi povjerenja između strana u postupku i omogućiti normalan nastavak procesa, uz odobrenje obiju strana”. Ali tu mogućnost više nije vidio nakon izlaska RH.
5. Sud objavio da odluka slijedi uskoro, a Hrvatska najavila da neće priznati odluku suda
Stalni arbitražni sud u Den Haagu ove je godine u ožujku objavio kako je zaključio postupak i odluku će donijeti u idućih nekoliko mjeseci. Sadašnja ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić ponovila je u srijedu da Hrvatske neće biti na izricanju presude Arbitražnog suda koja će biti objavljena u četvrtak, kao i da RH neće zaprimiti pisani primjerak odluke, što je objavljeno na internetskoj stranici MVEP-a. Tu je naglasila da Hrvatska neće poduzimati jednostrane radnje, a isto očekuje od Slovenije te od drugih država ne očekuje zauzimanje za provedbu odluke Arbitražnog suda nego podršku za nastavak dijaloga Hrvatske i Slovenije u potrazi za konačnim rješenjem otvorenog graničnog pitanja. Jer, zaključila je ministrica, Hrvatsku i Sloveniju i njihove stanovnike puno više toga spaja nego što bi ih smjelo razdvojiti.
Tekst se nastavlja ispod oglasa