Odlukom Hrvatskog Sabora iz 2006. donesen je Zakon o Državnom izbornom povjerenstvu Republike Hrvatske (u daljnem tekstu DIP ili Povjerenstvo).
Pročišćena verzija zakona piše da je DIP neovisno i stalno državno tijelo koje između ostaloga obavlja poslove koji uređuju izbor predsjednika Republike, uz ostale poslove.
To potpuno jasno govori o važnosti ovog državnog tijela kojemu je najvažniji cilj spriječiti bilo kakve manipulacije i eventualne prijevare koje bi mogle narušiti integritet i legalnost izbora.
Legalnost i legitimitet izbora najvažnija je funkcija DIP-a. S obzirom na aktualna novootkrivena ‘lutanja’ Vlade i ministra Bauka oko stvarnog broja birača, i slabom interesu predsjednika Josipovića za ovu prevažnu temu, uloga DIP-a će na ovim izborima biti itekako pod povećalom javnosti. Naime, nesređeni Registar birača, a posebno kada se govori o stotinama tisuća birača, izvrsna je početna točka za razne manipulacije, nagađanja i u najmanju ruku izaziva opću nelagodnost i nepovjerenje građana.
Dakle, od DIP-a postoje velika očekivanja na ovim predsjedničkim izborima u smislu regularnosti i nepristranosti, kao što se i traži zakonom.
Sastav i zadaće DIP-a
Povjerenstvo (DIP) djeluje u stalnom sastavu koji čine predsjednik Povjerenstva, četiri potpredsjednika i četiri člana Povjerenstva
Predsjednik Povjerenstva je predsjednik Vrhovnog suda Republike Hrvatske po položaju.
Trenutni predsjednik je Branko Hrvatin, a zamjenici Jakob Miletić, Jasna Guštek, Zdravka Čufar Šarić i Aleksandra Jozić-Ileković, dok su preostali članovi Davor Orlović, Zorislav Ham, Josip Vresk i Jasna Horvat Drobnjak.
Predsjednik, potpredsjednici i članovi Povjerenstva za vrijeme obnašanja dužnosti ne mogu obavljati nikakvu drugu profesionalnu dužnost, niti dužnost čije bi obnašanje dovelo do dvojbi vezano uz njihovu nepristranost, narušilo njihov moralni integritet i ugled koji uživaju u javnosti, kao niti dužnost čije bi obnašanje moglo utjecati na nastup okolnosti vezanih uz sukob interesa, sukladno zakonu koji uređuje sprječavanje sukoba interesa u Republici Hrvatskoj.
Kao što smo rekli, DIP obavlja poslove propisane zakonima koji uređuju izbor zastupnika u Hrvatski sabor, izbor predsjednika Republike Hrvatske, izbor članova predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, izbor općinskih načelnika, gradonačelnika, župana i gradonačelnika Grada Zagreba, izbor članova vijeća i predstavnika nacionalnih manjina u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave, te provedbu državnoga, lokalnog i savjetodavnog referenduma.
Pored ovoga DIP je po zakonu dužan informirati građane o provedbi izbora, kao i zaštiti biračkog prava, te podnijeti izvješće Hrvatskom Saboru (a time i javnosti) o provedenim izborima u roku od 60 dana.
Važnost DIP-a na ovim predsjedničkim izborima
Kaos koji je nastao (ne)namjernim neradom trenutne Vlade kao i njenim dugogodišnjem zatvaranjem očiju pred problemom stvarnog broja birača i mogućnostima manipulacije tim brojkama stvorio je primjetnu nelagodu u javnosti. Ionako sumnjičava javnost sada je dobila dodatni ‘vjetar u leđa’ i s pravom se pita tko su ti ljudi koji su na popisima birača, a koji nemaju pravo glasa. Jesu li do sada oni korišteni u manipulacijama prethodnih izbora ili se radi samo lijenosti vlasti? Zašto se ne objave imena viškova birača? Tko je sprečavao da popisi birača budu ažurni i zašto?
Sumnjičavost povećava sjećanje da je upravo SDP bio stranka koja je prozivala sadašnju oporbu za ‘glasovanje mrtvaca’, ‘manipulacije glasovima dijaspore’ i sl., a dolaskom na vlast upravo su se jako potrudili da se ništa ne promijeni po tom pitanju. A narod se s pravom pita: zašto i zbog čega? Nema li upravo SDP koristi od neažurnih spiskova birača kada se nije potrudio ni jedan promil ažurirati ih, već im je primarno bilo baviti se registrom branitelja i drugim mnogo manje važnim stvarima?
U demokratskim državama ministri se odmah pozivaju na odgovornost, a često padaju i cijele Vlade. U Hrvatskoj, zemlji čudesa, u ovih 25 godina još nijedna vlada nije pala.
Zato od DIP-a očekujemo mnogo na ovim predsjedničkim izborima.
Hrvatski narod ima pravo biti siguran da je ono što su građani zaokružili na izborima upravo ono što odgovara stvarnosti.
Tekst se nastavlja ispod oglasa