Okrivanjem spomen-ploča na Biljskoj cesti i kod Nemetina, Zajednica povratnika Hrvatske (ZPH) u ponedjeljak je prvi put obilježila obljetnicu početka blokade mirovnih snaga UNPROFOR-a 1994. godine.
Ploču su na Biljskoj cesti otkrili predsjednik ZPH Josip Kompanović I tadašnji povjerenik Vlade Republike Hrvatske za Baranju Marko Kvesić, a u Nemetinu Vlado Čerina, koji je bio organizator tadašnje blokade.
Predsjednik osječko-baranjske Zajednice povratnika Branko Pek podsjetio je kako je blokada počela prije 25 godina, 1. srpnja 1994., a povratnici su se na nju odlučili zato što su prošle tri godine otkako su pripadnici mirovnih snaga UN-a došli u Hrvatsku, a nijedan se prognanik nije vratio kući.
Uočeno je, rekao je, da pripadnici mirovnih snaga surađuju s okupatorskim vlastima i bave se švercom nafte i druge robe koju su vozili u okupirana područja.
“Odlučili smo uzeti stvar u svoje ruke i podigli prvu blokadu na Biljskoj cesti prema Baranji, a istoga dana i drugu u Nemetinu, kod Osijeka. Blokada se širila po cijeloj Hrvatskoj i na kraju je prolaz UNPROFOR-u bio blokiran na 36 mjesta. Blokada je trajala 46 dana i u njoj je sudjelovalo 150 tisuća ljudi”, rekao je Pek.
Objasnio je da su blokadu prekinuli nakon što im je tadašnji premijer Nikica Valentić rekao kako Hrvatskoj, uz one koje su već bile na snazi, prijete dodatne sankcije međunarodne zajednice. Po njegovim riječima, blokada je imala rezultata jer je nakon nje punktove počela kontrolirati hrvatska policija i počela se mijenjati politika međunarodne zajednice.
“U to vrijeme u Hrvatskoj je bilo 525 tisuća prognanika. Naša je procjena da se kućama vratilo 95 posto prognanika”, zaključio je Pek.
Predsjednik ZPH Josip Kompanović je rekao kako je iz Baranje bilo protjerano 35 tisuća pripadnika nesrpskog stanovništva, od kojih su mnogi sudjelovali u blokadi na Biljskoj cesti. Dodao je kako su blokadom upozorili međunarodnu zajednicu da im je dosta progonstva i da se stanje mora promijeniti.
“Na okupiranim područjima za vrijeme mandata UNPROFOR-a ubijeno je više od 600 civila, od čega 180 u Baranji, i za to nitko nije odgovarao. Osim toga, na tom području nastale su ratne štete veće od 236 milijarda kuna. To se moralo prekinuti i zato smo počeli s blokadom i mislim da smo time dali povoda hrvatskim vlastima da se konačno krene u oslobađanje svih okupiranih područja”, rekao je Kompanović.
Godišnjica početka blokade UNPROFOR-a obilježena je u sklopu Dana osječkih branitelja, koji se održavaju od 27. lipnja.