U Vranjicu nema kuće u kojoj netko nije umro od azbestoze, a grad na bivšem deponiju azbesta napravio plažu

AZBEST
Vranjic, Izvor: Depositphotos

Mještani Vranjica opet su na nogama. Plaža Kosica, premda je trebala biti obuhvaćena projektom sanacije tvornice Salonit i dalje je opasna za zdravlje, tvrde Vranjičani. Od mjerodavnih stoga traže hitnu reakciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plaža Kosica, na površini žal, a ispod i u moru – nesanirani azbest, tvrde Vranjičani. Bivši radnik Salonita Grgo Mandić, koji je obolio od azbestoze kaže da su iz tvornice izlazila tri kanala, a kroz njih – tisuće tona plavog i bijelog azbesta. Sve je odlazilo direktno u more, dodaje.

Tvornica je sanirana, a sanacija plaže stalno se odgađala – jer se čekao europski novac. Iako je proglašena “lokacijom visokog rizika za zdravlje” Grad Solin, ističu, radi po svome, javlja HTV.

“Grad Solin tu je istu crnu točku proglasio gradskom plažom i još je dao u koncesiju kućicu za ugostiteljski objekt”, tvrdi Ivana Ćubelić iz Građanske inicijative “Mjesto koje hoće živjeti”. Pa će se ovog ljeta na toj plaži prodavati sladoled.

Mještani su u nevjerici – pitaju se kako deponij može postati gradska plaža i po kojoj se zakonskoj osnovi uopće može raspisati natječaj za dodjelu koncesije. Tko je izdao dozvolu za kopanje po pijesku? U Gradu – šute, pred kameru ne žele.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A azbest svoje žrtve i dalje odnosi. Opaka, podmukla bolest kojoj nema lijeka zavija Vranjic u crno.

“U Vranjicu, kad se kaže ‘evo i on je umro od mezotelioma’ – ljudi sliježu ramenima. To nije za slijegat ramenima. Jer nema kuće u ovom mjestu koje nema azbestozu”, kaže Marijana Grubić iz Građanske inicijative Mjesto koje hoće živjeti.

Iz Fonda za zaštitu okoliša poručuju da će se Kosica sanirati. Upravo ocjenjuju ponude za izradu projektne dokumentacije. Novac za to je osiguran, ali za sanaciju još nije. No nadaju se da će ga povući iz europskih fondova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.