(VIDEO) Vlada uputila Saboru Nacrt prijedloga zakona o financiranju referenduma: Ubuduće će DIP izricati administrativne sankcije

Foto: Fah

Vlada je sa sjednice u petak u saborsku proceduru uputila konačni prijedlog zakona o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma, kojim se uređuje način financiranja političkih stranaka i nezavisnih vijećnika, te referendumskih aktivnosti, koji je prijepis SDP-ovog zakona iz 2015. godine. U odnosu na prvo čitanje promjena je da sve administrativne sankcije izriče Državno izborno povjerenstvo (DIP) kao samostalno, nezavisno i profesionalno tijelo, a ne saborski Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zakonom se po prvi uređuje financiranje referendumske aktivnosti te se uvodi informacijski sustav za nadzor financiranja putem kojeg će subjekti nadzora, unosom podataka u informacijski sustav, dostavljati nadležnim tijelima financijske izvještaje. Također je predviđena objava financijskih izvješća putem informacijskog sustava na jednom mjestu za sve subjekte – na web stranici DIP-a.

Uređuje su i način raspoređivanja sredstava političkim strankama iz proračuna za redovito godišnje financiranje, a utvrđuje se prema broju dobivenih zastupničkih mjesta, odnosno mjesta članova u predstavničkom tijelu jedinice samouprave, prema konačnim rezultatima izbora, a ne, kako je bilo do sada, prema trenutku konstituiranja predstavničkog tijela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, na sjednici Hrvatskog sabora, početkom veljače ove godine, zastupnici su usvojili prijedlog ovog zakona u prvom čitanju.

Od tada prisutnih 100 zastupnika, 78 je bilo ZA, a 22 suzdržana.

Za Zakon su glasovali i zastupnici HDZ-a koji su prije 3 i pol godine (15.5.2015), u tadašnjem sazivu Sabora, glasovali protiv navedenog zakona: Branko Bačić, sadašnji predsjednik Kluba HDZ-a, Josip Borić, Sunčana Glavak, Domagoj Ivan Milošević, Ante Sanader, Ivan Šuker i Miroslav Tuđman.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Postavljanjem prevelikih ograda i prepreka referendumu onemogućavate neposredno izjašnjavanje građana, a referendum uspoređujete s političkom utakmicom, što nije korektno niti je dobro za razvitak neposredne demokracije i zbog toga nećemo podržati zakon. Tako je HDZ govorio prije tri godine, a danas u proceduru pušta isti zakon”, upozorio je tada Ivan Munjin, član Upravnog odbora udruge U ime obitelji.

(FOTO, VIDEO) U ime obitelji: Zakon o financiranju stranaka je Plenkovićevo oružje protiv referenduma

Zastupnici dolaskom na vlast promijenili stav

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada je Vlada SDP-a 2014. godine najavila izmjene Zakona o referendumu kojima bi se uvjeti za raspisivanje referenduma na zahtjev građanske inicijative, koji su već iznimno strogi, dodatno postrožili – HDZ je tada bio snažno protiv najavljenih izmjena. Tvrdili su da je to ograničenje demokracije,

Zastupnik Šuker koji je 2015. bio u oporbi na SDP-ov prijedlog odgovorio je: “Čemu ovaj cirkus oko financiranja referenduma? Pa naprosto sa ovim zakonom se sad brani u Hrvatskoj da pokrene referendum. (…) Ali gledajte, po ovom prijedlogu zakona više nikom neće past na pamet održavanje referenduma jer za održat referendum treba i logistika ljudska i materijalna. I ako vi na ovakav način limitirate sve one koji bi htjeli eventualno pomoći financirati referendum, onda naprosto referenduma više u budućnosti neće biti.

Jandroković, aktualni predsjednik Sabora, 2014. ispred svoje stranke tvrdio je da je ograničavanje prikupljanja potpisa u uredima državne uprave “unazađenje demokracije u Hrvatskoj”, a danas, četiri godine poslije, ministar Kuščević ispred HDZ-a tvrdi da bi prikupljanje u uredima državne uprave “podiglo razinu transparentnosti”.

Prilikom gostovanja u emisiji “Hrvatska danas” na HTV1, Jandroković je utvrdio da se takvim prijedlogom referendumske inicijative opstruiraju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ono što je sasvim sigurno neprihvatljivo je to da bi se potpisi prikupljali u prostorima državne vlasti, lokalne samouprave. Dakle tu se očito radi o sužavanju demokracije, o smanjivanju mogućnosti da referendumska inicijativa uspije”, rezolutno je naglasio Jandroković u toj emisiji u 2014.

Nevjerodostojni HDZ: Što je o referendumu u 2014. tvrdio Jandroković, a što danas tvrdi Kuščević

Na pitanje novinarke misli li da je SDP-ova prijedlog izmjena Zakona o referendumu uperena na tada najavljenu inicijativu U ime obitelji [Birajmo zastupnike imenom i prezimenom – za promjenu izbornog sustava], odgovorio je:

To je upereno na sve inicijative koje dolaze iz naroda i od naroda jer se ova Vlada [SDP-a] očito boji onoga što većinski, hrvatski narod predlaže i misli. To je bilo vidljivo i kod inicijative koja se tiče definiranja braka gdje je Vlada na sve moguće načine pokušala osporiti inicijativu.”

“Ako će se ići u smjeru da se potpisi daju u zatvorenim prostorima, u prostorima državne uprave, HDZ neće to podržati, dapače, borit ćemo se snažno političkim sredstvima protiv toga. To je unazađenje demokracije u Hrvatskoj!”, zaključio je Jandroković te ponovno naglasio kako se HDZ protivi tome da se potpisi za referendum prikupljaju u prostorima državne uprave i lokalne samouprave.

Međutim, kada je građanska inicijativa Narod odlučuje četiri godine poslije prikupila dovoljno potpisa za raspisivanje referenduma o promjeni izbornog sustava, HDZ, koji je sada na vlasti, naglo je okrenuo ploču pa tako ministar uprave i politički tajnik HDZ-a Kuščević ističe u intervjuu za Jutarnji list 8. rujna 2018.:

Prijedlog da se potpisi prikupljaju u uredima državne uprave sigurno bi podigao razinu transparentnosti, što je u interesu i predlagačima referenduma i Vladi.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.