Dječji vrtić Sesvetski Kraljevec 9. je po redu i najveći u mandatu ove gradske uprave, hvali se Grad Zagreb, točnije gradonačelnik Tomislav Tomašević (Možemo). Iako je deveti po redu otvoren, ne znači da je za njega zaslužna trenutna vlast. Istražili smo sve vrtiće otvorene u mandatu Tomislava Tomaševića i saznali koji su doista izgrađeni, koji su zasluga bivše vlasti, a koji su napravljeni prenamjenom mjesnih odbora.
> Dolenec ponovno iznosi netočne brojke: Skoro 4 tisuće djece ostalo je bez vrtića
Skoro 4 tisuće djece ostalo je bez vrtića ove godine, a veliki problem manjka mjesta u vrićima nastao je zbog Tomaševićevog ukidanja mjere roditelj odgojitelj. Roditelji odgojitelji brinuli su se za oko 6000 djece vrtiće dobi.
> U Hrvatskoj su vrtići besplatni u samo u devet gradova i 25 općina
Dječji vrtić Sesvetski Kraljevec
Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević otvorio je nedavno Dječji vrtić Sesvetski Kraljevec.
“Nema političke opcije koja nije obećavala vrtić u Sesvetskom Kraljevcu. 20 godina se obećavalo, ali mi smo ti koji smo ga otvorili i to je najveći vrtić koji je izgrađen u posljednjih 10 godina u Zagrebu”, rekao je Tomašević naglasivši kako je u objekt uloženo gotovo 10 milijuna eura, od čega oko 8 milijuna eura iz gradskog proračuna, a preostalih 1,9 milijuna eura sufinancirano je iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.
Riječ je o vrtiću u koji je smješteno oko 265 djece, u 14 skupina.
I dok se Tomašević i njegovi zamjenici Danijela Dolenec i Luka Korlaet hvale ovim vrtićem, ne spominju da je on zapravo više zasluga bivše vlasti.
U mandatu pokojnog Milana Bandića projekt je došao do građevinske dozvole. Najveći problem bivša vlast je imala problem vlasništva zemlje, ali je to riješeno, provedeno je arhitektonski, isprojektirano. Prema Ivici Lovriću, bivšem zagrebačkom pročelniku, ovaj vrtić trebao je biti otvoren još prije dvije godine.
Ujedno, ovo je jedini veći vrtić među otvorenima u Tomaševićevom mandatu.
Dječji vrtić Poletarac – područni objekt Studentski grad
Osmi vrtić u mandatu ove Gradske uprave zapravo je manji objekt koji ima tri vrtićke skupine u koje je upisano 63 djece.
Riječ je o preuređenoj zgradi Mjesnog odbora.
Dječji vrtić Zrno – područni objekt Žitnjak i Ivanja Reka
U dječjem vrtiću na Žitnjaku mjesta ima za šest odgojnih skupina. Investicija vrijedna 4,2 milijuna eura u potpunosti je financirana iz gradskog proračuna.
“Bivša vlast je raspisala natječaj za radove na Dječjem vrtiću Žitnjak. Najpovoljnija ponuda je bila 15 milijuna kuna. Onda se promijenila vlast i oni su trebali samo potpisati ugovor. No, godinu dana su filozofirali i nisu znali što da naprave. Onda su poništili natječaj, raspisali novi i ugovorili radove za 32 milijuna kuna, više nego duplo od bivše vlasti. I produžili radove za dvije godine”, priča Lovrić za Narod.hr.
To znači vrtić nije napravljen na vrijeme i napravljen je uz puno više potrošenog novca.
U slučaju Ivanje Reke riječ je o vrtiću u kojem je stotinjak djece podijeljeno u pet odgojnih skupina. Također se radi o projektu bivše vlasti.
Dječji vrtić Kustošija – područni objekt Gajnice
U dječji vrtić Gajnice uloženo je 800,000 eura za preuređenje, ili kako nam Lovrić objašnjava – 4000 eura po kvadratu samo za unutarnje preuređenje. Inače, ovaj je objekt izgrađen 2019. godine, i to za 2000 eura po kvadratu. Riječ je također o preuređenom objektu mjesnog odbora.
> U Zagrebu poskupljuju privatni vrtići: ‘Za sve je kriv Tomašević’
Dječji vrtić Sesvete – područni objekt Kašina
Vrtić u Kašini djelovat će kao područni objekt DV Sesvete za četiri odgojne skupine, od čega dvije jasličke, za ukupno 70-ak djece. I ovo je projekt bivše vlasti, čiji su se radovi odužili u Tomaševićevom mandatu.
Dječji vrtić Markuševec – područni objekt Vladimira Vidrića
U Sesvetama se nalazi područni objekt Dječjeg vrtića Markuševec. On prima sedam dječjih skupina, pet jasličkih i dvije vrtićke.
Dječji vrtić Ententini – područni objekt Sesvetska Selnica
Vrtić u Sesvetskoj Selnici kapaciteta je za tri skupine djece. Riječ je o preuređenom mjesnom odboru.
Dječji vrtić Botinec – područni objekt Odranski Obrež
Vrtić u Odranskom Obrežu djelovat će kao područni objekt Dječjeg vrtića Botinec, za 50-ak djece u tri skupine djece. Projekt je bivše vlasti.
Uzeli zgrade MO na uštrb drugih korisnika
Zanimljivo je kako su iz Možemo planirali prenamjenu još više mjesnih odbora u vrtiće, umjesto gradnje novih, ali su propozicije Državnog pedagoškog standarda takve da najveći broj prostora MO ne zadovoljava niz specifičnih uvjeta. Inače, ukupno osam objekata mjesnih odbora prenamijenjeno je u vrtiće – što dosad završenih, što onih koji se tek trebaju završiti. No, ionako stižu kritike na ovakav način povećanja broja vrtića jer ide na uštrb drugim koisnicima. Ponajprije umirovljenicima, koji se u njima druže, ali i udrugama. Zamjenski prostori jednostavno ne mogu zamijeniti ove stare. A ni vrtići nastali prenamjenom nisu velikog kapaciteta.
Jasno je, dakle, da iako se Tomašević hvali otvaranjem novih vrtića – ne iznosi činjenice poput onih da su zasluga bivše vlasti ili nastali prenamjenama MO.
Tekst se nastavlja ispod oglasa