Zakon o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma zapravo je sredstvo putem kojeg Plenkovićev HDZ, neposredno pred izbore za Europski parlament, želi dobiti više novca za financiranje kampanje.
Zakonom se dopušteni troškovi kampanje za izbore za Europski parlament povisuju s milijun i pol na četiri milijuna kuna, što znači da bi HDZ-u i koalicijskim partnerima na raspolaganju bilo gotovo tri puta više novca.
U ime obitelji smatra nedopustivom izbornom manipulacijom donošenje predmetnog Zakona u tako kratkom vremenu prije raspisivanja izbora. Tim više što se Zakon donosi po žurnoj proceduri – bez trećeg čitanja i stupanjem na snagu osam dana nakon objave u Narodnim novinama uz retroaktivnu primjenu nekih odredbi – što je u suprotnosti s preporukama Venecijanske komisije prema kojima se izborno zakonodavstvo, a tako i materija vezana uz financiranje kampanje, ne bi trebalo mijenjati godinu dana prije izbora.
Donošenje ovakvog Zakona predstavlja zlouporabu parlamentarne većine od strane premijera Plenkovića kako bi vladajući HDZ mogao voditi nepoštenu političku utakmicu s ciljem ostvarenja što većeg utjecaja na birače.
Potrebno je podsjetiti i kako je ovaj Zakon gotovo prepisani prijedlog SDP-ovog Zakona iz 2015. protiv kojeg je HDZ tada glasovao, a sada ga, nakon krađe referenduma o izbornom sustavu, nameće.
U ime obitelji ponovno naglašava kako se ovim prijedlogom Zakona građanske inicijative, koje građani organiziraju ad hoc, izjednačavaju s političkim strankama – koje dobivaju milijune kuna iz državnog proračuna, imaju zaposlene i infrastrukturu – i na njih se stavljaju isti administrativni tereti kao i na političke stranke, čime Plenkovićev HDZ želi građanima otežati i zakomplicirati financiranje referenduma.
Političke stranke i građanski referendumi su dvije potpuno odvojene materije – prvo je političko djelovanje političke stranke, a drugo je građansko djelovanje ad hoc organiziranih građana – te bi financiranje referenduma trebalo biti uređeno jednostavnije Zakonom o referendumu, kao što je predložio i DIP.
Zaključno, U ime obitelji ističe kako je poražavajuće za demokraciju da premijer Plenković zlouporabom većine u Saboru predlaže Zakon kojim s jedne strane nastoji učvrstiti svoju političku moć nepoštenom političkom utakmicom, a s druge onemogućiti građanima participativnu demokraciju.