“Predsjednik IDS-a, g. Boris Miletić, nastavlja s iznošenjem laži o udruzi U ime obitelji namjerno zloupotrebljavajući političku moć za širenje neistina u nastojanju da ograniči slobodno djelovanje udruga civilnog društva čije mu djelovanje nije po volji”, ističe u svojem zahtjevu za objavom ispravka upućenog Hrvatskoj izvještajnoj novinskoj agenciji udruga U ime obitelji, kojeg potpisuje predsjednica udruge Željka Markić.
Priopćenje udruge U ime obitelji donosimo u cijelosti:
Dana 25. svibnja 2017. godine objavljen je članak na portalu www.hina.hr pod naslovom „IDS protiv reduciranja prava djece i osoba s invaliditetom” u kojem g. Boris Miletić iznosi niz neistina o udruzi U ime obitelji, poput toga da je prijedlog udruge U ime obitelji “tisućama godina udaljen od Europe i svega za što se borimo – multikulturalnost, toleranciju, rodne ravnopravnosti, suživot i različitosti’, da se radi o “ultrakonzervativnom programu” i “još jednoj diskriminirajućoj inicijativi te udruge koja je ovoga puta usmjerena na najranjivije skupine društva”, da udruga U ime obitelji govori o “ukidanju” tih institucija pravobranitelja, vrši “udar na ljudska prava” te da “drsko provocira temelje demokratskog i civiliziranog društva”.
Sukladno odredbama članka 40, 41 i 42 Zakona o medijima (NN br. 59/2004, 84/2011 i 81/2013), pozivam Vas da u cijelosti, na istim stranicama portala gdje se nalazi i sporni članak, objavite ovaj ispravak:
“Predsjednik IDS-a, g. Boris Miletić, nastavlja s iznošenjem laži o udruzi U ime obitelji namjerno zloupotrebljavajući političku moć za širenje neistina u nastojanju da ograniči slobodno djelovanje udruga civilnog društva čije mu djelovanje nije po volji.
U članku objavljenom na stranicama Hine 25. svibnja 2017., g. Miletić netočno i lažno navodi da je prijedlog udruge U ime obitelji o uređenju pravobraniteljskih institucija diskriminatoran, protueuropski i usmjeren na redukciju prava djece i osoba s invaliditetom.
Uvidom u način ustrojstva institucija pravobranitelja u državama članicama Europske unije, vrlo je lako provjeriti da prijedlog udruge U ime obitelji nema veze ni sa čime što je kao optužbu naveo g. Miletić.
Primjera radi, od 28 članica Europske unije njih deset (Bugarska, Francuska, Grčka, Latvija, Mađarska, Nizozemska, Portugal, Rumunjska, Slovenija i Španjolska) nema zasebnu instituciju pravobranitelja za djecu, već su sva područja ljudskih prava u nadležnosti jednog ureda pravobranitelja, dok je Francuska 2011. godine institut pravobranitelja za djecu i drugih pravobranitelja pripojila pučkom pravobranitelju (tzv. Défenseur des droits) – na sličan način kao što u Hrvatskoj predlaže udruga U ime obitelji.
Dakle, jasno je da preustrojstvo instituta pravobranitelja nije ni na koji način povezano s redukcijom prava djece i osoba s invaliditetom, već sa slobodom svake države da ustroji instituciju pravobranitelja (za djecu) na najučinkovitiji i najtransparentniji način.
Udruga U ime obitelji zalaže se za model spajanja sadašnje četiri institucije pravobranitelja u jednu upravo stoga što smatra da će takav model doprinijeti boljoj učinkovitosti, nepristranosti i nadzoru rada te boljoj zaštiti prava djece, osoba s invaliditetom i svih građana uopće.
Udruga U ime obitelji, suprotno klevetama g. Miletića, sustavno promiče zaštitu i iznosi prijedloge o poboljšanju položaja obitelji, djece i osoba s invaliditetom, – od zahtjeva za de-politizacijom institucije pravobranitelja i povećanja njezine učinkovitosti te kontinuiranog zagovaranja zaštite sve djece u Hrvatskoj – rođene i nerođene, i njihovih majki, do prijedloga zakona o neradnoj ili pravedno plaćenoj radnoj nedjelji za stotine tisuća roditelja u Hrvatskoj.
Pridružujemo se zgražanju g. Miletića nad svakim kome može pasti na pamet reducirati prava djece i osoba s invaliditetom – radujemo se njegovoj borbi protiv korupcije i zloupotrebe javnog novca – kojima se novac poreznih obveznika izbija iz džepova obitelji, djece i osoba s invaliditetom.”