“Ovaj zakon donosi se isključivo da bi vladajući i njihov koalicijski partner umjesto 1,5 milijuna kuna u predstojećoj izbornoj promidžbi imali na raspolaganju 4 milijuna kuna, žele ostvariti što veći utjecaj na birače, ali to je protiv Ustava”, upozorio je Mostov prof. Robert Podolnjak u srijedu tijekom rasprave u Hrvatskom saboru o Prijedlogu zakona o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma.
“Predlagatelj inzistira na što žurnijoj primjeni ovog zakona, već 8 dana nakon što on bude objavljen u Narodnim novinama. Za ovo predlagatelj nije iznio nikakav opravdan razlog, a jedini razlog, koji nije javno izrečen, no u interesu je HDZ, jest taj da bi ovim zakonom imali na raspolaganju 4 milijuna kuna za izbornu promidžbu, a ne 1, 5 milijun koliko je propisano sadašnjim zakonom”, kazao je prof. Podolnjak u završnoj riječi.
Najavio je podnošenje 888 amandmana, što znači da se zakon neće stići izglasati prije raspisivanja izbora za zastupnike u EU parlamentu, a koji će biti raspisani do kraja tjedna, prema najavi predsjednice Grabar-Kitarović.
Na konačni prijedlog zakona o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma Most nezavisnih lista podnio je najavljenih 888 amandmana nezadovoljan žurnom procedurom uoči skorih izbora za Europski parlament, tražeći da zakon ide u treće čitanje.
Most je stoga zatražio mišljenje saborskog Odbora za Ustav, poslovnik i politički sustav kako je moguće da zakon stupi na snagu usred izborne promidžbe za Europski parlament, kao i o retroaktivnoj primjeni nekih odredbi.
“Podnijeli smo veliki broj amandmana jer je očito namjera da zakon stupi na snagu što ranije uoči europskih izbora”, kazao je Nikola Grmoja (Most). Cilj je, ističe, da HDZ dobije 4 milijuna kuna za izbornu promidžbu.
Prijedlogom zakona se dopušteni troškovi kampanje za Europski parlament dižu s milijun i pol na četiri milijuna kuna.
Predsjednik Sabora Gordan Jandroković izvijestio je zastupnike da će se izjašnjavanje o amandmanima provesti poslijepodne.
“Budući da je podnesen velik broj amandmana, 911, danas ćemo nakon 13 sati započeti s izjašnjavanjem sve dok ne bude završeno, vjerojatno do ranih jutarnjih sati, a glasovanje će biti sutra“, najavio je Jandroković.
Podsjetimo, U ime obitelji već se nekoliko godina zalaže protiv financiranja političkih stranaka iz državnog proračuna ovako visokim iznosima i prema broju zastupnika, ne uzimajući u obzir broj građana koji su dali glas nekoj stranci. Nema novaca za povećanja plaća učiteljima, za zdravstvo, ali i početkom 2019. Odbor za Ustav bez rasprave donosi odluku o dodjeli 56,4 milijuna kn za političke stranke, a narodne referendume koče s brojnim preprekama i otežavanjem doniranja građana.
Novim Kuščevićevim Zakonom o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma se, među ostalim, regulira financiranje referendumskih aktivnosti što do sada nije bilo uređeno niti jednim propisom.
Ovim prijedlogom Zakona HDZ i SDP žele spriječiti građane da financiraju vlastite referendume.
“Građanska referendumska inicijativa koja nastaje ad hoc izjednačava se s političkom strankom koja ima administraciju i zaposlenike i dobiva mjesečno 35 000 kuna po zastupniku iz državnog proračuna. Postavljaju se prepreke za same organizatore, koji su u najvećem dijelu građani volonteri, koji trebaju u roku od osam dana nakon završetka prikupljanja potpisa podnijeti čak četiri različita izvješća”, upozorio je krajem siječnja Ivan Munjin, član Upravnog odbora udruge U ime obitelji, te istaknuo da je ovaj Zakon Plenkovićeve Vlade zapravo prepisani prijedlog SDP-a od prije tri godine protiv kojeg je HDZ tada glasovao.
Tekst se nastavlja ispod oglasa