U Sinju je sve spremno za početak alkarskih svečanosti. Večeras se trči Bara, sutra je nadmetanje za Čoju, a u nedjelju će se znati i 305. slavodobitnik Alke.
Zbog koronavirusa ulaznica za Alku nema u slobodnoj prodaji. Umjesto 5000 gledatelja, ovo viteško natjecanje uživo će pratiti do najviše 1400 osoba. Organizatori preporučuju i nošenje zaštitnih maski, a na ulazima u tribinu mjerit će se i tjelesna temperatura.
>304. Sinjska alka: U sjećanje na 700 Cetinjana koji su obranili zemlju od Osmanlija
“Ove godine ćemo Alku pamtiti i po pandemiji. Trenirali smo u dvije skupine. Ako se slučajno zarazi, da može druga skupina trčati Alku”, rekao je za dnevnik.hr Frano Ivković, prošlogodišnji pobjednik Alke.
“Ove godine ćemo Alku pamtiti i po pandemiji. Trenirali smo u dvije skupine. Ako se slučajno zarazi, da može druga skupina trčati Alku”, rekao je Ivković te dodao da među natjecateljima nije bilo zaraženih.
“Svim svojim kolega bih zaželio čvrstu desnicu i oko sokolovo. Tu je svatko favorit i ne može se nitko izdvojiti ta je netko bolji ili gori. Svi smo favoriti”, zaključio je Ivković.
Kao igra, Sinjska alka veže se uz tradiciju srednjovjekovnih viteških igara, a kao običaj zaživjela je kao jedan od najupečatljivijih elemenata tradicijske kulture i baštine Cetinske krajine. U povodu 300. obljetnice Alke, u Sinju je u sklopu Alkarskih dvora otvoren Muzej Sinjske alke. Svečana Sinjska alka prije tri godine održala se u Vukovaru, a to je bio četvrti put u 300-godišnjoj povijesti da je održana izvan Sinja. Vukovar je jedini hrvatski grad koji ima ulicu u čast Sinjske alke.
U znak priznanja za poticanje domoljublja i očuvanje povijesnih, kulturnih, etnografskih i drugih vrijednosti, Sinjska alka proglašena je pokretnim spomenikom kulture najviše kategorije 1979., a 15. studenog 2010. upisana je na UNESCO-ov popis nematerijalne svjetske baštine. Natjecanje Sinjske alke su za potrebe svjetski poznatih filmskih žurnala, 1931. godine snimale kamere američke filmske tvrtke Fox Film.
Tekst se nastavlja ispod oglasa