Turudić stupa na dužnost kad istekne mandat Hrvoj-Šipek: Je li to uobičajeno?

turudić
Fah

Ivan Turudić novi je glavni državni odvjetnik RH. Odlučilo je tako 78 saborskih zastupnika na glasovanju 7. veljače. Turudićevom izboru prethodili su zanimljivi tjedni u kojima je oporba zajedno s medijima činila velik pritisak ne bi li spriječili izbor Turudića. Na ovoj važnoj funkciji dosadašnji sudac Turudić naslijedit će Zlatu Hrvoj-Šipek. Međutim, nije posve definirano kad će se primopredaja dužnosti dogoditi. U javnosti su se mogli čuli glasovi, doduše anonimni, koji su tvrdili da HDZ na čelu DORH-a želi Turudića što prije, a ne tek 26. svibnja kad istekne mandat Zlati Hrvoj-Šipek. Ona je takve tvrdnje demantirala i ima namjeru ostati do kraja mandata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Izbor Turudića: Pročitajte tko je bio ZA, tko PROTIV, a tko suzdržan

Hrvoj-Šipek: “Ne pada mi na pamet”

Posve je jasno da Zlata Hrvoj-Šipek želi svoj mandat na mjestu glavne državne odvjetnice odraditi do kraja. Na izravno pitanje Jutarnjeg lista namjerava li odstupiti s dužnosti koji mjesec prije isteka mandata, odgovorila je kako joj to “ne pada na pamet”. I Andrej Plenković izjavio je medijima će Hrvoj-Šipek ostati dok zakonski traje njezin mandat.

Ovakav slučaj, kad preko tri mjeseca imamo aktualnog i budućeg glavnog državnog odvjetnika, raritetan je i vjerojatno je baš takva situacija otvorila pitanje ranijeg povlačenja Hrvoj-Šipek. Njena namjera da aktualni mandat odradi do kraja s ljudske je i profesionalne razine logičan. S druge strane, u trenutku kad se zna da ona odlazi i kad je njezin nasljednik već izabran, logično je zaključiti da njezin autoritet unutar institucije, ali i u javnosti opada.

HDZ-u i Andreju Plenkoviću bi eventualno prijevremeno “nasilno” micanje Hrvoj-Šipek bilo ravno političkom samoubojstvu. Time bi oporbi i dijelu medija dali za pravo u njihovim tvrdnjama da je Turudić izabran da zaštiti HDZ i njegove dužnosnike od kaznenog progona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Fijasko Možemo na prosvjedu protiv Turudićeva imenovanja, građani se nisu odazvali

Kakva je praksa bila ranije?

Kod prethodnih tranzicija glavnih državnih odvjetnika ovakva situacija, u kojoj više od 3 mjeseca imamo aktualnog i budućeg državnog odvjetnika, nije postojala.

Dražen Jelenić bio je čelna osoba DORH-a od 2018. do 2020. godine. Njegov je mandat naprasno prekinulo otkriće da je član masonske lože, a zbog te je afere naposljetku Jelenić i odstupio s dužnosti podnijevši ostavku. Zbog specifičnosti načina na koji je Jelenić otišao, Hrvoj-Šipek prvo ga je na toj funkciji zamijenila privremeno, a provedbom procedure i izglasavanjem u Hrvatskom saboru i službeno je izabrana za glavnu državnu odvjetnicu.

>Turudić kaže da je Milanović nacionalna katastrofa, da ga se ne boji niti ga poštuje

Ni kod ranije promjene na poziciji glavnog državnog odvjetnika, kad je Jelenić zamjenjivao Dinka Cvitana, nije bilo ovako dugog razdoblja u kojem novoizabrani kandidat čeka na ustoličenje. Dapače, Jelenić je tada izabran tek nekoliko dana prije isteka Cvitanovog mandata: 20. travnja 2018. je izglasan, a Cvitanu je mandat istekao 24. travnja 2018.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dinko Cvitan postao je glavni državni odvjetnik 2014. godine, a na toj je poziciji zamijenio Mladena Bajića. Tadašnja situacija donekle je slična ovoj Turudićevoj u kontekstu vremena koje predstoji od izglasavanja do stupanja na dužnost. Cvitan je tada u Hrvatskog saboru izglasan 7. ožujka, a na dužnost je stupio tek 23. travnja 2014. istekom Bajićevog mandata.

>Turudić na udaru: Jesu li poruke s Rimac došle iz DORH-a ili (para)obavještajne zajednice?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.