U Hrvatskoj trenutno oko 415 tisuća turista unatoč što smo na ‘crvenoj listi’ zbog koronavirusa

sunce more obala turizam
Foto: snimka zaslona

Izgubili smo predsezonu, prognoze su bile da ćemo uhvatiti tek 60 posto referentne 2019. godine. No, turistička je sezona iznenadila, na 77 posto noćenja smo, a trenutno u Hrvatskoj imamo oko 415 tisuća turista, dvije tisuće više od rekordne 2019.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sredina je rujna, a sezona u Rovinju ne posustaje, bolja je od svih očekivanja. Dugogodišnji šampion hrvatskog turizma, Rovinj, po svemu sudeći, i ove godine okitit će se istom titulom.

Turisti iz Mađarske su kazali za dnevnik.hr kako obožavaju Rovinj i kako misle da je to najbolje mjesto u Europi. I nisu jedini. Jer u ovom trenutku gotovo 20 tisuća gostiju boravi u gradu koji je prije tjedan dana prešao tri milijuna noćenja, a već sada je rujan za 25 posto bolji od rekordne 2019. godine.

“Mislim da nije nikad brojka turista padala na dan tako sporo, kao da sezona ne misli prestati”, rekla je Iva Damuggia iz TZ-a Rovinja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sezona nije stala ni zbog epidemiološke bojanke koja nam ne ide u prilog. Na ‘crvenoj smo listi’, no to nije, kao lani, zaustavilo sezonu. Ministrica turizma Nikolina Brnjac smatra da je razlog tomu standardizacija putovanja, uz COVID potvrde i to što su turisti većinom cijepljeni.

A injekciju je, sa sezonom, dobila i državna blagajna. U rujnu je vrijednost fiskaliziranih računa premašila je 2019. za 33 posto. No, ima i onih koji su još uvijek pomalo izgubljeni u situaciji u kojoj na dan bude i po nekoliko stotina upita za rezervacijom stola pa se tako događa da se ljudi jave, ali slobodnih mjesta nema.

Premalo je radnika, a gosti i dalje pristižu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali, onda se pojavio novi problem, kronični nedostatak radne snage. Turistički sektor pred Vladu stavlja novi prijedlog. “Mislim da cijeli taj okvir zapošljavanja, tu ne mislim samo na uvoz radne snage, nego animiranje svih onih koji žele, pa makar djelomično, da nam je to prioritetni zadatak i moramo ga hitno i bitno promijeniti”, kazao je Veljko Ostojić iz Hrvatske udruge turizma.

Isti problem i u nautici. Uspjet će, napominju, ali jedva, oploviti sezonu. Čarter kompanije bukirane su do sredine desetog mjeseca. A hvaliti se možemo i wellness turizmom. Ove godine smo svjetski prvaci. “Gradovi Opatija i Crikvenica su proglašeni šampionima, što znači da su uspjeli povezati zdravstveni segment s hotelsko-turističkim i wellnessom”, rekao je Vladimir Mozetič, predsjednik klastera zdravstvenog turizma Kvarnera.

No, ne oporavljaju se svi jednakom brzinom. Zračne luke tek su na 35 posto broja putnika od najbolje 2019. One koje su imale veći broj niskotarifnih avioprijevoznika bolje su prošle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Imamo najmanji i najsporiji povratak zračne luke Dubrovnik, koja je vezana za tradicionalne prijevoznike u turizmu“, objašnjava Tonči Pejović iz Udruženja zračnog prometa.

Kad podvučemo crtu, dosad brojimo 12 milijuna dolazaka i gotovo 77 milijuna noćenja, što je daleko više od najsvjetlijih prognoza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.