U Hrvatskoj stranih ‘radnika’ nikad više: Rade s krivotvorenom vizom, pa jedan dan samo pobjegnu?

Foto: snimka zaslona, Fotomontaža: Narod.hr

Tko provjerava vize izdane stranim radnicima? Iz zemalja trećeg svijeta nikad ih nije bilo više u Hrvatskoj, a dolaze preko agencija koje garantiraju poslodavcima da je sve u redu. No nije uvijek baš tako.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Devet Nepalki stiglo je iz Nepala direktno u Đurđevac među krastavce, blitvu i krizanteme.

Jedna od njih Tama Talba za rtl kaže kako je posao dobar, ali i da su ljudi prema njima dobri.

Devet Nepalki koje ništa nisu znale o poljoprivredi – Marija Vranić, poslovotkinja u OPG-u, naučila ih je sve što je trebalo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Iz početka to je bilo relativno dobro. Ali kako je išlo dalje tako su bile sve slabije. Ove 3 koje su ostale stvarno od početka rade kako treba i niti jedan dan nisu izostale s posla. A ove koje su otišle, one su svašta radile, jedan dan je bolesna, drugi dan radi do gableca pa je boli glava”, kazala je Vrnić.

Brzo su od spasa postale problem, barem njih 6, vlasnik OPG-a Zdravko Vrljić dao im je otkaz.

“Jednostavno nisu radile i postale su bezobrazne, ismijavale moje djelatnice. Vi što god da govorite one samo govore nepalski”, kazao je Vrljić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pa su ih odlučili odjaviti – i iznenadili se – viza za njih 6 nikad nije ni izdana.

“Nisam uopće mogla sanjati da je moguće da se pređe Pleso, više sam puta putovala, a da se ne otkrije da je viza nevaljana”, kazala je Žaneta Vichy Kenešević, predsjednica udruge Drugi val.

Menadžer se danas ne javlja

Radnice nije dovela agencija, već čovjek koga su zvale menadžer, a zove se Daja. Na mobitel se danas ne javlja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Meni se čovjek iz Nepala direktno javio. On mi je garantirao da su te žene dobre, da dobro rade”, kazao je Vrljić.

Iako druge cure tvrde da se s njima ne čuju – već su u Portugalu.

Do ove godine u Đurđevcu uopće nije bilo stranih radnika, a ove godine ima ih isključivo iz Nepala. Nekoliko mjesta dalje – scena slična. Mahom polje obrađuju Nepalci, ali iako oni ne sumnjaju u njihove vize nakon nekoliko mjeseci isplaćene plaće oni – pobjegnu.

“Sve je bilo dobro, ja sam otišao na more 13. kolovoza, a oni su odjednom otišli dalje negdje. Ne javljaju se, kontaktiraju s nekim radnicima. Većina ih je u Portugalu, jedan je u Italiji. Stavljaju slike po Facebooku i tako”, kazao je Mario Čajkulić, vlasnik OPG-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad su policiji prijavili da su otišli – ukinuta im je radna dozvola, ali za Hrvatsku im očito više i ne treba.

Oni koji su ostali tvrde – mi vas nećemo prevariti, doduše kaže Mario – to su govorili i drugi.

“Mi smo tu zbog posla. Naš je šef jako dobar”, kazao je Forkas iz Nepala.

Stvari ne štimaju

Kako je moguće da se u Hrvatsku uđe s krivotvorenom vizom danas – nitko nije mogao odgovoriti. Varaju li agencije ili Veleposlanstva jer MUP izdaje izgleda legalne papire na račun krivotvorenih viza.

“Jednostavno moramo prekinuti taj lanac trgovanja ljudima. Meni je žao tih žena, ali one su svjesne ako nisi otišao osobno na veleposlanstvo u New Delhiju da ta viza nije u redu”, kazala je Žaneta.

Već je jednostavnom matematikom jasno da stvari ne štimaju. Ministarstvo vanjskih poslova izdalo je dugotrajne vize 5709 Nepalaca u 2022., a MUP je u istoj godini izdao 7994 dozvola za boravak i rad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.