Tuski veleposlanik Ahmet Tuta: Svjesni smo kako se Hrvatska nosila s izbjegličkom krizom

Foto: Snimka zaslona

U Zagrebu je u Kući Europe održana tribina “Odnosi EU-a i Turske: novi kontekst”. Turska je doista u potpuno novom kontekstu prema Bruxellesu, nego je to bila prije! Čekala je da počnu pregovori o članstvu gotovo četiri desetljeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danas ta zemlja već dugo ima gospodarski rast po stopama većim od 10 posto na godinu, brže i od Kine. S druge strane, u njezinim je rukama “ključ rješenja” izbjegličkog vala koji je zapljusnuo Europu, pa i Hrvatsku. Pa su tako pregovori počeli, a Turska dobila poseban status u Europskoj uniji…

Turski veleposlanik u Hrvatskoj Ahmet Tuta, gost Studija 4, kaže kako je summit 29. studenog o suradnji Unije i Turske kao i jučerašnji sastanak u Bruxellesu pokazao da su odnosi opet na pravome putu. A iako se u 12 godina turski BDP utrostručio, suradnja je važna. EU sada ima mali rast, ekonomska kriza pokazuje da bi turska integracija bila doprinos razvoju europskih zemalja. Uzajamna trgovina iznosi 115 milijuna eura, ističe Tuta.

O obećanoj pomoći zbog izbjeglica objašnjava kako Turska ima više od 2,5 milijuna Sirijaca i Iračana u privremenim centrima, a problem je i što su u Turskoj i što nastoje ići prema Europi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svjesni smo kako se Hrvatska nosila s izbjegličkom krizom, kao diplomat u RH moram reći da je ona jedna od rijetkih zemalja koja je time upravljala na pravi način. Za iduće generacije mislim da trebamo svi biti spremni pomoći, navodi veleposlanik koji je nekad bio desna ruka premijera Ahmeta Davutoglua.

Za poziv Saudijske Arabije na angažman protiv IS-a kaže da je to nešto novo i da je riječ o razmjeni vojnih sredstava i obavještajnih podataka. Članovi njezine koalicije ne provode operacije protiv IS-a, tvrdi. Turska doprinosi koaliciji pod vodstvom SAD-a zračnim snagama i zračnim bazama. Tu su SAD i Njemačka, Velika Britanija će se pridružiti. Riječ je o zajedničkoj borbi protiv terorizma. DAEŠ ne predstavlja islam, to je razlog što je Saudija organizirala novo okupljanje, a Turska će dati svoj doprinos. Jemen je pak pitanje za međunarodnu zajednicu, zaključuje Tuta.

Treba znati povijest područja i snage koje su pokušavale na tome području ostvariti vlastite interese. Glavno je da ljudi koji žive u tim zemljama mogu izabrati svoju budućnost, ističe. Ustvrdio je da je turski šef diplomacije izrazio žaljenje zbog rušenja Suhoja koji je ušao u turski zračni prostor te da su se odnosi s Moskvom pokvarili, ali da treba prevladati razum i uspostaviti ih onakve kakvi su bili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.