Tragedija u Dugom Ratu ponovno ukazala na propuste u privatnim domovima, ministar najavio više nadzora

Foto: GettyImages

Inspekcija Ministarstva obitelji i socijalne politike nakon nedjeljne tragedije u Domu za stare i nemoćne u Dugom Ratu, u kojem su u požaru preminule dvije štićenice, u domu je otkrila nepravilnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, ondje je smješteno više korisnika od dopuštenog, što nije direktno u vezi s izbijanjem požara, ali očito ukazuje da i dalje nije uveden red, osobito u privatne domove nakon tragedije u Andraševcu početkom godine kada je u požaru umrlo šestero štićenika, prenosi RTL.

Zbog prevelikog broja korisnika vlasnicima doma u Dugom Ratu gdje su preksinoć u požaru život izgubile dvije štićenice ide prekršajna prijava.

“Međutim, činjenica je da su kazne preblage i da ih mijenjamo kroz zakon o socijalnoj skrbi. Radna skupina radi na njemu i očekujemo do desetog mjeseca da ide u javnu raspravu”, rekao je ministar Josip Aladrović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kroz privatne domove prošla je i njegovateljica koja sad radi u državnom domu za starije. Problemi poput nereguliranog statusa njegovateljica postoje i u državnim ustanovama, ali privatne domove smatra zabrinjavajućima.

“Da, to je siva zona, to može napraviti apsolutno svatko. Ja to mogu napraviti da imam kuću u urbanoj sredini. Evo, recimo Gata, ja tu mogu zbrinuti 50 ljudi. Niti me tko kontrolira niti me tko pita. Ništa”, upozorava Marijana Tomaš.

I nakon tragedije u privatnom domu u Andraševcu gdje je u požaru život izgubilo šest štićenika, sustav se nije pokrenuo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Tada su oni najavili pojačani nadzor, međutim od tog pojačanog nadzora ništa. Jer da je bio, onda se ne bi dogodilo ovo što se sada dogodilo”, smatra Tomaš.

800 domova, a premalo inspektora

Nakon što županija izda rješenje više po zakonu nema nadzor nad privatnim domovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ovi obiteljski domovi su se otvarali zbog malih kapaciteta, a povećane potrebe unatrag 20-tak godina. No sada se ukazuje da kriterije moraju značajnije prilagoditi takvoj kategoriji korisnika”, rekla je Helena Bandalović, zamjenica pročelnice Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Splitsko-dalmatinske županije.

U Hrvatskoj postoji više od 800 domova za starije, a i sam ministar priznaje da je inspektora premalo.

“Nismo ih imali dovoljno, sada ćemo povećati broj inspektora i vršit ćemo puno intenzivniji nadzor i kazne će bit rigoroznije, tu alterative nema”, rekao je Aladrović.

Briga za starije i nemoćne u privatnim domovima dosad se provodila bez prevelike kontrole, ali nakon dva tragična slučaja alternative više ne bi smjelo biti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.