Potpredsjednik Hrvatskog sabora Robert Podolnjak (Most) izvijestio je prošloga tjedna da je Most na samom početku novog saziva u proceduru uputio prijedlog izmjena Zakona o pravima i obvezama saborskih zastupnika kojima bi se ukinula mogućnost naknade plaće.
“Naša je namjera bila da zakon ide po hitnom postupku, kroz jedno čitanje, i to odmah nakon davanja povjerenja vladi, kao prva točka. Predložili smo to u trenutku kada smo smatrali da se zakon može odnositi na sve zastupnike osmog saziva. Da smo ga tada hitno donijeli, ni jedan od novih zastupnika ne bi mogao iskoristiti to pravo(op.a.’šest plus šest’), no stav Domoljubne koalicije, ali i drugih stranaka bio je da zakon ne može ići izravno u Sabor, nego da prije toga mora ići na radna tijela, koja tada nisu bila konstituirana”, kazao je Podolnjak.
Podolnjak je i sam priznao da više nije moguće spriječiti sadašnje zastupnike da koriste privilegije s obzirom da se zakon ne može promjenjivati retroaktivno, ali najavljuje da će svakako mijenjati zakon, no, na način da se odnosi na slijedeći saziv.
Podsjetimo još jednom i na veliki problem financiranja parlamentarnih stranaka.
SDP-ova vlada odlučila je da će izdvajati više za zastupnike – Saborski Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav u prosincu 2014. godine povećao je za 5 milijuna kuna novac namijenjen financiranju parlamentarnih stranaka i nezavisnih zastupnika.
8. saziv Hrvatskog sabora
Osim bruto plaća i ostalih zastupničkih povlastica parlamentarne stranke i nezavisni zastupnici iz proračuna dobivaju još novca.
Stranke za svakog zastupnika dobivaju mjesečno oko 32 tisuće kuna, a za zastupnice 10 posto više odnosno 35 tisuća kuna.
HDZ je pojedinačno najveća stranka s 51 zastupnikom, 4 više nego što su osvojili 2011. godine.
Za svoje zastupnike i zastupnice ukupno će dobiti 1,64 milijuna kuna. Godišnje 19,72 milijuna kuna.
SDP je druga najveća stranka u Saboru s 42 zastupnika, što je čak 21 manje nego što su osvojili na prošlim izborima. Ukupno će dobiti 1,36 milijuna kuna. Godišnje je to 16,38 milijuna kuna.
MOST sa svojih 15 zastupnika dobiva 489 tisuća kuna. Godišnje ukupno 5, 86 milijuna kuna.
Stipe Petrina je nezavisni, a Hrid sa svoja 3 mandata dobit će 102 tisuće kuna. Ukupno godišnje Petrina će dobit 384 tisuće kuna, a Hrid 1,22 milijuna kuna.
Dobro iskorišten koalicijski potencijal i preferencijalni glasovi osigurali su HNS-u čak 9 mandata u sljedećem sazivu Sabora te će dobiti 300 tisuća kuna, godišnje 3,6 milijuna kuna.
Klub zastupnika moći će osnovati i Hrvatski laburisti, koji su u novom sazivu osvojili tri mandata, isto kao i IDS. Laburisti će dobiti 99 tisuća kuna, a IDS 96 tisuća kuna. Za Laburiste godišnje 1,18 milijuna kuna, IDS 1,15 milijuna kuna.
HSLS je nakon 8 godina ponovno postao parlamentarna stranka s čak dva zastupnika, i dobit će 64 tisuće kuna, godišnje 784 tisuće kuna, dok HSS ostaje na jednom zastupniku, isto kao i u prošlom sazivu Sabora.
Osim dvije osobe s liste Milana Bandića, u Sabor još ulaze i dva člana HSP-AS-a, te po jedan zastupnik BUZ-a, HRAST-a, Živog zida, HDS-a i Narodne stranke – Reformista. To je ukupno 291 tisuća kuna za njihove zastupnike. Godišnje 3,49 milijuna kuna.
I naravno, 8 zastupnika nacionalnih manjina. Iz državnog proračuna će sveukupno dobiti 259 tisuća kuna, godišnje 3,1 milijuna kuna.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Photo: fah