Tužiteljstvo se žalilo na odbacivanje Mladineove optužnice

Zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo (ŽDO) žalilo se na nedavnu odluku Županijskog suda koji je, zbog isteka roka za njeno podizanje, odbacio optužnicu protiv bivšeg direktora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Vinka Mladinea te vlasnika tvrtke “Odlagalište sirovina” Mihe Zrnića Marinovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je ranije najavilo da će protiv tužiteljica koje su ‘probile’ zakonske rokove pokrenuti disciplinski postupak te po toj osnovi zatražiti obnovu kaznenog progona protiv Mladinea i Zrnića Marinovića tužiteljstvo se, kako se doznaje na sudu, odlučilo i na žalbu. U njoj navode da zapravo nisu probili rokove, odnosno da je njihova optužnica podnesena unutar tzv. prekluzivnog roka od 75 dana koji se odnosi na složene predmete.

U optužnici koju je sud već vraćao tužiteljstvu na doradu zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo (ŽDO) tvrdi da je Marinovićeva tvrtka od 1. ožujka 2007. do 30. studenog 2010. Fondu ispostavila i naplatila ukupno 29 “privremenih situacija” u iznosu većem od 125 milijuna kuna za radove i građevinski materijal koji su već bili plaćeni temeljem drugih ugovora.

Tvrtka zadarskog poduzetnika, prozvanog “dalmatinskim kraljem otpada”, time je navodno stekla korist od gotovo 37 milijuna kuna, dok je Fond oštećen za 46 milijuna kuna. U tužiteljstvu sumnjaju da je Zrnić Marinović bivšem direktoru Fonda u više navrata zauzvrat predao najmanje 900 tisuća kuna, nakon što je ispostavljanje neosnovano uvećanih računa dogovarali od sredine 2006. do kraja 2010. u Zagrebu, Zadru i Obrovcu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, sutkinja zagrebačkog Županijskog suda Tanja Pavelin Borzić je 16. prosinca odbacila optužnicu jer je zaključila da tužiteljstvo optužnicu nije podnijelo najkasnije 30 dana od završetka istrage. Zakon propisuje da se, ukoliko optužnica nije podnesena u tom roku, smatra da je tužiteljstvo odustalo od kaznenog progona.

Takvo tumačenje zakona u ranijem je priopćenju potvrdilo i tužiteljstvo, u kojem priznaju da je “optužnica, uslijed omaške zamjenica državne odvjetnice, podignuta jedan dan nakon proteka roka”. Tužiteljstvo se tada pozivalo i na zakonsku odredbu prema kojoj se može zatražiti obnova postupka “u slučaju da je do propuštanja roka za podizanje optužnice došlo zbog stegovnog djela državnog odvjetnika”.

Istragu u ovom slučaju isprva je vodio Uskok koji ju je u više navrata proširivao. Poslovanje Fonda počelo se propitivati nakon što je Mladineo u studenom 2010. uhićen u slučaju izvlačenja milijunskih iznosa iz državnih institucija i tvrtki preko marketinške agencije Fimi media, zbog čega su nepravomoćno osuđeni bivši premijer Ivo Sanader, njegova bivša stranka i nekadašnji HDZ-ovi dužnosnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mladineo je, u međuvremenu, optužen da je zajedno s bivšom HDZ-ovom saborskom zastupnicom Barbarom Bešenić te još četvero optuženika i tri tvrtke, Fond oštetio za 130 milijuna kuna fiktivnim otkupom PET ambalaže, a na početku suđenja u lipnju odbacio je Uskokove optužbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.