U Petrinji obilježen početak Domovinskog rata na Banovini

Petrinja
Foto: Grad Petrinja

Rujan za Petrinju označava mjesec koji obiluje teškim obljetnicama kada se Petrinjci prisjećaju nemilih događanja iz 1991. godine i početaka Domovinskog rata. Jednog takvog događaja, ali iz 1990. godine prisjećamo se i 28. rujna, na dan kada se dogodio prvi otvoreni oružani napad na legalne institucije Republike Hrvatske, piše na stranicama Grada Petrinje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> 21. rujna 1991. Petrinja – znate li strašnu brojku od preko 350 ubijenih Hrvata nakon okupacije?
> 16. kolovoza 1991. Pecki – neviđeni četnički masakr u herojskom selu petrinjske Banovine
> 6. kolovoza 1995. – treći dan Oluje oslobođena Petrinja – kako je tekla velika i dramatična bitka za hrvatski grad-mučenik?

Naime, u noći 27. rujna 1990. godine oko 21 sat i 30 minuta kod „Finela“ u Mošćenici terorustička skupina pobunjenih Srba izvršila je oružani prepad na tri policijska vozila koja su prevozila dugo i kratko naoružanje pričuvnog sastava policije iz Petrinje u Sisak. Oko 2 sata i 30 minuta grupa terorista upala je u Centar za zaštitu od požara i aktiviranjem sirena uputila poziv pripadnicima SDS-a na okupljanje ispred policijske postaje Petrinja. Velikosrpska provokacija pretvorila se 28. rujna u oružani ustanak, a u napadu na Policijsku postaju Petrinja došlo je i do ranjavanja policijskog službenika.

Obljetnica ovog događaja obilježena je polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomen ploče poginulim i umrlim braniteljima pripadnicima Policijske postaje Petrinja.

Počast poginulim i umrlim redarstvenicima i svim hrvatskim braniteljima u ime Grada Petrinje odao je Robert Polanščak, predsjednik Gradskog vijeća Grada Petrinje koji je istaknuo kako se na današnji dan prisjećamo događaja koji je možda bio i prekretnica kada su naši ljudi shvatili ozbiljnost situacije te dodao kako moramo čuvati sjećanje na ovakve događaje i iskazivati zahvalnost našim braniteljima za njihove zasluge u Domovinskom ratu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon polaganja održana je sveta misa za sve poginule hrvatske branitelje u župnoj crkvi sv. Lovre.

Teško ranjen policajac, pretučena ekipa Televizije Zagreb

Kako piše HRT, napad pobunjenih Srba na tamošnju Policijsku postaju predstavljalo je prvi javni napad na ustavnopravni poredak RH, od proglašenja samostalnosti. 28. rujna 1990. godine, odnosno početak Domovinskog rata na području Banovne.

Nekoliko stotina pobunjenika već se navečer, 27. rujna 1990. godine, okupilo ispred zgrade policije, s namjerom da je zauzmu. Međutim, zahvaljujući hrabrim pripadnicima hrvatske policije, a potom i akciji interventne policije, to im nije uspjelo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U akciji hrvatskih redarstvenika teško je ranjen policajac Josip Božičević, a tom je prilikom fizički napadnuta i ekipa Televizije Zagreb, snimatelj Mihajlo Gajdek i novinar Zdravko Strižić, koji su pretučeni, a televizijska oprema im je oteta.

Na svečanosti su, uz spomen ploču na zgradi Policijske postaje, položeni vijenci i zapaljene svijeće u spomen na sve poginule pripadnike hrvatske policije i druge poginule hrvatske branitelje. Počast su im odala izaslanstva Policijske uprave sisačko-moslavačke s načelnikom Lukom Pešutom, Sisačko-moslavačke županije sa zamjenikom župana Mihaelom Jurićem, Grada Petrinje, te brojnih udruga proisteklih iz Domovinskog rata. O zbivanjima i akcijama policije prije 32 godine, svjedočio je prvi ratni zapovjednik Policijske postaje u Petrinji, Martin Stašćik.

Svečanost u organizaciji Ministarstva unutarnjih poslova, Policijske uprave sisačko-moslavačke, završila je zajedničkom molitvom, koju je predvodio policijski kapelan don Ivo Borić. Nakon svečanog programa, u petrinjskoj crkvi sv. Lovre, služena je Sveta misa za poginule branitelje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.