Ucjenjuju li Pupovac i srpski manjinci mandatara položajima?

Foto: fah

Današnja radio emisija Hrvatskog radija „U mreži prvog“ donijela je nove (i stare) zanimljive rasprave o pitanjima hrvatske političke scene, a osobito o trenutnom sastavljanju nove Vlade na čelu sa HDZ-om. Tema je bila interesantna jer danas predsjednica započinje konzultacije o novoj Vladi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gosti su bili Gordan Maras iz SDP-a, predstavnik srpske nacionalne manjine Mile Horvat, te Krešimir Macan, analitičar za kojeg se dobro zna što je izjavljivao u svojim „analizama“ prije izbora. Malo je reći da je navijač SDP-a.

Dakle, sama emisija je imala itekako jednoobrazan i jednostran izbor gostiju. Interesantno je da o novoj Vladi govori jedan od čelnih ljudi gubitničke stranke – SDP-a – Gordan Maras za kojeg ne znamo što zapravo ima reći o današnjim konzultacijama i novoj Vladi.

Pažljivi slušatelji Hrvatskog radija primjećuju posljednjih godina veliko nezadovoljstvo slušatelja i vođenjem emisija i izborom gostiju. Reakcija voditelja često je da ih „pristojno“ isključe iz emisije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Maras je govorio kao da je još uvijek predizborna kampanja. Čak je u emisiji rekao da je dobio više preferencijalnih glasova od Zlatka Hasanbegovića, te je aktualni ministar kulture po njemu samo „prazna puška“!

Maras nije rekao da daleko najviše glasova dobivaju svi koji su prvi na listi (a on je bio), a da su na listi gdje je bio Hasanbegović čak tri HDZ-ovca ušla preferencijalno u Sabor, s time da je ministar bio na zagarantiranom trećem mjestu liste i nisu mu trebali preferencijalni glasovi za ulazak u parlament kao Milijanu Brkiću koji je bio posljednji.

I na toj listi je Hasanbegović dobio više preferencijalnih glasova i od prve Maletić i od posljednjeg Brkića. Da je Hasanbegović bio prvi ili posljednji na listi dobio bi tri puta više glasova. Čak i Puhovski, bez obzira na skrivene namjere, vidi Hasanbegovića – a ne Marasa – kao jedinoga koji može dobiti izbore u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimljivo je da danas Milorad Pupovac odlazi na konzultacije kod predsjednice Republike, a prije toga je Pupovčeva stranka održala komemorativni skup u Varivodama. Naime, to jedno od rijetkih mjesta zločina HV-a u ratu, a vrijeme komemoracije SDSS-a i razgovori o Vladi koji se događaju u razmaku od jednog sata – nisu slučajni. To je vrsta političke poruke hrvatskoj javnosti, mandataru Plenkoviću i predsjednici Republike i to prilično jasna.

SDSS želi određenu „funkcionalnu participaciju u Vladi“, prema riječima Horvata. Drugim riječima na djelu je stara partijaška birokratska retorika koja zapravo govori „Da, želimo položaje!“.

Tako srpski manjinci prema riječima Horvata žele pozicije u državnim firmama i institucijama od kojih je Horvat izrijekom spomenuo: HEP, nacionalne parkove (!) i druge o kojima će se tek razgovarati. Opravdanje je bilo da je to interes manjina! Ne razumijemo samo kako. Horvata je uz to osam zagarantiranih mjesta svih manjina uspoređivao sa MOST-ovih 13 izabranih zastupnika izbornom voljom građana, a sukladno tome rekao „da manjinci imaju samo trećinu manje zastupnika od MOST-a“, pa prema tome toliko i participirati u vlasti!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvo, predstavnik jedne manjine (srpske) govori u ime svih manjina kao da se radi o jednoj stranci. Manjinac je pojedinac koji predstavlja određenu manjinu i to je sve. Nikakvih osam zajedničkih ne postoji osim kada se želi manipulirati.

Drugo, čovjek koji je dobio zagarantirano mjesto u Saboru uspoređuje se s onima koji su se natjecali na izborima. Smatra li gospodin Horvat hrvatski birači i građani to ne razlikuju?

Treće, čovjek koji bi trebao prvenstveno brinuti o manjinskim pitanjima sada želi položaje i u državnim firmama i „drugom i trećem ešalonu državne uprave“, kako je rekao. Hrvati kada čuju riječ ešalon diže im se kosa na glavi jer se odmah sjete „ešalona“ iz Domovinskog rata.

Cijelu emisiju možete poslušati ovdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.